Dlaczego warto kupić dzieciom klocki Lego? 5 powodów

LEGO Duplo, LEGO City i klasyczne lego to klocki, które zna każdy z nas. Dlaczego warto kupić dzieciom klocki LEGO?

dlaczego warto kupić dzieciom klocki lego

Dlaczego warto układać klocki Lego?

Miałam takie szczęście w dzieciństwie, że moja rodzina kupowała mi nie tylko Barbie, domek dla lalek, ale również i Lego. A dodam, że klocki mieli nieliczni. To był nowatorski produkt. Miałam pełno klocków, których można było zbudować praktycznie wszystko! Gdy dorosłam, część dałam bliskim znajomym (młodszym ode mnie) i charytatywnie. 

I choć przez wiele lat nie bawiłam się klockami, to w końcu do nich wróciłam, gdy stałam się mamą. Maksymilian dośc szybko otrzymał swój pierwszy zestaw LEGO Duplo i widząc, jak jest nimi zainteresowany, wiedziałam, że klocki staną się numerem jeden. I wyobraźcie sobie, że się nie pomyliłam.

Nie ma jednak najmniejsze wątpliwości, że obecnie zabawki te różnią się od tych, którymi my się bawiliśmy. Jeszcze kilkanaście lat temu wybór był dość mocno ograniczony. Dziś wystarczy, ze wejdziesz do sklepu, spojrzysz na półki i masz prawdziwy zawrót głowy. Dlaczego warto kupić dzieciom klocki LEGO? Oto kilka powodów!

klocki lego dla dzieci

Rozwijają kreatywność

Jeżeli kiedykolwiek zadasz sobie pytanie, dlaczego warto kupić dzieciom klocki Lego, to jednym z powodów jest rozwój kreatywności. A ta cecha jest na wagę złota. Nieszablonowe myślenie jest przydatne na każdym etapie życia, począwszy od szkoły, przez uczelnię, aż po okres pracy. Klocki LEGO to idealna propozycja mądrej zabawy. Można je układać zgodnie ze wzorem, ale również łączyć ze sobą różne zestawy, tworząc niebanalne budowle, miasteczka itd. Maksymilian uwielbia tory. Mamy dwa zestawy (zaraz będzie trzeci) z torami, które ze sobą łączy z innymi. Wyobraźcie sobie, że łącząc je z podstawowymi klockami, tworzy mosty według własnej koncepcji

Rozwijają wyobraźnię przestrzenną

Im dziecko dłużej układa klocki, tym bardziej rozwija zdolność wyobraźni przestrzennej. Obserwując Maksymiliana, jestem pod wrażeniem, jak szybko pojmuje, a następnie wdraża w życie różne techniki. początkowo zaczynał od łączenia ze sobą torów, a obecnie łączy je w nieszablonowy sposób, tworząc (wspomniane już wcześniej) mosty. Musielibyście to zobaczyć!

Uczą kształtów, kolorów i podstaw liczenia

Nadal zastanawiasz się, dlaczego warto kupić dzieciom klocki Lego? A no dlatego, że stanowią narzędzie edukacyjne – uczą kształtów, kolorów i podstaw liczenia.. LEGO dostępne są w różnych kształtach, dzięki czemu dziecko je poznaje. Są także w wielu kolorach. I powiem Wam, że właśnie z pomocą klocków rozpoczęliśmy naukę barw z Maksymiliankiem, mówiąc „podaj żółty klocek” albo prosząc go, aby wskazał klocek w kolorze czerwonym. Można je wykorzystać również do nauki liczenia. A jak dobrze wiemy, dzieci znacznie łatwiej się uczą, łącząc naukę z zabawą 🙂

Uczą cierpliwości

Uważam, ze cierpliwość to bardzo istotna cecha, której sama przez lata nie miałam. Budowanie z klocków wymaga cierpliwości. Zwłaszcza, gdy zestaw LEGO City ma dość sporo elementów i zanim będzie można cieszyć się zabawą posterunkiem policji, to najpierw ten budynek trzeba złożyć 🙂

Uczą spostrzegawczości

Klocki składają się z wielu elementów, które różnią się od siebie kształtem oraz wielkością. Nasze pociechy muszą poszukać odpowiedniego klocka i dopasować go do swojej wizji budowli.

dlaczego warto układać klocki lego

Dlaczego warto kupić dzieciom klocki LEGO?

Kupno klocków Lego przede wszystkim wywoła ogromny uśmiech na twarzy naszego maluszka czy starszaka. A przecież nie ma nic piękniejsze do o dziecięcej radości, prawda?

Po drugie, jak wspomniałam w poprzednim akapicie, układanie klocków niesie za sobą wiele korzyści. Klocki Lego uczą spostrzegawczości, cierpliwości, rozwijają kreatywność oraz wyobraźnię przestrzenną. Ponadto, stanowią pomoc naukową. Sprawdzą się podczas nauki liczenia, rozróżniania kształtów oraz kolorów.

Po trzecie, klocki to inwestycja na lata, a nie na sezon. Wśród zabawek dla dzieci to jedne z tych, które dziecko nie rzuci w kąt, a bawi się nimi przez długi czas.

lego czy warto kupić

W jakim wieku klocki LEGO?

Układanie kloców rozwija koncentrację u dziecka. Nasza pociecha zdobywa nowe umiejętności poprzez zabawę, a więc nie czuje żadnej presji, związanej z nauką. Klocki świetnie rozwijają zdolności manualne oraz pobudzają wyobraźnię! Z tego względu warto sięgnąć po nie jak najszybciej

LEGO ma kilka rodzajów, które są dostosowane do wieku naszej pociechy. Pierwsze klocki to Duplo, które są przeznaczone dla dzieci od 1,5 do 5 lat. Są to większe elementy, dzięki czemu mamy pewność, że dziecko ich nie połknie. Dla pięciolatka doskonale sprawdzą się LEGO City i LEGO Creator. Z kolei dla starszych idealnie sprawdzą się LEGO Technic.

Na konkretnym zestawie zawsze podany jest wiek. Warto się nim kierować 🙂

klocki lego dlaczego warto

 

1 comment

Monika Kotowska says:

Klocki lego na pewno będą doskonałe dla dziecka. Może się nimi bawić bez końca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *