Zioła na wątrobę – jak i kiedy je stosować?

Wątroba potrafi się regenerować samoistnie. Jednak warto ją wspierać i wspomóc jej funkcjonowanie. Oczywiście podstawę stanowi odpowiednio zbilansowana dieta, ale warto wykorzystać również ziołolecznictwo, a także wskazówki ajurwedyjskie. Jakie zioła na wątrobę stosować i przede wszystkim kiedy?

zioła na wątrobę

Jak wspomóc pracę wątroby?

Czy wiesz, że wątroba nie jest narzędziem unerwionym? W teorii oznacza to, że nie boli. Mimo to ucisk oraz ból, który odczuwamy z prawej strony jamy brzusznej, może sygnalizować problemy z wątrobą. I tu trzeba reagować, ponieważ jest ona jednym z najważniejszych narządów, który pełni wiele ważnych funkcji. Jak wspomóc naszą wątrobę? Podstawę stanowi odpowiednia dieta. Warto zrezygnować z:

? alkoholu,

? fast foodów,

?cukru,

? produktów wysoko przetworzonych.

Zmiana nawyków żywieniowych jest tu kluczowa i jeżeli do tej pory źle się odżywiałaś/eś, to po pewnym czasie z pewnością odczujesz różnicę. Zdrowa, zbilansowana dieta znacząco odciąży wątrobę, a to przełoży się na lepszą pracę organu. Warto wprowadzić do codziennego menu warzywa i owoce. Dobrą praktyką jest także jedzenie mniej, a ciężej.

Ponadto świetnym sposobem jest stosowanie ziół, które wspomagają pracę wątroby.

Zioła na wątrobę — jakie wybrać?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że ziołolecznictwo cieszy się coraz większą popularnością. Ludzie zaczęli doceniać dobrodziejstwa natury i w ten sposób wspomagać swój organizm. Jakie zioła wspomagają wątrobę?

  1. Ostropest plamisty — znajduje się w nim sylimaryna, która aktywnie pobudza procesy metabolizmu. Ponadto chroni przed negatywnym wypływem toksyn, a na dodatek wspiera odbudowę miąższu wątroby. Jej zadaniem jest także neutralizowanie oraz usuwanie szkodliwych substancji. Ostropest plamisty stosuje się m.in. przy zatruciu, przy marskości wątroby.
  2. Mniszek lekarski — wykazuje działanie żółciotwórcze oraz usprawnia czynność wątroby.
  3. Karczoch — zwiększa wydzielanie żółci, pomaga w trawieniu, odtruwa organizm, a także pomaga w trawieniu tłuszczu.
  4. Masło Triphala — poprawia trawienie oraz metabolizm. Usuwa złogi oraz resztki pokarmu, z których tworzą się toksyny.

Wbrew pozorom stosowanie ziół nie jest takie proste, jak się wydaje. Są zioła, które szkodzą wątrobie, a są też takie, które pomagają, ale nie mogą być stosowane np. przy innych schorzeniach albo w nadmiarze. Dlatego przed kuracją dobrodziejstwami natury warto poczytać o danym produkcie.

Kiedy stosować zioła na wątrobę?

Kiedy najlepiej stosować zioła na wątrobę? Na pewno wtedy, gdy masz problemy i dokucza Ci ból. Warto również zadbać o detoksykację organizmu po jesienno-zimowym sezonie.
*wpis sponsorowany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *