Categories Aranżacja wnętrz

JAK WYBRAĆ OŚWIETLENIE DO SALONU?

Wystrój naszego mieszkania jest niezwykle ważny. Dbamy oto, aby aranżacja wnętrz była zgodna z naszym gustem, ale przede wszystkim, by wszystko było praktyczne i funkcjonalne. Niewątpliwie istotny jest dobór odpowiedniego oświetlenia dla danego pomieszczenia, a przede wszystkim do salonu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Jak wybrać oświetlenie do salonu?

JAK WYBRAĆ OŚWIETLENIE DO SALONU?

Jakość oświetlenia pomieszczeń ma znaczący wpływ na komfort użytkowy, nastrój wnętrza, a także podkreślenie jego stylistyki. Należy pamiętać o tym, że odpowiednie doświetlenie wpływa również na nasze bezpieczeństwo. Salon to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu. To także miejsce, do którego zapraszamy naszych gości. Dlatego oświetlenie jest bardzo ważne.

Wybór oświetlenia do salonu to nie tylko kwestia tego o tym gdzie i jaki będzie wisiał żyrandol. Klimat tworzymy poprzez łączenie kilku lamp. Ponadto przy dużych powierzchniach jedna lampa się nie sprawdzi, ponieważ będzie dawała zbyt mało światła. Dobór lamp zależy od stylu pomieszczenia oraz jego układ. Warto wybrać kilka lamp różnego rodzaju i połączyć e ze sobą. Dzięki temu światło będzie doświetlało wszystkie miejsca, a  także ocieplało pomieszczenie.  Gra światłem stanowi bowiem bardzo ważny element dekoracji każdego pomieszczenia. Dzięki temu nawet w chłodne, zimowe wieczory, możemy czuć się przytulnie.

Lampy sufitowe (światło centralne – punkt równomierny):

Jak wybrać oświetlenie do salonu? Przede wszystkim zacząć od wyboru światła centralnego. To nic innego jak światło na suficie! Przede wszystkim należy wybrać lampy, które równomiernie i dobrze oświetlą cały salon. Równomierne oświetlenie przestrzeni uzyskamy dzięki rozłożeniu światła na suficie w delikatnych oprawach punktowych. Wybór lamp zależy m.in. od wysokości pomieszczenia. Przy niskim salonie sprawdzi się plafon lub lampa sufitowa. Przy wysokim, warto wybrać obszerniejsze oświetlenie centralne. Bardzo fajni będą wyglądały kryształowe żyrandole, które będą świetnym dodatkiem zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Możemy również wybrać lampy wiszące.

Lampa stołowa:

W salonie nie może zabraknąć lampy stołowej. Jest nie tylko przydatna do oświetlenia podczas czytania książki, ale również tworzy nastrój. Najczęściej ustawia się ją na stoliku kawowym lub komodzie.

Lampy podłogowe:

bardzo fajny dodatek oświetlenia stanowią lampy podłogowe. Sprawdzi się jako oświetlenie podczas oglądania telewizji (gdy światło centralne jest zbyt mocne) lub podczas czytania książki.

Dodatkowe oświetlenie:

Pokój dzienny możemy wyposażyć również w mniej typowe źródła światła. Świetnie sprawdzą się niewielkie reflektory skierowane na obrazy bądź lampka nad obrazem, która ma na celu jego oświetlenie – tak, jak jest to stosowane w galeriach. Sprawdzą się także listy ledowe, które przykleja się bezpośrednio do ścian, sufitów czy tez można kryć je w podłodze. Pamiętajmy jednak, aby zachować umiar!

Mam nadzieję, że pomogłam Wam odpowiedzieć na zadanie pytanie: „Jak wybrać oświetlenie do salonu”. Dajcie znać koniecznie w komentarzach, jakie Wy macie oświetlenie w swoim pokoju dziennym 🙂

Bardzo fajnym pomysłem na dodatkowe oświetlenie są świetliki dachowe, które znajdziesz na stronie www.gulajski.pl. Świetnie sprawdzą się w różnego typu budynkach. Zazwyczaj mają one wypełnienie z płyt poliwęglanowych, które określają przepuszczalność światła słonecznego. Co więcej, świetliki można wybrać pod względem kolorystycznym, co daje możliwość stworzenia niepowtrarzalnego wnętrza w poświacie w ulubionym odcieniu.

12 comments

Agnieszka says:

U mnie jest ogólne sufitowe (chociaż od tego się powoli ponoć odchodzi), jest również lampa stojąca, do poczytania w fotelu…
pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

Ania says:

Ja mam lampę sufitową, ale też małą lampkę 🙂 Takie mi odpowiada 🙂

Purpurowy Ksiezyc says:

Fajna lampka statywowa.

Łukasz says:

Moja dziewczyna aktualnie jest w trakcie otwierania swojego salonu. Dzięki za ten wpis 🙂

Jarek says:

Caly pokój bardzo mi się podoba, ale najbardziej to ta lampka obok telewizora. Ma w sobie to coś 😉

Ania says:

Bardzo duży wpływ na światło w danym pomieszczeniu mają także osłony okienne. Dlatego warto rozważyć montaż odpowiednich zasłon okiennych.

Zuma Line says:

Dzieki za inspiaracę 🙂

Karola says:

Świetne rady

Veronica says:

Bardzo przydatny post 😉

Anna says:

Ja też dużą wagę przykładałem do oświetlenia, bo nawet jak będziemy mieć piękne meble, a liche oświetlenie to kto jest zobaczy?

Patrycja says:

Ja mam słabość do lampek nocnych, które mam na komodach w każdym pomieszczeniu 😀

Przytulniej says:

Przez przypadek wpadłem na Twój artykuł i muszę przyznać, że tego nie żałuję. Chociaż rzadko mi się to zdarza, to zainspirowałeś mnie do tego stopnia, że nie mogłem obyć się bez komentarza. Dziękuję i pozdrawiam.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *