Nie każda wysypka u niemowlaka jest powodem do niepokoju, jednak młodzi rodzice często reagują zbyt nerwowo. Tymczasem zmiany skórne u małych dzieci nie muszą oznaczać poważnej choroby. Poniżej podpowiadamy, które objawy powinny skłonić rodziców do konsultacji z pediatrą. I jak radzić sobie, gdy pojawi się wysypka u dziecka.
Jak wygląda wysypka u niemowlaka?
Poruszane tematy
- Jak wygląda wysypka u niemowlaka?
- Najczęstsze rodzaje wysypki u niemowląt
- 1. Wysypka u niemowlaka pieluszkowa
- 2. Potówki (miliaria)
- 3. Trądzik niemowlęcy
- 4. Wyprysk atopowy (atopowe zapalenie skóry)
- Co może powodować wysypkę u niemowlaka?
- Co robić, gdy dziecko ma wysypkę?
- Kiedy skonsultować się z lekarzem?
- Jak pielęgnować skórę niemowlaka z wysypką?
Wysypka u niemowlaka to dość pojemne określenie, obejmujące różne rodzaje zmian skórnych od typowych wysypek przypominających drobną kaszkę, do całkiem sporych plam.
Najczęściej spotykane rodzaje wysypki u niemowląt to:
- grudki, czyli właśnie owa kaszka manna, drobne zmiany wyczuwalne pod palcem, bez wykwitów ropnych,
- krostki – nieco większe zmiany, pod skórą jest widoczna zmieniająca się ropa,
- pęcherzyki – zwane też mylnie bąblami – zmiany skórne uniesione do góry i wypełnione płynem, charakterystyczne np. przy ospie wietrznej,
- bąble – są charakterystyczne np. dla oparzeń pokrzywą lub ugryzienia przez komary – to twarde, nieduże zgrubienia skóry.
- plamy i plamki – wyraźnie zmienione chorobowo miejsca, w których skóra przyjmuje inny kolor, niewyczuwalne pod palcem. Pojawiają się np. przy odrze lub różyczce.
Najczęstsze rodzaje wysypki u niemowląt
Niemowlęta mogą doświadczać różnych typów wysypki, które mogą mieć różne przyczyny i objawy. Oto niektóre z najczęściej spotykanych rodzajów wysypki u niemowląt:
1. Wysypka u niemowlaka pieluszkowa
Pieluszkowe zapalenie skóry zdarza się u najmłodszych i to bardzo często. Wysypka pieluszkowa to czerwone, podrażnione plamy na skórze w okolicy pieluszkowej. Może być spowodowana wilgocią, rzadką zmianą pieluch, podrażnieniem przez mocz i kał, a także infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi. Cechy charakterystyczne:
- Czerwone, bolesne plamy
- Czasami z małymi grudkami lub pęcherzykami
- Skóra może być gorąca w dotyku.
2. Potówki (miliaria)
Potówki występują, gdy gruczoły potowe niemowlaka są zablokowane. Jest to szczególnie częste w cieplejszym klimacie lub podczas gorących dni.
- Małe, czerwone lub przezroczyste krostki
- Zazwyczaj pojawiają się na twarzy, szyi, plecach i fałdach skórnych
3. Trądzik niemowlęcy
Trądzik niemowlęcy może pojawić się w ciągu pierwszych kilku tygodni życia dziecka i zazwyczaj znika samoistnie po kilku miesiącach. Cechy charakterystyczne:
- Czerwone krostki i pryszcze z białymi czubkami
- Zazwyczaj na policzkach, nosie i czole
4. Wyprysk atopowy (atopowe zapalenie skóry)
Wyprysk atopowy jest przewlekłą chorobą skóry, która może pojawić się już w pierwszych miesiącach życia. Jest to stan zapalny skóry, często związany z alergiami i astmą. Cechy charakterystyczne:
- Sucha, łuszcząca się skóra
- Czerwone, swędzące plamy, które mogą się sączyć
- Najczęściej na policzkach, skórze głowy, ramionach i nogach
Co może powodować wysypkę u niemowlaka?
Bardzo często wysypka u małego dziecka ma podłoże alergiczne. Może pojawić się przy uczuleniach kontaktowych lub pokarmowych, a także – chociaż rzadziej – przy wziewnych.
Przy alergiach często pojawia się tzw. skóra atopowa, jednak zmian związanych z AZS nie kwalifikuje się jako wysypki. AZS obejmuje stosunkowo duże obszary skóry, a głównym wyróżnikiem jest jej przesuszenie.
Wysypka u niemowlaka może być też skutkiem infekcji wirusowej. Jeśli towarzyszy jej wysoka gorączka trzeba skontaktować się z pediatrą. Drobna, czerwona wysypka u dziecka jest charakterystyczna dla szkarlatyny, która wymaga antybiotykoterapii. Podobnie nie powinno się samodzielnie leczyć odry lub różyczki, chociaż te choroby ze względu na masowe szczepienia pojawiają się rzadziej. Także ospa wymaga konsultacji z pediatrą.
Wysypka u bardzo małych dzieci może być spowodowana także pieluszkowym zapaleniem skóry lub być trądzikiem niemowlęcym. Pojawia się on na twarzy i wygląda bardzo nieestetycznie, jednak – co jest pocieszające – mija samoistnie i nie pozostawia śladów. Takiego trądziku w żadnym razie nie powinno się wyciskać! Trzeba też zadbać o regularne obcinanie dziecku paznokci. Nawet przypadkowe zadrapanie i zainfekowanie może skończyć się poważną infekcją bakteryjną skóry.
Co robić, gdy dziecko ma wysypkę?
Przede wszystkim nie panikować. Wysypka u dziecka, chociaż może być objawem poważnej choroby, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia. Jest natomiast informacją dla rodziców, że w organizmie dziecka dzieje się coś niepokojącego.
Jeśli za rozwój wysypki odpowiedzialny jest alergen, trzeba go po prostu usunąć z otoczenia dziecka. Nie zawsze jest to łatwe, bo o ile można nie podawać dziecku alergizujących produktów, trudniej będzie usunąć pyłki traw. Pomocny może być oczyszczacz powietrza.
Na pewno trzeba ustalić, czy wysypka u niemowlaka jest swędząca. Jeśli tak, można pomóc dziecku np. poprzez kąpiel w wodzie z dodatkiem emolientu i delikatne natłuszczenie skóry balsamem. Niepokojące powinny być wykwity ropne i wyraźne uszkodzenia skóry. W każdym wypadku trzeba zadbać, by nie doszło do nadkażenia. Nawet popularne i niegroźne potówki mogą być przyczyną problemów, jeśli pozwolimy dziecku, by je drapało.
Uporczywa wysypka u dziecka połączona z gorączką powinna być skonsultowana z pediatrą.
Kiedy skonsultować się z lekarzem?
Nie każda wysypka u niemowlaka wymaga wizyty u lekarza, jednak są sytuacje, w których konieczna jest profesjonalna konsultacja:
- Wysypka jest bolesna lub powoduje znaczny dyskomifort u dziecka,
- Wysypce towarzyszy gorączka, wymioty, brak apetytu lub ogólne pogorszenie stanu zdrowia,
- Wysypka u dziecka szybko się rozprzestrzenia lub zmienia swój wygląd,
- Skóra jest gorąca w dotyku, sączy się lub pojawiają się pęcherze,
- Dziecko jest poniżej trzeciego miesiąca życia i ma jakąkolwiek wysypkę.
Jak pielęgnować skórę niemowlaka z wysypką?
Odpowiednia pielęgnacja skóry niemowlaka może pomóc złagodzić objawy wysypki i przyspieszyć jej gojenie. Oto kilka wskazówek:
- Częste zmiany pieluch. Regularna zmiana pieluch i dokładne mycie skóry pomoże zapobiec i leczyć wysypkę pieluszkową.
- Używanie łagodnych środków myjących. Unikaj perfumowanych mydeł i szamponów, które mogą podrażniać skórę niemowlaka.
- Zachowanie odpowiedniej temperatury. Unikaj przegrzewania dziecka i ubieraj je w przewiewne, naturalne tkaniny.
- Stosowanie maści ochronnych. W przypadku wysypki pieluszkowej można stosować maści ochronne z tlenkiem cynku.
Artykuł sponsorowany