Czym powinno charakteryzować się dobre obuwie sportowe?

Dobór dobrego obuwia sportowego nie zawsze jest prostym zadaniem. Przed takim dylematem staje większość rodziców poszukujących butów na WF dla swoich dzieci. Czym kierować się podczas wyboru? Jakie buty sportowe wybrać, aby były nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także wygodne i zdrowe dla stopy?

Dobre obuwie sportowe – na co zwrócić uwagę

Wybierając dobrej jakości obuwie sportowe, w tym także buty na WF warto zwrócić uwagę na takie elementy jak podeszwa, materiał, z którego obuwie zostało wykonane, zapięcie butów oraz wkładka.

Podeszwa nie może krępować ruchów stopy – powinna zapewnić dobrą stabilizację oraz przyczepność do podłoża. Warto zwrócić uwagę także na to, aby obuwie na WF posiadało odpowiednią ilość pianki amortyzującej, tak aby zapewniało sprężystość. W przypadku wyboru butów sportowych warto zdecydować się na podeszwę non-marking, która nie pozostawia czarnych śladów.

Buty sportowe powinny być wykonane z przewiewnych oraz pozwalających oddychać skórze materiałów. Dobrym rozwiązaniem są modele butów z tzw. „siateczką”. W ten sposób zapewnia się stopie ciągły przewiew oraz minimalizuje jej przepocenie, przegrzanie oraz narażenie na obtarcia czy odciski. Najczęściej wybieranymi butami do uprawiania sportu są te wykonane ze skóry ekologicznej oraz syntetycznej, a także z połączenia nylonu i poliestru. Te pierwsze są bardzo wytrzymałe i elastyczne, drugie natomiast są lżejsze oraz lepiej przepuszczają powietrze i zapewniają lepszą oddychalność.

Duże znaczenie ma także zastosowana wkładka oraz zapięcie butów. Do podstawowych zadań wkładki zalicza się absorbowanie wilgoci, zapewnienie odpowiedniego przepływu i cyrkulacji powietrza oraz amortyzowanie stopy podczas ruchu. Z tego powodu powinna być ona elastyczna i sprężysta. W przypadku zapięcia warto postawić nie tylko na tradycyjne buty ze sznurówkami, ale także te zapinane na rzepy. Sprawdzą się one doskonale jako obuwie sportowe dla najmłodszych dzieci.

Obuwie sportowe – jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Wiele osób myśli, że buty sportowe powinny być o jeden rozmiar większe niż rozmiar stopy. Jest to bardzo mylne przekonanie, bowiem dobrze dobrane obuwie do uprawiania sportu powinno być idealnie dobrane do stopy. Palce nie powinny być ściśnięte, a za duży rozmiar butów spowoduje, że podczas ruchu stopy będą przemieszczać się w obuwiu. Zbyt duży luz zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji, natomiast zbyt małe buty mogą powodować powstawanie otarć oraz bolesnych odcisków.

Ważne jest zwrócenie uwagi na czubek butów, który powinien być na tyle szeroki, aby możliwe było swobodne poruszanie palcami. Duże znaczenie ma także odpowiedni zapiętek, który dzięki swojej wysokości i sztywności będzie utrzymywał piętę w poprawnym położeniu.

Wybierając obuwie sportowe (w tym także buty na WF) warto kierować się nie tylko ceną oraz walorami wizualnymi, ale także takimi szczegółami technicznymi jak ich amortyzacja, oddychalność czy trwałość. Buty odpowiednio dopasowane do stopy sprawią, że ćwiczenie w nich będzie prawdziwą przyjemnością.

Artykuł sponsorowany.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *