Zdrowe nawyki, które warto wprowadzić – lista 7 nawyków

Zdrowe nawyki nie tylko wpływają na lepsze samopoczucie, ale mają ogromny wpływ na Twoje zdrowie. Jak je budować? I które z nich warto wprowadzić? O to dobre nawyki – top 7.

jak wprowadzić zdrowe nawyki

Jak budować zdrowe nawyki?

Ostatnio w książce Brian Tracy „Nawyki warte miłości” przeczytałam, że wypracowanie nowego nawyku zajmuje 21 dni.  Oczywiście jest to średnia i zależy od motywacji oraz konsekwencji. Niektórzy są znacznie bardziej zmotywowani od innych i bez problemu udaje im się zrealizować cel w 3 tygodnie. Inni potrzebują nieco więcej czasu. Bez względu na to, ile wypracowanie danego nawyku trwa, jedno jest pewne. Prędzej czy później nasza decyzja zaowocuje w przyszłości.


Pamiętam, jak sama postanowiłam, że wypracuje w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. I mogę Ci szczerze powiedzieć, że nie było łatwo. Nie przepadałam za warzywami (tak wiem, ze to dziwne, bo jestem teraz wegetarianką :D), nie mogłam patrzeć na ciemny chleb, a wszystkie produkty zbożowe przyprawiały mnie o mdłości. Nie wiedziałam, jak smakuje zwykła woda, bo piłam napoje gazowane. Niestety u mnie czynnikiem zmiany nawyków było zdrowie i kiepskie wyniki badań — spore niedobory. Więc nie miałam wyjścia. Początkowo było mi ciężko przestawić się na zdrowy styl życia, jeść zdrowo, do tego ćwiczyć. Jednak efekty ćwiczeń, lepsze samopoczucie oraz o wiele lepsze wyniki badań motywowały mnie. Dziś, gdy minęło kilka dobrych lat, ten styl życia stał się moim nawykiem.

Pozbyłam się wszystkich niedoborów, złego samopoczucia i o wiele lepiej się czuję. Z kolei ćwiczenia ukształtowały mój charakter, a bieganie stało się moją odskocznią od rzeczywistości, antydepresantem oraz sposobem na walkę z nerwicą. Dziś chciałabym podpowiedzieć Wam, jak wprowadzić zdrowe nawyki do codzienności.

Na samym początku musisz uświadomić sobie, że jest to proces, który trwa krócej lub dłużej. Kształtowanie nawyków żywieniowych można podzielić na kilka etapów:

  1. Etap pierwszy — to ten etap, w którym nie mamy ani świadomości, ani wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Nie wiemy nawet, jakie są najważniejsze zasady zdrowego stylu.
  2. Etap drugi — w tym etapie mamy jakąś wiedzę, ale jeszcze nie wprowadziliśmy jej do swojej codzienności.
  3. Etap trzeci — mamy podstawową wiedzę na temat zdrowych nawyków i wprowadzamy je w życie. Musimy jednak pilnować się, aby nie powrócić do poprzednich nawyków.
  4. Etap czwarty — w tym momencie żyjemy według zasad zdrowego stylu życia, a wszelkie czynności jak np. uprawianie sportu, sięganie po zdrową żywność jest nawykiem, robimy to automatycznie.

Zdrowe nawyki, które warto znać

Jeżeli masz złe nawyki żywieniowe, a Twój styl życia nie do końca jest zdrowy, to zacznij wprowadzać dobre przyzwyczajenia i to stopniowo. Jeżeli się zaangażujesz, będziesz konsekwentna/y w realizacji założeń, to nawyki te bardzo szybko wejdą Ci w krew. Specjalnie dla Ciebie przygotowałam zdrowe nawyki, które warto znać i wprowadzić do swojego życia.



Zdrowe nawyki żywieniowe — jedz zdrowo! Jesteś tym, co jesz!

Zdrowe nawyki żywieniowe to podstawa. Musisz zdać sobie sprawę, że jesteś tym, co jesz. Wszystko, co trafia do naszego brzucha, ma ogromny wpływ na cały nasz organizm. Jako że ten temat jest bardzo, bardzo rozległy, postanowiłam wyodrębnić kilka punktów w tej kwestii i pokazać Wam jak wprowadzić zdrowe nawyki do codzienności.

Jedz regularnie

Zaleca się, aby jeść 5 produktów dziennie. To nie jest zasada, której należy się sztywno trzymać. Niektórym służą 3 posiłki dziennie. Ważne, aby były one dość regularne.

Zadbaj o urozmaicenie diety

Staraj się, aby twoja dieta była jak najbardziej urozmaicona. Dzięki temu dostarczysz wszystkie niezbędne składniki odżywcze — witaminy, mikro oraz makroelementy, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ogranicz cukier

Cukier jest w wielu produktach, dlatego postaraj się wyeliminować go z diety. Szukaj zdrowych zamienników. W sklepach znajdziesz całkiem sporo produktów, w których nie ma cukru. Polecam Ci też samemu przygotowywanie fit przekąsek, które nie mają cukru. Możesz skorzystać z moich przepisów na:

jak budować zdrowe nawyki

Wybieraj produkty nieprzetworzone

Gotowe dania, słodycze oraz fast foody zawierają wiele konserwantów, niezdrowe tłuszcze, sól oraz wzmacniacze smaku. Staraj się spożywać produkty nieprzetworzone.

Dbaj o odpowiednie nawodnienie!

Picie wody jest niezwykle istotne dla naszego organizmu i to pod każdym względem. Wyobraź sobie, że ludzki mózg zbudowany jest w 80% z wody. Picie wody ma na niego bardzo korzystny wpływ, ponieważ usprawnia komunikację między komórkami. Stąd picie wody jest doskonałym sposobem na to, jak poprawić pamięć i koncentrację. Ponadto odpowiednie nawodnienie organizmu:

  • polepsza nastrój,
  • równoważy emocje,
  • pomaga w zaśnięciu oraz odpowiada za dobry sen.

Ćwicz każdego dnia

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w naszym życiu. Sport ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Poprawia jego wydolność, zapobiega wielu chorobom, a do tego pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Co więcej, korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy. W efekcie mamy lepsze samopoczucie. A to wszystko dlatego, że podczas uprawiania sportu wydzielają się endorfiny.

Jak wprowadzić zdrowe nawyki w kwestii aktywności? Nie musisz od razu być maratończykiem. Wystarczy, że zamienisz jeżdżenie samochodem do sklepu na chodzenie, zaczniesz ruszać się w domu, włączając na youtube krótki, 10-minutowy trening. Możesz biegać — jeśli nie masz motywacji, koniecznie przeczytaj mój artykuł o tym, dlaczego warto biegać.  Bardzo fajnym sposobem jest skakanie na skakance (sprawdź artykuł: Czy warto skakać na skakance).

Jak budować zdrowe nawyki - ćwicz regularnie

Wstawaj wcześnie rano

Nie chodzi o to, aby być rannym ptaszkiem. Bez przesady. Sen jest nam potrzebny i od czasu do czasu dobrze jest poleniuchować w łóżku. Chodzi o to, że zazwyczaj mamy nadmiar obowiązków w domu. Im wcześniej wstaniemy, tym łatwiej się z nimi uporać. I tu muszę Wam przyznać, ze to jest racja. Jak Maksyś chodzi do przedszkola i wstaję wcześniej, praca idzie mi znacznie szybciej. W sytuacji, gdy nie wstaję razem z budzikiem, leżę, to potem ciężko mi się wziąć za obowiązki.

Śpij 7-8 godzin na dobę

Omawiając dobre nawyki, nie można nie wspomnieć o odpowiedniej ilości snu. Podczas snu nasz organizm się regeneruje. naszym zadaniem jest umozliwienie mu temu. Warto tu dodać, że ilość snu to kwestia indywidualna. Niektórzy potrzebują go więcej, niektórzy mniej. Mimo to zaleca się, aby spać te 7 godzin dziennie.

Badaj się regularnie

Świadomośc stanu swojego zdrowia to podstawa. W pierwszej kolejności naucz się słuchać swojego organizmu. Uwierz, że to bardzo ułatwi Ci wiele spraw. Mi osobiście zajęło sporo czasu, abym nauczyła się słuchać tego, co ma do przekazania mój organizm, ale warto było się uczyć. Dziś jestem w stanie ocenić, czy moje złe samopoczucie jest wynikiem stresu, czy infekcji. Wiem, kiedy mogę przebiec półmaraton, a kiedy odpuścić.

Aby mieć pewność, że nic się nie dzieje, regularnie się badam i zalecam to wszystkim. Morfologia to podstawa, ale co jakiś czas warto rozszerzyć swoje badania, aby sprawdzić poziom witamin i minerałów, a także m.in. tarczyce. Koniecznie USG piersi oraz wizyta u ginekologa. Badania należy wykonywać systematycznie, najlepiej raz w roku, bo niestety wiele może się zmienić.

Podam Wam mój przykład. Ustabilizowałam sobie tarczycę. Niestety ze względu na spory stres TSH poszło mi bardzo do góry. Badania wyszły przypadkiem, bo miałam robić dopiero za jakieś 6 miesięcy, ale że mi zlecono, to wykonałam. Nawet nie wiecie, jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłam tak wysokie TSH! I dodam, ze takiego wyniku nigdy nie miałam… Szybko zapisałam się do endokrynologa i sytuację udało się opanować.

W badaniach mogą Ci wyjść niedobory. W takiej sytuacji lekarz dodatkowo może zalecić Ci suplementację. Postaraj się wybrać dobrej jakości suplementy np. marki healthlabs care. Health labs opinie ma świetne i ja sama mogę je polecić, ponieważ jestem ich ambasadorką. Już od ponad dwóch lat stosuję ich produkty i bardzo sobie chwalę.

witamina b health labs

Dobrze wiedzieć również, które suplementy warto stosować. Należą do nich m.in.:

  • witamina D — czy wiesz, ze nawet 90% Polaków ma jej niedobór? Suplementacje witaminą zaleca się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, ale warto brać również latem,
  • witaminy z grupy B — to zbiór witamin, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu,
  • kwasy Omega – kwasy omega są mają korzystny wpływ dla naszego serducha, a także mózgu.

heatlhlabs efekty

Nie stresuj się

Zdrowe nawyki opierają się również na redukcji stresu do minimum. Postaraj się wrzucić na luz i włączyć tryb REGENERACJA. Niestety pod wpływem stresu cierpi nie tylko nasze samopoczucie, ale również i zdrowie, o czym pisałam w artykule: Jak zwiększyć odporność na stres? Nie zawsze jest możliwość pozbycia się problemu. Warto jednak spróbować go rozwiązać i starać się pozytywnie myśleć. Skorzystać również ze sposobów na stres, takich jak medytacja, aktywność fizyczna czy znalezienie pasji, która pomoże oderwać się od szarej rzeczywistości.

Rób rzeczy, które sprawiają Ci radość – ja odstresowuje się, gdy spędzam czas z synkiem, gdy biegam, oglądam film lub serial, a także czytam książkę 🙂

Dobre nawyki - nie stresuj się

Korzyści z wprowadzenia zdrowych nawyków

Dobre nawyki niosą za sobą szereg korzyści. Zyskasz

  1. Lepsze samopoczucie — odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, dobry sen są kluczem do lepszego samopoczucia.
  2. Lepsza sylwetka — i nie chodzi o to, aby nosić rozmiar 36, a o to, aby mieć przede wszystkim zdrowe ciało!
  3. Lepsze zdrowe — dobre nawyki sprawią, że zyskasz lepsze zdrowie, zmniejszysz ryzyko zachorowania na wiele chorób.
  4. Lepszą cerę — czy wiesz, że wymienione przeze mnie dobre nawyki, mają również zbawienny wpływ na kondycję cery, włosów i paznokci?
  5. Wiarę w siebie — nic tak nie buduje poczucia własnej wartości, jak osiąganie wyznaczonych celów. Wystarczy, że nawyki staną się Twoją codziennością, zobaczysz pierwsze efekty, a od razu odzyskasz wiarę w siebie i w swoje możliwości. To doskonała motywacja!

1 comment

soli says:

robię wszystko, może poza tym rannym wstawaniem bo wolę trochę pospać, choć bez przesady 😉 ale fakt, odkąd zamieniłam gotowe dania i siedzenie przed komputerem na warzywne posiłki i taniec to nie tylko schudłam, ale też moje samopoczucie uległo zdecydowanej zmianie 😀

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *