Jak się ubrać do sądu?

Stylizacja do sądu powinna być schludna, elegancka, zgodna z obowiązującym dress code. Jak się ubrać do sądu? Poznaj sądowy dress code i najważniejsze zasady.

Jak ubrać się do sądu na sprawę rozwodową

Sądowy dress code, czyli jak ubrać się do sądu

Jak się ubrać do sądu? To pytanie, które spędza sen powiek wielu osobom, szykujących się na sprawę. Są osoby, które wychodzą z założenia, że można się ubrać tam normalnie, jak na co dzień. I jest grupa osób, które są zdania, że strój do sądu powinien być elegancki. Osobiście jestem za tym drugim rozwiązaniem i sama przygotowałam schludną, szykowną stylizację.

Dzisiejszy artykuł współtworzy ze mną Marta, znana w sieci jako KOBIETA W SĄDZIE (polecam jej konto na Instagramie @kobieta_w_sadzie – o Marcie mogłabym pisać wiele, ale powiem tylko, że to kobieta PETARDA, która dzieli się swoją wiedzą i wspiera kobiety. Sama korzystałam z jej porad i jestem bardzo, bardzo zadowolona — dała mi siłę, motywację i ogrom wiedzy!).

Sąd to miejsce, w którym rządzą określone zasady i normy. Dotyczy to również dress code’u. Niezależnie od tego, czy jesteś świadkiem, oskarżonym, czy też stroną w sprawie, warto zadbać o to, aby Twój ubiór był odpowiedni. Jak się ubrać do sądu?

  1. Ubierz się schludnie i elegancko. Nie musisz nosić garnituru czy sukienki wieczorowej, ale należy unikać zbyt casualowych ubrań, takich jak jeansy, dresy czy t-shirty z nadrukami.
  2. Wybierz ubrania w stonowanych kolorach. Strój do sądu powinien być utrzymany w neutralnych barwach, takich jak biel, czerń, ewentualnie odcienie szarości i beże. Unikaj ubrań w jaskrawych kolorach lub wzorach, które mogą być odbierane jako nieprofesjonalne.
  3. Upewnij się, że Twoje ubrania są czyste i wyprasowane. Niechlujna stylizacja do sądu sprawi, że nie wzbudzisz zaufania ani szacunku.
  4. Dobierz odpowiednie obuwie. Jakie buty do sądu? Do sądu należy założyć wygodne buty, w których będziesz mógł wygodnie siedzieć czy stać. Mogą to być klasyczne czółenka czy też mokasyny.

Czy do sądu trzeba ładnie się ubrać?

Niezależnie od okoliczności, zawsze warto pamiętać, że ubiór na rozprawie powinien wyrażać szacunek dla sądu i procesu prawnego. Odpowiedni strój do sądu na rozprawę może pomóc podkreślić powagę i znaczenie tego, co dzieje się w sądzie. To nie tylko kwestia formalności, ale także wyraz szacunku dla samej instytucji sądu.

Sandra: Czy rzeczywiście sąd zwraca uwagę na ubiór? 

Marta: Bazując na moim 17-letnim doświadczeniu na sali rozpraw, mogę powiedzieć, że Sąd nie zwraca uwagi na ubiór jeśli nie dasz mu do tego powodu. Jednak niestety zdarza się, że ludzie ten powód dają. Moim zdaniem najlepszy ubiór do sądu to taki, którego nikt nie zapamięta. Czyli taki na którego nikt, w tym przede wszystkim sąd, nie zwróci uwagi. Nie ma tak naprawdę znaczenia, w czym będziesz pod warunkiem, że nie przesadzisz w żadną stronę. Wobec tego nie może to być strój całkiem sportowy, na przykład taki jakbyś właśnie wyszła z plaży, ale też nie taki jakbyś szła na bal. Oczywiście można powiedzieć, że przecież nie szata zdobi człowieka, ale jednak jeśli w czasie tej całej nerwowej sytuacji, jaką niewątpliwie jest wizyta w sądzie, otrzymasz jeszcze reprymendę za to, że “to nie plaża”, albo “następnym razem proszę zachować szacunek dla sądu”, to nerwy będą dużo większe, a chyba nikomu na tym nie zależy.  

W co się nie ubrać na rozprawę sądową?

Wiesz, jak się ubrać do sądu, a czego nie ubierać do sądu? Zapytałam oto oczywiście Martę.

Sandra: Jakie stroje są niedozwolone w sądzie?

Marta: W mojej ocenie nie ma czegoś takiego jak zakazane stroje. To nie jest tak, że za każdym razem sąd zwróci Ci uwagę na zły ubiór. Nie ma przecież przepisów to regulujących. Jednak pamiętaj, że Twój strój świadczy także o Twoim szacunku do instytucji, do sądu i sędziego. Sama wiele razy byłam świadkiem gdy niewłaściwy ubiór był jednak skrytykowany i  osoba go nosząca poczuła się co najmniej dziwnie, jeśli nie wręcz głupio. Nie mówię, czy tak powinno, czy nie powinno być, ale opisuję swoje doświadczenia w tej kwestii.  

Tak więc są stylizacje do sądu, które z pewnością nie będą mile widziane i są to z pewnością stroje całkiem sportowe, plażowe, jak plażowe japonki plus bokserka i krótki spodenki, co widuję czasem w wydaniu mężczyzn. I tu przyznam szczerze, najczęściej słyszę uwagi sądu. 

Jeśli chodzi o kobiety, to niewłaściwe będą przede wszystkim wyjątkowo obcisłe sukienki, stroje pokazujące dużo ciała, kabaretki, czy miniówki. Wiem, że czasem kobiety szczególnie w sprawach rozwodowych pokazać jeszcze mężowi co stracił, ale można naprawdę zrobić to ze smakiem, nie narażając się na skutek odwrotny. Oczywiście można powiedzieć, że to seksizm, ale dodam, że nigdy nie byłam świadkiem, aby sąd zwrócił uwagę kobiecie, że jest ubrana zbyt wyzywająco, ale za to kilkakrotnie byłam świadkiem, jak kobiecie było mimo wszystko nieprzyjemnie, gdy musiała w takim stroju kilka godzin zeznawać, stojąc na środku sali, gdzie wszystkie oczy były skierowane na nią i próbowała poprawiać opadające ramiączko lub podwajającą się do góry spódnicę. 

Jak ubrać się na rozprawę?

Sandra: Jaki strój do sądu będzie odpowiedni?


Jak się ubrać do sądu? Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne, a lista możliwości jest naprawdę długa. Absolutnie nie musisz od razu biec do sklepu i kupować garnituru lub sukni wyjściowej.  Strój do sądu, składający się ze zwykłej koszuli i prostych spodni będzie dobry dla każdego, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Nawet jeśli nie masz nic innego jak koszulę w kratę i jeansy, to i tak jest to wiele lepszy wybór niż bokserka i krótkie spodenki czy mini spódnica. Również dobrze wygląda stonowany sweter i prosta spódnica, czy spodnie dla panów. Zawsze dobrym wyborem jest garnitur i to dotyczy zarówno Panów jak i Pań.

Marta @kobieta_w_sadzie

Stylizacje do sądu — propozycje dla kobiet

Jeżeli nadal zastanawiasz się, jak się ubrać do sądu na rozprawę rozwodową, alimentacyjną, czy też inną, to specjalnie dla Ciebie przygotowałam stylizacje na rozprawę.

Garnitur damski do sądu

Klasycznym rozwiązaniem będzie garnitur damski. Jeżeli nie masz garnituru, to skomponuj go, zestawiając ze sobą marynarkę i spodnie w tym samym kolorze, białą koszulę, a do tego klasyczne czółenka.

stylizacja do sądu

1. Czarny żakiet.

2. Spodnie.

3. Biała koszula.

4. Czółenka.

Sukienka do sądu

Jeżeli nie przepadasz za spodniami, to postaw na sukienkę.


Jeśli chodzi o Panie, to świetnie wygląda także prosta sukienka do sądu. Wybór kolorów jest dowolny, nie ma tu przesądów jak na weselu, że jakieś kolory są niewskazane. Ale jeśli wybierasz kolory intensywne, to doradzam nie przesadzać z ich ilością, aby pozwolić się skupić innym na tym, co mamy do powiedzenia.

— Marta, @kobieta_w_sadzie

Jak się ubrać do sądu latem

Latem temperatury sięgają nawet koło 30 stopni Celsjusza, więc wiele osób broni się przed włożeniem garnituru. W takim razie jak się ubrać na rozprawę latem? Tutaj odpowiednia będzie letnia sukienka do sądu w stonowanych odcieniach: biel, czerń, odcienie szarości i beże. Jeżeli sukienka jest na ramiączkach, to weź ze sobą marynarkę, którą ubierzesz tuż przed wejściem na salę sądową, a na nogi mokasyny — to dokładnie mój strój. Włożyłam czarną sukienkę, na siebie zarzuciłam czarno-biały żakiet, a na nogi wygodne mokasyny. Uważam, że mój strój do sądu był schludny, elegancki, ale jednocześnie nieprzesadzony. Możesz tu również zobaczyć mój wpis: jak się ubrać do pracy latem? Jest tam kilka propozycji zestawów, które śmiało możesz również założyć do sądu.

jak się ubrać do sądu

1. Biało-granatowa sukienka.

2. Torebka granatowa.

3. Czółenka czarne.

4. Czarna sukienka(stylizacja 2)

5. Długa sukienka (stylizacja 3)

Jak się ubrać do sądu jako świadek?

Sandra: Czy świadka również obowiązuje dress code sądowy i powinien ubrać się odpowiednio na rozprawę? 

Marta: Myślę, że stylizacja do sądu świadka ma trochę mniejsze znaczenie. Jednak wszyscy jesteśmy “tylko” ludźmi i nawet mimowolnie czasem to, co widzimy, oddziałuje na nas. Sami przyznajcie, czy bardziej byście zaufali osobie ubranej w schludny garnitur i białą koszulę, czy w obszerny dres w myszkę miki z różową kokardą na czubku głowy. Oczywiście możemy mówić, że to stereotypy, ale nasz mózg w zdecydowanej większości przypadków zrobi swoje. Ponadto nie przypadkowo politykom zaleca się na przykład ubieranie się na niebiesko, gdyż to kolor wzbudzający zaufanie. Chcę jasno powiedzieć, że ubranie świadka nie przesądza o jego wiarygodności lub nie, ale z pewnością nie zaszkodzi tu sobie pomóc. 

Jak się ubrać do sądu? Dobre praktyki

Sandra: Czy mogłabyś podać kilka przydatnych wskazówek, jak się ubrać do sądu? Takie najważniejsze, dobre praktyki.

Marta: Ponieważ wizyta w sądzie większości osób kojarzy się z czymś bardzo nieprzyjemnym, to warto zadbać o to, aby była ona jednak jak najmniej nieprzyjemna. Oczywiście kluczowe jest przygotowanie merytoryczne do sprawy, ale nie zaszkodzi także zrobić kilka innych rzeczy. Jak się ubrać do sądu? Oto moja lista pomocnych rad:

  • przygotuj sobie ubranie i obuwie dzień wcześniej, 
  • ubierz się w to wcześniej i sprawdź, czy wszystko gra (odpinający się guzik koszuli albo opadające ramiączko potrafią skutecznie dekoncentrować, gdy skupienie jest bardzo potrzebne),
  • sprawdź, czy ubranie jest wygodne i czy będzie się komfortowo stać w nim dłuższy czas w jednym miejscu (tu szczególnie zalecam wygodne buty), 
  • upewnij się, że dobrze się czujesz w tym zestawie– bowiem ubiór potrafi skutecznie odjąć Ci pewności siebie, która w tym dniu z pewnością Ci się przyda, 
  • przygotuj dowód osobisty i wezwanie do sądu– bo te rzeczy często w pośpiechu lubią się schować, a zdecydowanie mogą się przydać (dowód jest w zasadzie wręcz konieczny), 
  • zabierz chusteczki– wiele razy widziałam wzruszonych ludzi, którzy próbowali ukradkiem wycierać nos w rękaw. 
kobieta w sądzie adwokat

Wpis reklamowy — artykuł zawiera linki afiliacyjne.

1 comment

Anna Wójcik says:

Do sądu na pewno trzeba się ubrać godnie i elegancko. Super porady.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *