Rampersy czy śpioszki – w co ubrać malucha do łóżeczka?

Ubieranie dzieci podczas spędzania czasu w domu nie jest tak problematycznym tematem, jak ubiór, kiedy rodzice wychodzą z maluchem na dwór. Mimo że ubranka, w których dziecko spędza dzień w pomieszczeniu rzeczywiście nie generują zbyt wielu pytań, to kwestia doboru odzieży do spania już tak. Od tego, na jakie funkcjonalne śpioszki z napami dla niemowlaka, pajacyki czy rampersy zdecydują się rodzice, zależy przede wszystkim temperatura panująca w domu. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii optymalnymi warunkami do spania dla niemowlaka jest zakres temperatury między 20 a 22°C. Utrzymanie takiej temperatury nie zawsze jest oczywiście możliwe. Dlatego jako rodzic warto być przygotowanym na każdą ewentualność. W co ubierać maluszka do snu? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Rampersy czy śpioszki

Jakie ubranka dla niemowlaka wybrać do snu?

Noworodki i niemowlęta posiadają wyjątkowo delikatną skórę, która wymaga szczególnej opieki. Przy wyborze ubranek dla maluszka zawsze warto stawiać na ich jakość, a niekoniecznie ilość. Posiadanie kilku wysokiej jakości ubranek, które są przyjemne dla skóry i nie powodują podrażnień, jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż gromadzenie wielu, które szybko trzeba będzie wyrzucić.

Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na materiał użyty do produkcji zarówno rampersów, pajacyków, jak i body. Najlepszym wyborem są naturalne tkaniny, takie jak bawełna i wiskoza bambusowa, zwłaszcza w okresie letnim. Unikaj polarowych pajacyków z poliestru, ponieważ to sztuczna tkanina, która może powodować przegrzanie maluszka oraz wywołać reakcje alergiczne, takie jak wysypka czy odparzenia.

Warto również unikać ubrań z metkami wewnętrznymi, które mogą drażnić delikatną skórę niemowlaka, zwłaszcza w przypadku wcześniaków. Jeśli chodzi o pajacyki, najlepiej sprawdzą się modele z zamkiem lub funkcjonalne śpioszki z napami dla niemowlaka – zaspani rodzice docenią je szczególnie podczas nocnego przewijania.

W okresie letnim wybieraj cieńsze dzianiny, natomiast jesienią i zimą postaw na ubrania z grubszych materiałów. Pamiętaj także, aby wszystkie produkty dla dzieci, w tym również pościele i kocyki, były wyprane przed pierwszym użyciem. Dbasz w ten sposób nie tylko o higienę, ale również bezpieczeństwo maluszka.

Dodatki do snu – jak zapewnić bezpieczeństwo maluchowi?

Podstawą zapewnienia dziecku spokojnego snu jest jego bezpieczeństwo. Już od urodzenia zaleca się używanie rożka niemowlęcego lub śpiworka, które są najlepszymi opcjami dla maluszków. Wprowadzenie pościeli powinno być rozważane dopiero wtedy, gdy dziecko zaczyna swobodnie obracać się z brzuszka na plecy i odwrotnie, rekomendowane jest to po ukończeniu 1. roku życia.

Śpiworek, oznaczony symbolem wieku 0+, stanowi doskonałą opcję od pierwszych dni życia dziecka i może być używany aż do momentu, gdy maluch zdecyduje, że nie chce już w nim spać. Ten okres może trwać pół roku, rok, a nawet 4 lata.

Z kolei rożek do owijania dziecka pełni swoją funkcję najlepiej przez około 2 miesiące, jednak później może być wykorzystany jako przykrycie do wózka, mata do leżakowania lub do przewijania. Należy pamiętać, że w łóżeczku niemowlaka, zwłaszcza jeśli dziecko samo jeszcze się nie porusza, nie powinno znajdować się nic więcej oprócz samego maluszka. Żadne zabawki, ochraniacze na szczebelki czy luźne kocyki nie są zalecane, aby zapewnić bezpieczne warunki do snu najmłodszym.

Artykuł sponsorowany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *