Categories Blog Parentingowy NEW

Zabawy z 3 latkiem w domu – najlepsze pomysły

Rain, rain, go away — znacie to? Niestety deszcz trzeba przeczekać i zaproponować dziecku alternatywy, które odciągną go od chęci wyjścia na zewnątrz. Nie jest to łatwe, zwłaszcza jeśli Maluch uwielbia chodzić na place zabaw. Jak przełamać domową monotonię i czym zainteresować dziecko, które rozpiera energia?  Sprawdź zabawy z 3 latkiem! W dzisiejszym artykule opisuję pomysły na zabawę w domu z 3-latkiem, ponieważ tyle aktualnie ma mój Synek. Pozwolą Wam uniknąć włączania kolejnej bajki na TV, a dodatkowo pozytywnie wpłyną na jego rozwój i kreatywność! 

zabawy z 3 latkiem

Pomysły na zabawę w domu z 3 latkiem

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że jesień to pora roku, podczas której więcej czasu spędza się w domu niż na dworze. A dziecko w domu czasami zwyczajnie może się nudzić. Dlatego warto przygotować się i znaleźć kreatywne pomysły na nudę. Specjalnie dla Was przygotowałam pomysły zabawy z 3 latkiem w domu.

Postaw na… puzzle

Puzzle to nie tylko świetna zabawa, ale świetny sposób na wspomaganie rozwoju Malucha. Pozwalają bowiem na trenowanie samodzielnego składania obrazków, co przynosi ogromne korzyści dla ciała i umysłu 3-latka, takich jak:

  • rozwój wyobraźni przestrzennej,
  • ćwiczenie motoryki małej,
  • nauka poprzez zabawę (puzzle nierzadko pokazują zwierzęta, kolory, proste przedmioty — możemy je opisywać, wzbogacając zasób słów dziecka),
  • nauka cierpliwości i pracy w skupieniu,
  • nauka samodzielności.

O korzyściach z układania puzzli preczytacie w artykule: Dlaczego warto układać puzzle? Aby jednak puzzle sprawdziły się w przypadku 3-letniego dziecka, które zazwyczaj jest bardzo ruchliwe i jeszcze ma niewiele cierpliwości, powinny być odpowiednio dobrane. Przede wszystkim nie przesadzajmy z liczbą elementów — powinno być ich maksymalnie 15. Puzzle powinny być duże i mieć atrakcyjne obrazki — najlepiej przedstawiające coś, czym Maluch się interesuje. Mogą to być zwierzęta, samochody czy postacie z bajek.

Klocki – konstrukcyjne, Lego i inne

Klocki, czy to drewniane, czy plastikowe, dają ogromną radość małym dzieciom i co ważne, poprzez zabawę rozwijają zmysł konstrukcyjny. Świetnie wpływają na kreatywność, myślenie przestrzenne, umiejętność planowania, a także wyobraźnię czy ćwiczenie motoryki. O korzyściach z kupowania klocków LEGO pisałam w artykule: Dlaczego warto kupić dzieciom klocki LEGO.

Wybierając klocki dla dziecka, należy zwrócić uwagę na dedykowany wiek — nie kupujmy klocków na wyrost, ponieważ wtedy nie będą spełniać odpowiednio swojej roli. Jeśli chcemy zabawy z 3 latkiem w domu w formie klocków, to szukajmy produktów z przeznaczeniem właśnie dla dzieci w takim wieku. Modele powinny być proste do zbudowania, kolory wyraziste, a kształty — sprzyjające rozwojowi sensorycznemu dłoni.



Jako zabawy dla 3 latka w domu świetnie sprawdzą się w tej roli np. klocki konstrukcyjne Marioinex, których łatwe łączenia pozwolą Maluchowi na długą i angażującą zabawę. Co ciekawe, klocki te dają się wyginać i są ciche, więc szczególnie polecam je, jeśli chcecie zyskać chwilę spokoju. 😉 Dzieci w wieku 3 lat uwielbiają ponadto klocki Lego. Dla nich przeznaczone są wyłącznie Lego Duplo, które charakteryzują się większymi rozmiarami (zabezpieczenie przed połknięciem).

Interaktywne książki dla 3-latków

Przekonaj Malucha do czytania książeczki, gdy ten aż wyrywa się na plac zabaw. Brzmi, jak abstrakcja? Najpewniej tak, chyba że… masz w domu książeczki interaktywne, jak np. Czytaj z Albikiem. To seria wyjątkowych książeczek, które wyposażone są w mówiące pióro. Służy ono do opowiadania Maluchowi ciekawostek, mówienia, co znajduje się na obrazku. Dziecko np. kliknie w słonia na obrazku, a pióro otworzy odgłos, jaki wydaje!

Albik mówi różnymi głosami, śpiewa, czyta, recytuje, naśladuje odgłosy. Może uczyć literek, liczenia i wielu innych, ważnych rzeczy! Ponadto w książeczkach znajdują się różne quizy dostosowane do wieku dziecka i ciekawostki z rozmaitych dziedzin. W ramach serii dostępne są np. książeczki o następującej tematyce:

  • Ciało człowieka
  • Dinozaury
  • Wszechświat
  • Zwierzęta
  • Alfabet
  • Cyferki
  • Kolory i kształty

Więcej na o książeczkach z serii Czytaj z Albikiem pisałam w osobnym artykule. Jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie tam zajrzyj!

pomysły na zabawę z 3 latkiem

Masy plastyczne – idealne do zabawy z dziećmi w domu

Kolejny pomysł na zabawy z 3 latkiem w domu to wszelkiego rodzaju masy plastyczne. Możecie wykorzystać składniki, które znajdują się w każdej kuchni i zrobić tradycyjną masę solną. To świetna zabawa, rozwijająca kreatywność Malucha. Wiąże się niestety z ogromnym bałaganem w kuchni i miejscu zabawy, dlatego jeśli nie masz czasu na sprzątanie, lepiej sięgnij po gotowe masy plastyczne, które nie brudzą wszystkiego wokół. 😉

 


Świetnie sprawdzi się np. piasek kinetyczny, który chociaż trochę przybliży Maluchowi przebywanie w piaskownicy, a bardzo łatwo go posprzątać. Innym pomysłem jest formowanie kształtów z ciastoliny Play-Doh. Warto dokupić do niej różne foremki i inne akcesoria, aby zabawa trwała dłużej.

zabawy z 3 latkiem w domu

Tekturynki

Szukasz zabawy z 3 latkiem w domu, która sprawi, że spędzicie kreatywny czas? Postaw na tekturynki od Muduko hello! Te wyjątkowe ekopuzzle przestrzenne to doskonała frajda. Ponadto uczą one:

  • ćwiczą motorykę małą,
  • wspierają koordynację wzrokowo-ruchową,
  • rozwijają kreatywność,
  • uczą spostrzegawczości,
  • uczą cierpliwości.



Macie jeszcze inne pomysły na zabawę z dzieckiem w domu? Podzielcie się w komentarzach!

*materiał reklamowy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *