Czym się sugerować przy wyborze zabawek dla dziecka?

Dzieci poprzez zabawę rozwijają wiele nowych umiejętności i poznają świat. Z tego powodu zabawa dla maluchów stanowi istotny element ich życia, niezbędny do prawidłowego rozwoju. Wybierając zabawki dla swojej pociechy, warto jednak uwzględniać nie tylko zainteresowania i upodobania maluchów, ale również sprawdzić, czy przedmioty te są dla nich bezpieczne i wykonane zgodnie z obowiązującymi standardami. Żeby dzieci mogły poznawać świat przez zabawę i rozwijać nowe umiejętności, warto podsuwać im różne typy zabawek, a więc nie tylko standardowe lalki i misie, ale także zestawy sensoryczne. Czym dokładnie powinniśmy sugerować się przy wyborze zabawek dla dziecka? Podpowiadamy.

Wiek i zainteresowania malucha

Wybierając zabawki dla dzieci, powinniśmy przede wszystkim podczas wyboru poszczególnych elementów uwzględnić wiek i zainteresowania malucha. Kupowanie zabawek tylko dlatego, że są one obecnie trendy lub mają funkcję edukacyjną, nie jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli wiemy, że takie przedmioty nie zdobędą uznania malucha. Pamiętajmy, że zabawki dla dzieci pomagają im w rozwoju nie tylko wtedy, kiedy na ich etykiecie widnieje napis zabawka edukacyjna czy zabawka sensoryczna, ponieważ nawet standardowe misie czy lalki, uczą maluchy wielu pozytywnych zachowań i pozwalają im odkrywać świat.

Dlatego przy wyborze zabawki dla dzieci w pierwszej kolejności uwzględnijmy zainteresowania malucha. Weźmy pod uwagę również jego wiek. Pamiętajmy, że proponując zbyt małemu dziecku ambitne zabawki, które przeznaczone są dla starszych dzieci, możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego, a więc, zamiast przyspieszyć jego rozwój, zniechęcimy go do zabawy. Aby mieć pewność, że konkretna zabawka jest dostosowana do wieku dziecka, powinniśmy sprawdzić jej oznaczenia. Kwestia ta jest szczególnie istotna zwłaszcza dla dzieci w przedziale od 0 do 3 lat, w przypadku których producent powinien uszczegółowić wiek dziecka, podając go w miesiącach życia.

Bezpieczeństwo i jakość wykonania zabawki dla dzieci

Kolejnym aspektem, jaki należy uwzględnić podczas wyboru zabawek dla dzieci, jest bezpieczeństwo takich przedmiotów. Z tego powodu zawsze sprawdzajmy, z jakich materiałów wykonany jest konkretny przedmiot. Czy nie posiada on ostrych krawędzi lub drobnych elementów, które mogłyby zagrażać zdrowiu i życiu dziecka podczas zabawy. Materiały, z których wykonane są zabawki, powinny posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty. Produkty takie powinny być wytworzone z bezpiecznych tworzyw pozbawionych szkodliwych substancji. Dlatego starajmy się wybierać zabawki oznaczone jako bpa free.

Żeby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas zabawy, kupując zabawki, zwracajmy w pierwszej kolejności uwagę na przeznaczenie wiekowe deklarowane przez producenta. Następnie oceńmy taki produkt pod względem bezpieczeństwa. Prześledźmy również symbole zawarte na opakowaniu lub etykiecie, które informują o tym czy dany produkt spełnia wymogi bezpiecznych zabawek dla dzieci. Do najważniejszych symboli, które powinny znaleźć się na opakowaniu, należy znak CE. Każda zabawka sprzedawana na terenie Unii Europejskiej musi mieć to oznaczenie. Ważny jest także certyfikat EN-71. Na takim opakowaniu mogą znaleźć się również inne oznaczenia, na przykład rekomendacja Instytutu Matki i Dziecka czy znak Państwowego Zakładu Higieny, a także znak SaveToys lub TUV. Możemy zwrócić uwagę również na to, czy wybrana przez nas zabawka jest odporna na uszkodzenia.

Zabawki dla dzieci, które wspierają ich rozwój

Podczas wyboru zabawki dla dzieci zastanówmy się, czy taki produkt pozytywnie wpłynie na rozwój malucha, pobudzi jego kreatywność, nauczy logicznego myślenia, czy wesprze rozwój motoryczny. Warto sięgać po kreatywne zabawki, ale również po klasyczne produkty, takie jak kredki, kolorowanki, klocki, gry planszowe, lalki czy samochodziki. W kolekcji zabawek malucha powinny znaleźć się różne typy zabawek, ponieważ każdy produkt nieco inaczej wpływa na rozwój dziecka. Na przykład lalki lub pluszaki uczą okazywania uczuć i czułości. Puzzle lub układanki wspierają kreatywne myślenie, a także uczą cierpliwości. Z kolei zabawki interaktywne oddziałują na wiele zmysłów jednocześnie. Maluch powinien podczas swojej zabawy móc wykorzystywać różne typy zabawek.

Wybór odpowiedniej zabawki to nie lada wyzwanie, nie tylko dla rodziców, ale również bliskich, którzy chcą maluchowi sprawić prezent. Pamiętajmy, by zawsze kierować się wiekiem dziecka, jego bezpieczeństwem i możliwościami rozwojowymi, a także zainteresowaniami. Odpowiednie zabawki powinny być trwałe i wykonane z niezagrażających dzieciom materiałów. Zakup zabawki powinien być więc dobrze przemyślany, aby maluch mógł z przyjemnością wykorzystywać ją podczas zabawy, poznając świat.

Czym się sugerować przy wyborze zabawek dla dziecka?
Czym się kierować przy wyborze zabawek dla dziecka?
marketin9

Artykuł sponsorowany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *