Categories Bez kategorii

ZADOŚĆUCZYNIENIE

Wiele osób, które zostały poszkodowane w wypadkach ubiega się o dochodzeniu skzody majątkowej, aby np. naprawić samochód. Jednak oprócz szkód materialnych, często towarzyszy ból i cierpienie psychiczne wywołane traumatycznymi przeżyciami. Niestety spora grupa osób, które ucierpiały w wypadku nie wie, że może ubiegać się o zadośćuczynienie. Sama nie wiedziałam, dopóki nie spotkała mnie przykra sytuacja, a mianowicie wypadek moich dziadków i śmierć dziadka. Oczywiście żadne pieniądze świata nie zastąpią śmierci naszych bliskich czy jeśli w wyniku kolizji stracimy zdrowie. Jednak jeśli istnieje możliwość jakiekolwiek zadośćuczynienia, powinniśmy z tego skorzystać.
Kto jest zobowiązany do wypłaty zadośćuczynienia?
Do wypłaty zadośćuczynienia jest zobowiązana firma ubezpieczeniowa. Roszczenie wypłacane jest zawsze z oc sprawcy wypadku. Jeśli nie jest możliwe ustalenie sprawcy bądź nie posiadał on ważnej polisy, zgłasza się szkodę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Jak oszacować wysokość zadośćuczynienia?
Jeśli nie śledzimy na bieząco orzecznictwa sądu, cięzko ustalić nawet przybliżoną kwotę  jaką możemy się ubiegać. Dlatego ważne jest skorzystanie z kancelarii, która pomoże trafnie oszacować kwotę, o jaką może ubiegać się klient po danym wypadku.Pamiętajmy jednak, że prawnicy szacują!Wszystko jest kwestią indywidualną, orzecznictwo sądów pokazuje, ze w kwestii zadośćuczynienia wypłacane są kwoty od kilku tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Podstawowym kryterium oceny jest jednak rozmiar doznanej krzywdy. To klucz do  ustalenia wysokości zadośćuczynienia. Przypomnijmy, że roszczenie to obejmuje niemajątkowe straty jak uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia. Oceniany jest rozmiar szkody, charakter i intensywność, a także wpływ na psychikę i fizyczność danej osoby.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *