Zabawki manipulacyjne – dlaczego warto?

Wiesz, czym są zabawki manipulacyjne? Te w ostatnim czasie zdobywają ogromną popularność, chociaż na rynku dostępne są już od dawna. To zabawki sensoryczne, które wpływają na wszechstronny rozwój dzieci. Ich najważniejsze zalety oraz przykłady takich akcesoriów dla najmłodszych przedstawiamy poniżej.

zabawki manipulacyjne

Właściwości zabawek manipulacyjnych

Zabawki manipulacyjne są doceniane nie tylko przez rodziców. O ich zaletach rozwodzą się nierzadko pedagodzy i psychologowie. Wiadomo na pewno, że odpowiednio dobrana do wieku i indywidualnego etapu rozwoju malucha zabawka manipulacyjna wykazuje szereg korzystnych aspektów. Oto niektóre z nich:

  • pobudzają kreatywność i wyobraźnię dziecka,
  • pobudzają ciekawość dziecka,
  • oddziałują na wszystkie zmysły dziecka, takie jak dotyku, wzroku, słuchu,
  • usprawniają koordynację ręka-oko,
  • wpływają na małą motorykę,
  • ćwiczą skupienie, koncentrację, cierpliwość,
  • angażują, wymagają aktywności,
  • – można je wykorzystywać w różny sposób, w ich przypadku nie ma czasu na nudę,
  • – pozwalają nabywać nowe umiejętności i usprawniać już te nabyte,
  • – uczą samodzielności.

Przykłady zabawek manipulacyjnych

Przede wszystkim zabawki manipulacyjne należy dobierać zgodnie z wiekiem dziecka, by maluch mógł z nich w pełni korzystać. Tym najmłodszych dedykowane są kostki manipulacyjne, maty edukacyjne, sensoryczne grzechotki i gryzaki. Starsze dzieci świetnie poradzą sobie z sorterami, pchaczami, jeździkami czy tablicami manipulacyjnymi. Sama tablica manipulacyjna zdobywa dzisiaj największe uznanie. Przeznaczona jest dla dzieci od drugiego roku życia, chociaż tak naprawdę jej przeznaczenie zależy od elementów, jakie zostają na niej zamieszczone. Na tablicy manipulacyjnej znajdują się najczęściej przedmioty domowego użytku, w pełni bezpieczne, którymi dziecko chętnie bawi się poza typowymi zabawkami. Mowa tutaj o przeróżnych włącznikach, kontaktach, rurkach, suwakach, korbkach i zamkach, które w codziennych warunkach nie zawsze mogą być dostępne dla dziecka.

Przedszkolaki i uczniowie klas wczesnoszkolnych uwielbiają za to układanki, zabawki typu zrób to sam, wyklejanki, wyszywanki i rozmaite modele konstrukcyjne. Od lat ogromnym uznaniem cieszą się też klocki i wszelkie zabawki wykonane z drewna.

Właśnie na takie warto stawiać, by nauka mogła odbywać się poprzez zabawę z najlepszym efektem i korzyściami dla najmłodszych. Nie ma wątpliwości, że to kolorowy i nierzadko bajkowy świat wpływa na rozwój dzieci.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *