Gry dla czterolatka – TOP 10 gier dla przedszkolaków

Zastanawiasz się, jakie gry dla czterolatka będą najlepsze? Poznaj najlepszy gry dla 4 latków, które gwarantują długie godziny zabawy!

gry dla czterolatka

Gry dla 4 latka – dlaczego warto w nie grać?

Jestem wielką fanką planszówek. Uważam, że granie w gry to najlepsze zabawy z czterolatkiem. Dlaczego? Dlatego, że planszówki są fascynującą formą rozrywki, która przynosi wiele korzyści i satysfakcji:

  1. Rozwijają umiejętności intelektualne. Gry dla 4 latków wymagają myślenia, rozwiązywania problemów, strategii i logicznego myślenia. Grając w nie, rozwijamy swoje umiejętności intelektualne.
  2. Budują więzi społeczne. Planszówki to doskonały sposób na spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Rozgrywka tworzy okazję do rozmowy, śmiechu i budowania więzi społecznych.
  3. Nauka samodyscypliny i zasad fair play. Gry dla czterolatka to fenomenalny sposób na naukę przestrzegania zasad, czekania na swoją kolej, szanowania przeciwników i przyjmowania zarówno zwycięstwa, jak i porażki z godnością.
  4. Kreatywność i wyobraźnia: Wiele gier planszowych opiera się na wyobraźni i kreatywnym myśleniu. Gracze muszą często stosować kreatywne strategie, aby osiągnąć sukces.
  5. Relaks i odstresowanie: Gry planszowe to doskonały sposób na oderwanie się od codziennego stresu i zrelaksowanie się. Często są one angażujące i zapominamy o problemach.
  6. Edukacja. Wiele gier planszowych ma elementy edukacyjne. Edukacyjne gry dla czterolatka to doskonały sposób na naukę nowych umiejętności czy dowiedzenie się czegoś nowego.
  7. Rozwijają zdolności społeczne. Grając w grę, dziecko uczy się współpracy, komunikacji i rozwiązywania konfliktów. To doskonały sposób na budowanie umiejętności interpersonalnych.
  8. Wspomagają pamięć. Gry planszowe, szczególnie te, które wymagają zapamiętywania informacji, mogą poprawić naszą pamięć i koncentrację.
  9. Zabawa bez ekranu. W czasach, gdy dzieci są wręcz przyklejone do ekranu, gry planszowe oferują rozrywkę bez konieczności korzystania z elektroniki.

Najlepsze gry dla 4 latków

Zastanawiacie się, jakie gry dla czterolatka wybrać? Przygotowałam moje zestawienie TOP 10 gier dla 4 latków.

gry dla 4 latków

1. Grzybobranie

2. Top trump match Psi Patrol

3. Dobble

4. Dzieci kontra rodzice

5. Gra Rudy Lis

6. Potwory do szafy.

7. Kto pierwszy ten lepszy.

8. Goliath Gra Basia Basia

9. Egmont Gra Kot Stefan

10. Hasbro Gra głodne hipopotamy

Grzybobranie — gra dla 4 latka

Jestem przekonana, że każdy z Was zna grę grzybobranie. To kultowa planszówka, która do dziś cieszy się ogromną popularnością. Trudno się dziwić! Zasady są proste, a sama rozrywka ciekawa. Gra polega na zbieraniu grzybów. Wygrywa ten, który zbierze najwięcej — oczywiście jadalnych. Warto jednak dodać, że po drodze czeka kilka niespodzianek i muchomorów. Omijaj niejadalne grzyby!

Top trump match Psi Patrol — gry dla 4 latków bez bałaganu

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że gry dla czterolatka z wizerunkiem ulubionych postaci z bajek, będą wzbudzać zainteresowanie. I to nieważne, jaka to gra. Ważne, że są bajkowi bohaterzy. Jeżeli chcesz podarować dziecku ciekawą planszówkę, to postaw na Top trump match Psi Patrol. Oczywiście wcześniej poznaj psi patrol imiona i rasy psów, aby móc prowadzić dyskusję z maluchem!

Na planszy znajdziecie wszystkich psich bohaterów znanych z serialu Psi patrol. Gra polega na ułożeniu 5 jednakowych kostek w rzędzie poziomym, pionowym albo na ukos. Przed rozpoczęciem gry każdy gracz otrzymuje dwie karty z postaciami. Co ważne, nie pokazuj ich przeciwnikowi! Teraz czas na rozgrywkę. Zaczyna najmłodszy gracz poprzez wypchnięcie kostki w lewym górnym rogu planszy. Z kolei druga osoba używa kostki, która wypadła na jego stronę i wypycha kolejną. Ten, który ułoży jednolity rząd poziomy, ukośny lub pionowy, musi krzyknąć MATCH! Dzięki temu wygra!

I co najważniejsze, gry nie musicie czegoś rozkładać, więc nie ma składania!

Dobble – karciane gry dla 4 latka w różnych wariantach

Dobble to kolejna gra dla 4 latka, która doskonale sprawdzi się nie tylko w domu, ale również podczas podróży czy nawet na plaży! Istnieje kilka wariantów tej gry, a wybór konkretnej to już Wasza indywidualna kwestia.

Co istotne, gra Dobble jest dostępna w różnych wariantach, dzięki temu można dopasować ją do dziecka. Idealna gra dla 4 latki to dobble z księżcznikami. Z kolei dla chłopców Psi patrol!

gry dla 4 latka

Dzieci kontra rodzice — edukacyjne gry dla czterolatka

Jeżeli lubisz łączyć zabawę z nauką, to koniecznie postaw na dzieci kontra rodzice zagadki 4+. W zestawie znajdziecie aż 100 kolorowych zagadek. Zasady są bardzo proste. Uczestnicy dzielą się na dwie drużyny — rodzice i dzieci. Oba zespoły otrzymują karty i zadają sobie na zmianę pytania. Zadaniem dzieci jest odpowiedzieć na wszystkie!

Potwory do szafy

W moim zestawieniu najlepsze gry dla 4 latka nie może zabraknąć gry dla czterolatka POTWORY DO SZAFY, w którą często gramy. To niezwykle banalna gra typu memory. Jak sam tytuł wskazuje, celem gry jest wprowadzenie wszystkich potworów do szafy. W środku znajdziemy 20 kart z bajecznymi, kolorowymi stworkami, 10 żetonów z ilustracjami zabawek, dwa specjalne żetony łowców doskonałych oraz trzy części potwora Zębogona i magiczną szafę.

Potwory do szafy to gra kooperacyjna, co oznacza, że gracze nie rywalizują ze sobą, a współpracują. Zadaniem jest połączyć swoje siły, co pomoże pokonać potwory. Na karcie ze stworkiem znajduje się ilustracja zabawki, której stwór się bardzo boi. Te same zabawki umieszczono na 10 żetonach. Potwora zagoni się do szafy, jeżeli przy odkryciu żetonu z zabawką jest taka sama zabawka, co na karcie z potworkiem. Wygonić stwora należy, używając magicznych słów „Uciekaj do szafy potworze!”

Gry dla czterolatka – Kto pierwszy ten lepszy

Kto pierwszy ten lepszy to jedna z moich ulubionych gier i chętnie po nią sięgamy z Maksymilianem. Gra składa się z planszy, na której umieszczono słodkie, kolorowe potworki. Są to miminki. Co ciekawe, każdy miminek czymś się od siebie różni. Zasady gry są banalne. W wersji podstawowej gracz rzuca dwoma kostkami. Na jednej są umieszczone minki, a na drugiej kolory. Zadaniem gracza jest odnalezienie stwora, który widnieje na wylosowanych kostkach, np. niebieski rozbawiony miminek. Ten, kto pierwszy zauważy stworka, musi przybrać taką samą pozę np. ręce do góry albo w dół.

Jest jeszcze druga wersja dla bardziej zaawansowanych. W tym przypadku uczestnik rzuca nie dwoma, a trzema sześciokątnymi kostkami. Na trzeciej znajdują się gadżety np. kapelusz, skarpetka czy mucha. Po rzucie kostkami gracze muszą odnaleźć stworka w odpowiednim kolorze, z konkretną miną i w dodatku z gadżetem!

Zręcznościowe gry dla czterolatka

Gry zręcznościowe wymagają precyzyjnych ruchów, szybkości i skoordynowanych działań. Poprzez regularne granie w takie gry dzieci doskonalą zdolności manualne, co z kolei jest przydatne w życiu codziennym. Co więcej, podczas rozgrywki gracze muszą planować swoje ruchy, analizować sytuację i podejmować decyzje, co rozwija umiejętności strategiczne i logiczne.

W moim zestawieniu znajdziesz trzy zręcznościowe gry dla 4 latka, które Ci polecam:

Gra dla czterolatka Rudy Lis

Gra Rudy Lis to doskonała zręcznościowa gra dla 4 latka. Gwarantuje zabawę dla całej rodziny i oczywiście sporo śmiechu. Do tego buduje napięcie, ponieważ nikt nie wie, w którym momencie przesłodki lisek zgubi galoty!

Wiewiórka Basia

Wiewiórka Basia to zręcznościowa gra dla czterolatka, która zapewni Wam mnóstwo frajdy w jesienne wieczory. Na czym polega rozgrywka? Gracz rzuca kostką, a następnie karmi Basię kolorowymi żołędziami. Trzeba tylko uważać, żeby Basia nie pękła!

Kot Stefan

Jeżeli szukasz ciekawej gry dla przedszkolaka, to postaw na Kota Stefana. Zaletą tej gry są proste zasady, które można naprawdę szybko wytłumaczyć dzieciaczkowi. Małe myszki mają prawdziwą, serową ucztę! Niestety, zamiast delektować się posiłkiem, muszą uważać, bo w pobliżu czai się kot Stefan, który czeka, aż je złapie. Jak myślicie, szybsze będą myszki czy kot?

Gra polega na tym, że jeden z graczy jest kotem i ma drewniany kubeczek. Z kolei reszta jest myszkami. Układa myszy na serze i trzyma je za ogonki. Jeżeli na kostce wypadnie symbol kota, to gracz z kubkiem próbuje złapać jak najwięcej muszek. Gracze, którzy nie uciekną w porę, tracą punkty. Gra ta przede wszystkim uczy dzieci spostrzegawczości, cierpliwości i ćwiczy refleks.

Głodne hipopotamy

Jeżeli szukasz zręcznościowej gry dla czterolatka, to postaw na to głodne hipopotamy. My mamy ją od kuzynki Maksia i przez długi czas była jedną z ulubionych Maksia. Głodne Hipcie jest przeznaczona na dwóch, trzech albo czterech graczy. Składa się z planszy, na której umieszczone są cztery hipopotamy.

Rozgrywka zaczyna się w momencie, gdy za pomocą specjalnych dźwigienek, gracze wypuszczą kulki. Wtedy każdy gracz otwiera paszczę hipcia (za pomocą specjalnej dźwigni umieszczonej na hipcio) i stara się zebrać jak najwięcej kuleczek. Warianty zwycięstwa są dwa. W pierwszej wersji wygrywa hipopotam, który zje najwięcej kulek. Z kolei w drugim zwycięzcą zostaje hipcio, który zje najszybciej kulki w danym kolorze.

A Wy jakie gry dla czterolatka polecacie? Dajcie mi koniecznie znać w komentarzu!

Artykuł sponsorowany. Zawiera linki afiliacyjne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *