Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Mimo że jest on wyjątkowy, to często jest również dość trudny. Wiele oczekujących dziecka kobiet ma problem z akceptacją swojego zmieniającego się ciała, na którym często wskutek intensywnego wzrostu maleństwa i zwiększenia masy ciała pojawiają się rozstępy. Wiele kobiet już planując ciążę, zastanawia się, czy stosując odpowiednie kremy, mogą uniknąć tych nieestetycznych blizn. Czy da się zapobiegać powstawaniu rozstępów w ciąży? Podpowiadamy.
Jak powstają rozstępy?
Poruszane tematy
Rozstępy, czyli zmiany skórne, które powstają wskutek uszkodzenia włókien skóry właściwej, zazwyczaj na początku mają postać czerwonych, lekko obrzmiałych i wystających ponad powierzchnię skóry pasków. Po zakończeniu fazy zapalnej zaczynają się wybarwiać i najpierw mają sinoczerwony kolor, a następnie rozjaśniają się i zaczynają tworzyć wklęsłe, niemal białe linie na skórze.
U kobiet w ciąży pierwsze rozstępy zazwyczaj pojawiają się między 6 a 7 miesiącem. Jednak u niektórych mam zmiany te obserwowane są znacznie wcześniej. Dlatego warto od razu, wtedy kiedy dowiemy się o ciąży, zacząć stosować krem na rozstępy w ciąży, aby przygotować skórę do intensywnego rozciągania, nawilżyć ją i zwiększyć jej elastyczność.
Od czego zależy powstawanie rozstępów w ciąży?
Rozstępy w ciąży pojawiają się u większości kobiet. Dlatego nie da się zapobiec powstawaniu rozstępów w czasie ciąży. Możemy jednak minimalizować ryzyko ich pojawienia się. Dodatkowo, stosując odpowiednią pielęgnację, nawet jeżeli rozstępy powstaną na brzuchu, mamy szansę uniknąć tego, by znalazły się one również na innych częściach naszego ciała. Warto jednak mieć świadomość, że na powstawanie rozstępów oddziałują czynniki genetyczne, na które nie mamy wpływu, a także zmiany metaboliczne, które zachodzą w tkance łącznej. Wiele zależy również od zmian hormonalnych w naszym ciele, a więc stężenia estrogenu, progesteronu, kortyzolu czy gonadotropiny kosmówkowej.
Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?
Ze względu na to, że nieodpowiednia dieta i pielęgnacja ciała mogą przyczynić się do powstawania rozstępów, a są to czynniki, na które w odróżnieniu od aspektów genetycznych czy hormonalnych mamy wpływ, warto stosować profilaktykę i wykorzystywać kompleksowe działania zapobiegające powstawaniu rozstępów. Powinny one obejmować stosowanie odpowiednich środków nawilżających ciało, a więc takich jak krem na rozstępy w ciąży czy specjalnych olejków dla przyszłych mam. Właściwa i regularna pielęgnacja zewnętrzna powinna być wspierana przez zdrową i zbilansowaną dietę, a także odpowiednie nawodnienie i aktywność fizyczną w ciąży, o ile nie jest ona zakazana.
W ramach profilaktyki za zgodą lekarza można stosować również masaże dostosowane do stanu ciężarnej. Jeżeli nie uda nam się zapobiec powstawaniu rozstępów i pojawią się one na naszym ciele, wówczas możemy udać się na profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które mogą zmniejszyć ich widoczność.
Artykuł sponsorowany.