Wizerunek marki – jak go zbudować? 5 sprawdzonych sposobów

Podstawą działania każdej firmy, a jednocześnie kluczem do jej sukcesu, jest kreowanie pozytywnego wizerunku. Czym jest wizerunek marki i jak go zbudować?

wizerunek marki

Czym jest wizerunek marki

Wizerunek marki to nic innego, jak sposób postrzegania firmy przez konsumentów, klientów, pracowników, a także partnerów biznesowych. Są to skojarzenia wizualne, wyobrażenia, odczucia oraz oczekiwania, jakie każda z tych osób ma w stosunku do marki. Z tego względu bardzo ważne jest to, w jaki sposób marka komunikuje się nie tylko z klientami, ale również partnerami biznesowymi oraz pracownikami.

Niezwykle istotna jest forma reklamy, a także określenie swojej misji i wizji, stworzenie strategii sprzedaży, ponieważ te wszystkie elementy wpływają na wizerunek i pozwalają zyskać przewagę konkurencyjną.

Kreowanie wizerunku to nadanie matce cech, które się z nią kojarzą. Oczywiście ich wybór, a także wybór skojarzeń, musi być dopasowany zarówno do potrzeb, jak i oczekiwań grupy docelowej.

Kreowanie wizerunku marki — o czym pamiętać?

Tworząc plan budowy swojej marki, musisz precyzyjnie określić cele oraz nadać wspomniane cechy osobowości. Aby zrobić to jak najlepiej, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:

 1. Dlaczego założyłeś firmę?
 2. Jakimi wartościami kierujesz się przy działalności firmy?
 3. Jaki masz cel?
 4. Z czym twoja marka ma się kojarzyć?
 5. Jaką rolę spełniają pracownicy?
 6. Jak chcesz zadbać o swoich pracowników?
 7. Jak chcesz doceniać klientów za ich zaufanie do marki?

Kiedy już odpowiesz na powyższe pytania, możesz zacząć przygotowywać strategię marketingową i działać zgodnie z planem. Takie badanie wizerunku marki obejmuje również informacje o:

 • grupie docelowej,
 • potrzebach oraz oczekiwaniach potencjalnych klientów,
 • wizerunku twojej marki w oczach innych przed wdrożeniem odpowiedniej strategii.

Dzięki temu dowiesz się, jak postrzegana jest Twoja marka.

Jak budować wizerunek marki?

Budowanie wizerunku firmy to długotrwały proces, który wymaga zaangażowania i sumienności. Na kreowanie wizerunku brandu składa się kilka kwestii.

Dbanie o relacje z klientem

Bardzo ważnym elementem budowania wizerunku brandu jest dbanie o relacje z klientami. To tak naprawdę ich opinia wpływa na to, jak postrzegają markę inni, czy produkty lub usługi są godne uwagi itd.

Identyfikacja wizualna marki

Na identyfikację wizualną składają się elementy graficzne takie jak: logo, opakowanie, hasła reklamowe, banery, gadżety reklamowe, reklamy w tv/internecie/prasie. Najważniejsze, aby wszystkie elementy były spójne i odpowiadały charakterem marce. Ponadto powinny być łatwe do zapamiętania (np. nazwa), przyjemne dla oka oraz wysokiej jakości.

Strona internetowa i social media

W dzisiejszych czasach podstawowym narzędziem budowania wizerunku marki jest dobra strona internetowa. I każda firma, która działa online, powinna ją mieć. Co ważne, tu liczy się nie tylko samo stworzenie strony, ale również jej jakość. Witryna oraz profile firmy w social mediach mają być atrakcyjne wizualnie, spójne z charakterem marki oraz wizualizacją. Treści powinny być ciekawe, oryginalne i przyciągać użytkowników. Niezwykle istotna jest również komunikacja. Na stronie powinna znajdować się zakładka kontakt, a w mediach społecznościowych należy dbać o interakcję z klientami np. odpisując na wiadomości, komentarze itd.

Uwierz, że jest to potężne narzędzie. Sama prowadzę strony internetowe i social media — nie tylko swoje, ale i marek i można doskonale wykorzystać potencjał.

Rekomendacje klientów

Czy wiesz, że wiele osób decyduje się na skorzystanie z usługi lub zakup produktu danej marki tylko dlatego, ze ktoś poleca? Dlatego rekomendacje klientów, ich pozytywne opinie o Twojej firmie to klucz do sukcesu! Warto umożliwić dodawanie opinii, aby potencjalny klient, po wejściu na Twoje social media lub stronę internetową, mógł zobaczyć recenzje na temat twoich usług czy produktów.

Sposób komunikacji

Sposób komunikacji z klientami, kontrahentami, partnerami biznesowymi, pracownikami jest bardzo ważny w kształtowaniu relacji z tymi osobami, a tym samym buduje pozytywny wizerunek marki. W strategii komunikacyjnej ważne jest:

 • forma przekazu — kanał komunikacji ma być dostosowany do odbiorcy. Jeżeli Twój produkt lub usługa ma kilka grup odbiorców, uwzględnij kilka kanałów,
 • język — powinien być naturalny i zrozumiały dla odbiorcy. Fajnie jest używać branżowych zwrotów, ale Twój potencjalny klient musi wiedzieć, o czym mówisz,
 • narzędzia — mają być spójne zarówno z formą przekazu, jak i językiem.

*wpis sponsorowany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *