Wysypka u niemowlaka – co powinno zaniepokoić mamę?

Nie każda wysypka u dziecka jest powodem do niepokoju, jednak młodzi rodzice często reagują zbyt nerwowo. Tymczasem zmiany skórne u małych dzieci nie muszą oznaczać poważnej choroby. Poniżej podpowiadamy, które objawy powinny skłonić rodziców do konsultacji z pediatrą.

wysypka u niemowlaka

Jak wygląda wysypka u niemowlaka?

Wysypka u niemowlaka to dość pojemne określenie, obejmujące różne rodzaje zmian skórnych od typowych wysypek przypominających drobną kaszkę, do całkiem sporych plam.

Najczęściej spotykane rodzaje wysypki u niemowląt to:

  • grudki, czyli właśnie owa kaszka manna, drobne zmiany wyczuwalne pod palcem, bez wykwitów ropnych,
  • krostki – nieco większe zmiany, pod skórą jest widoczna zmieniająca się ropa,
  • pęcherzyki – zwane też mylnie bąblami – zmiany skórne uniesione do góry i wypełnione płynem, charakterystyczne np. przy ospie wietrznej,
  • bąble – są charakterystyczne np. dla oparzeń pokrzywą lub ugryzienia przez komary – to twarde, nieduże zgrubienia skóry.
  • plamy i plamki – wyraźnie zmienione chorobowo miejsca, w których skóra przyjmuje inny kolor, niewyczuwalne pod palcem. Pojawiają się np. przy odrze lub różyczce.

Co może powodować wysypkę u niemowlaka?

Bardzo często wysypka u małego dziecka ma podłoże alergiczne. Może pojawić się przy uczuleniach kontaktowych lub pokarmowych, a także – chociaż rzadziej – przy wziewnych.

Przy alergiach często pojawia się tzw. skóra atopowa, jednak zmian związanych z AZS nie kwalifikuje się jako wysypki. AZS obejmuje stosunkowo duże obszary skóry, a głównym wyróżnikiem jest jej przesuszenie.

Wysypka może być też skutkiem infekcji wirusowej. Jeśli towarzyszy jej wysoka gorączka trzeba skontaktować się z pediatrą. Drobna, czerwona wysypka jest charakterystyczna dla szkarlatyny, która wymaga antybiotykoterapii. Podobnie nie powinno się samodzielnie leczyć odry lub różyczki, chociaż te choroby ze względu na masowe szczepienia pojawiają się rzadziej. Także ospa wymaga konsultacji z pediatrą.

Wysypka u bardzo małych dzieci może być spowodowana także pieluszkowym zapaleniem skóry lub być trądzikiem niemowlęcym. Pojawia się on na twarzy i wygląda bardzo nieestetycznie, jednak – co jest pocieszające – mija samoistnie i nie pozostawia śladów. Takiego trądziku w żadnym razie nie powinno się wyciskać! Trzeba też zadbać o regularne obcinanie dziecku paznokci. Nawet przypadkowe zadrapanie i zainfekowanie może skończyć się poważną infekcją bakteryjną skóry.

Co robić, gdy dziecko ma wysypkę?

Przede wszystkim nie panikować. Wysypka, chociaż może być objawem poważnej choroby, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia. Jest natomiast informacją dla rodziców, że w organizmie dziecka dzieje się coś niepokojącego.

Jeśli za rozwój wysypki odpowiedzialny jest alergen, trzeba go po prostu usunąć z otoczenia dziecka. Nie zawsze jest to łatwe, bo o ile można nie podawać dziecku alergizujących produktów, trudniej będzie usunąć pyłki traw. Pomocny może być oczyszczacz powietrza.

Na pewno trzeba ustalić, czy wysypka jest swędząca. Jeśli tak, można pomóc dziecku np. poprzez kąpiel w wodzie z dodatkiem emolientu i delikatne natłuszczenie skóry balsamem. Niepokojące powinny być wykwity ropne i wyraźne uszkodzenia skóry. W każdym wypadku trzeba zadbać, by nie doszło do nadkażenia. Nawet popularne i niegroźne potówki mogą być przyczyną problemów, jeśli pozwolimy dziecku, by je drapało.

Uporczywa wysypka połączona z gorączką powinna być skonsultowana z pediatrą.

 

Artykuł sponsorowany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *