Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?

Nauka jazdy na rowerze jest jedną z ważniejszych umiejętności. Aby nauka zakończyła się sukcesem, potrzebne jest zaangażowanie rodzica i dziecka, a także wybór odpowiedniego roweru. Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka? Poznaj pierwszy rower z pedałami i najlepsze modele!

jaki pierwszy rower dla dziecka

W jakim wieku pierwszy rowerek? 

Wieku, w którym dziecko powinno rozpocząć naukę jazdy na rowerze, nie można jednoznacznie określić, ponieważ to zależy od indywidualnych umiejętności i gotowości każdego dziecka.

Pierwszym rowerkiem dziecka jest zazwyczaj rowerek biegowy, czyli rower bez pedałów. Najpierw model trójkołowy, a potem ten, który ma dwa koła. Zazwyczaj wprowadza się je po ukończonym pierwszym roku (oczywiście zalezy to od umiejętności chodzenia). Biegówka to rower bez pedałów, który pozwala dziecku na naukę balansowania i utrzymywania równowagi. Biegówki są doskonałym narzędziem do przygotowania dziecka do nauki jazdy na tradycyjnym rowerze.

I dopiero po nim przychodzi czas na tradycyjny rower. Kiedy przesadzić z rowerka biegowego na rower z pedałami? Dzieci mogą rozpocząć naukę jazdy na tradycyjnym rowerze z pedałami zazwyczaj w wieku około 3-4 lat, ale to może się różnić w zależności od indywidualnych umiejętności i gotowości. Ważne jest, aby dziecko było wystarczająco silne i zręczne, aby obsługiwać pedały i utrzymywać równowagę. Tak naprawdę każde dziecko jest inne. Jedno nauczy się jeździć na rowerze w wieku 4 lat, inne w wieku 6 i jest to normalne. Warto podjąć próbę wtedy, gdy dziecko jest chętne i skorzystać z porad, które opisałam w artykule Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze. Pamiętaj, aby nie zmuszać dziecka. To dziecko ma być GOTOWE do nauki jazdy i wykazywać chęci. Maksymilian rozpoczął naukę w wieku 4 lat, ale on CHCIAŁ, a ja absolutnie go nie zmuszałam. Jeździ wtedy, kiedy ma na to ochotę.

Aby ułatwić Wam sprawę w tej kwestii, zapytałam Macieja z bajkids.pl, w jakim wieku pierwszy rower z pedałami:

Pierwszy rower z pedałami jest już realny w wieku nawet 2,5 lat. Jeśli dziecko jest sprawne motorycznie i wcześniej śmigało na rowerku biegowym lub hulajnodze, to swobodnie poradzi sobie na lekkim rowerze dla dzieci z pedałami  Jaki rower z pedałami dla 3 latka? Tutaj odpowiedni będzie KUbikes 16S, który pasuje na dzieci o wzroście już od 92 cm).

Dla dzieci bez żadnego wcześniejszego przygotowania warto też wybrać rower trochę mniejszy (KUbikes 16S), żeby maluch czuł się pewnie i mógł pełnymi stopami się podpierać.

Jeśli zaczynamy trochę później, powiedzmy w wieku 4 lat, to można pójść Waszą drogą i dla dzieci o wzroście od 105 cm próbować już uczyć się na rowerze 20-calowym (KUbikes 20S). Tutaj  jednak nauka będzie wymagała większego zaangażowania rodzica (jeśli wcześniej balans ciała nie został wypracowany), bo to już jest trochę większy rower, no ale coś za coś, bo jak się już dziecko opanuje pierwsze kroki, to potem ma dobrze dobrany rower już z przerzutkami i większym kołem. – Maciej z bajkids.pl.

Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka? My zdecydowaliśmy się na pierwszy rower z pedałami KUbikes20s i uważam, że to był dobry pomysł. Początkowo byłam lekko przerażona, bo co prawda jest to bardzo lekki rower dla dziecka, ale koła ma nieco większe. Finalnie okazało się, że młody świetnie daje sobie radę i szybko opanował jazdę. Oczywiście nadal ćwiczymy umiejętność, ale podstawa jest opanowana. Jeżeli wiec zastanawiasz się, Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka, a Twój maluch też jest dość wysoki, to śmiało możesz sięgnąć po model z 20-calowymi kołami.

jak wybrać pierwszy rower dla dziecka

Od jakiego roweru zacząć?

Naukę zaleca się od rowerka biegowego. A jaki pierwszy rower dla dziecka na dwóch kółkach? Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka? Tu również poprosiłam Maćka, aby Wam podpowiedział:

Pierwszy rower dla dzieci musi być przede wszystkim lekki. Dziecko samo powinno umieć go podnieść, przestawić, ustawić, ruszyć i bezpiecznie się zatrzymać itd. Naszym zdaniem najlepszą alternatywą są właśnie KUbikes 16S lub 16L jako ten pierwszy rower dla dziecka, ponieważ:

1. Są bardzo lekkie i wykonane z aluminium

2. Mają koła już 16-calowe, co znacznie poprawia komfort jazdy (można też zajechać z maluchem dalej).

3. Mają świetną geometrię ramy (lekko oparta pozycja siedząca, przez co dziecko lepiej „czuje rower” lepiej nad nim panuje.

4. Dają możliwość lepszego dopasowania do wzrostu i przekroku dziecka dzięki dwóm rozmiarom ramy S i L — a dobrze dobrany lekki rower dla dziecka to podstawa sukcesu. – Maciej z bajkids.pl

jaki pierwszy rowerj z pedałami

Jak wybrać wielkość roweru?

Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka? Tutaj ogromną rolę odgrywa jego wielkość. Zdarza się, że dorośli jako pierwszy rower dla dziecka wybierają modele z 12-calowymi kołami. Chciałabym podkreślić, że wielkość wybiera się w zależności od wzrostu dziecka, a nie jego wieku. Wybór odpowiedniej wielkości roweru jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Nieprawidłowy rozmiar roweru może sprawić, że dziecko będzie miało trudności z kontrolowaniem pojazdu i może doświadczać dyskomfortu podczas jazdy. Dlatego przed zakupem roweru:

 • Zmierz wzrost dziecka. Rozpocznij od zmierzenia wzrostu dziecka. Najważniejszym kryterium przy wyborze rozmiaru roweru jest wzrost dziecka, ponieważ różne rozmiary rowerów są dostosowane do różnych zakresów wzrostu.
 • Dokonaj pomiaru wysokości przekroku. Niech dziecko stanie prosto. Nogi powinny być wyprostowane, a stopy płasko przylegać do powierzchni. W tej pozycji zmierz długość od podłogi do kroku.

Wymiary zapisz, a następnie podaj osobie w sklepie rowerowym. Ja tak zrobiłam. Zmierzyłam, dałam wymiary Maciejowi z bajkids.pl, a on dobrał rower dla Maksysia — my mamy KUbikes 20S.

Warto jeszcze dodać, że wybór odpowiedniego rozmiaru roweru ma kluczowe znaczenie z kilku powodów:

 1. Bezpieczeństwo. Odpowiednio dopasowany rower zapewnia lepszą stabilność i kontrolę nad pojazdem, co jest istotne dla bezpieczeństwa dziecka podczas jazdy.
 2. Komfort. Dziecko będzie bardziej komfortowo i z łatwością poruszać się na rowerze, co sprawi, że jazda stanie się przyjemniejsza.
 3. Rozwój Umiejętności. Odpowiedni rozmiar roweru pozwala dziecku łatwiej rozwijać swoje umiejętności rowerowe, takie jak balansowanie, hamowanie i skręcanie.
 4. Zachęta do jazdy. Wygodny rower, który jest odpowiedniego rozmiaru, może zachęcić dziecko do częstszej jazdy na rowerze i rozwijania swoich umiejętności.

Przede wszystkim kierujemy się wzrostem i przekrokiem dziecka, ale nie bez znaczenia są również wcześniej nabyte umiejętności. Dla dzieci zaczynających przygodę z równowagą i rowerem lepiej wybrać rower ciut mniejszy, czyli 16S, a dla tych już wprawionych maluchów można swobodnie decydować się na rozmiar KUbikes 16L (jeśli mają 100 cm wzrostu) – Maciej z bajkids.pl

Jaki powinien być pierwszy rower dla dziecka?

Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka? Pierwszy rower dla dziecka powinien być odpowiednio dostosowany do jego wieku, wzrostu i umiejętności. Tutaj także poprosiłam Maćka o wskazanie najważniejszych kwestii, jakie warto mieć na uwadze przy zakupie peirwszego roweru z pedałami dla dziecka.

Przede wszystkim pierwszy rower z pedałami musi być:

 • lekki,
 • dobrze wykonany (musi mieć dobrą geometrię ramy, dzięki czemu dziecko w pełni wykorzysta prac swoich mięśni).
 • dobrze dobrany. Naturalny jest cykl zmiana co 2 lata na model większy. Zaczynamy zatem od rozmiaru koła 16 cali i przechodzimy na 20, 24 i 26 cali.
 • z regulowanym siodełkiem — nie ma konieczności regulacji kierownicy, bo lekki rower dla dzieci KUbikes jest tak opracowany, że pozycja dziecka w pełnym zakresie wysokości  siodelka jest i będzie odpowiednia.
 • z odpowiednimi hamulcami — hamulce na początek polecane to V-brake, choć oczywiście już od 20 cali można swobodnie decydować się na hamulce tarczowe.

Dla bezpieczeństwa obowiązkowo należy zainwestować w kask i odpowiednio go wyregulować, żeby dobrze trzymał się głowy i nie spadł w razie upadku (tutaj odsyłam Cię do mojego wpisu: Dlaczego warto jeździć rowerem w kasku). Przydadzą się też rękawiczki chroniące przed obtarciami i bidon z wodą. Poza tym dzwonek i oświetlenie oraz odblaski.

Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka? Tutaj warto zainwestować w pierwszy lekki rower dla dzieci (naszym zdaniem KUbikes), bo to się po  prostu opłaca. Raz, że dziecko będzie śmigać od ręki, będziemy mogli zajechać dalej i szybciej do celu. Wspólne wycieczki rowerowe i zwiedzanie świata na jednośladzie będzie wreszcie możliwe. – Maciej z bajkids.pl

Pierwszy rower z pedałami dla dziecka – polecane modele

Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać pierwszy rower dla dziecka, to dobrze trafiłaś/eś! Poprosiłam Macieja z bajkids.pl, aby stworzył listę polecanych modeli – pierwszy rower dla dziecka.

 • Pierwszy rower dla 3 latka — odpowiedni pierwszy rower z pedałami dla trzylatka to KUbikes 16S lub 16L w zależności od wzrostu i przekroku i umiejętności
 • Pierwszy rower dla 4 latka — tutaj również sprawdzi się KUbikes 16S lub 16L, ale pamiętajmy, że zależy to to od wzrostu i przekroku i umiejętności
 • Pierwszy rower dla 5 latka — KUbikes 20S lub 20L w zależności od wzrostu i przekroku i umiejętności
 • Pierwszy rower dla 6 latka — KUbikes 20S lub 20L w zależności od wzrostu i przekroku i umiejętności. 6-latki świetnie radzą sobie również na modelu 24S.

KUbikes 16S

KUbikes 16L

KUbikes 20S

Kup teraz

KUbikes 20L

Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka? Poradnik dla rodziców

Podsumowując cały wpis, przygotowałam dla Was najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę, wybierając pierwszy rower dla dziecka:

 • Wielkość Roweru. Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, jest wielkość roweru. Rowery dla dzieci różnią się rozmiarem, dlatego ważne jest, aby dostosować go do wzrostu i wieku dziecka. Optymalny rozmiar roweru pozwoli na wygodną jazdę i kontrolę nad pojazdem.
 • Hamulce. Sprawdź, czy rower jest wyposażony w hamulce, które dziecko będzie w stanie obsługiwać. Hamulce typu „V-brake” są popularne w rowerach dla dzieci i są stosunkowo łatwe w obsłudze.
 • Waga Roweru. Rower dla dziecka powinien być lekki, aby dziecko mogło łatwo manewrować i kontrolować rower. Wybieraj modele z lekkimi ramami i komponentami.
 • Geometria ramy. Geometria ramy powinna być dopasowana do dzieci. Odpowiednia pozycja na rowerze pozwoli dziecku na swobodną jazdę i wykorzystanie całego zakresu pracy mięśni nog.

Artykuł powstał we współpracy z bajkids.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *