Niekwestionowanym hitem wśród domowych sprzętów do fitness jest hula hop. Znana z dzieciństwa obręcz fenomenalnie modeluje sylwetkę. Jakie hula hop wybrać? Jakie są rodzaje i jak dobrać do siebie? Dziś podpowiadam!
Hula hop rodzaje
Poruszane tematy
Myślę, że każdy z nas pamięta z dzieciństwa zabawę z hula hop. Wtedy kręcenie obręczą było dla nas frajdą. Kto by wtedy pomyślał, że wiele z nas wróci do tej zabawy w dorosłym życiu? Przyznam Wam szczerze, że ja sama się nie spodziewałam! A tymczasem mija kolejny miesiąc, kiedy kręcę i jestem przekonana, że te moje randki z hula hop nie będą miały końca! Skąd ta popularność obręczy? Fenomen hula hop tkwi w tym, że jest to skuteczne narzędzie do zrzucenia zbędnych kilogramów, pozbycia się tłuszczyku na brzuchu i wymodelowania sylwetki. W tej chwili na rynku dostaniemy nie tylko tradycyjną obręcz, ale również nowoczesne modele. Jakie hula hop wybrać? Najpierw warto wiedzieć, jakie są rodzaje hula hop?
Tradycyjne hula hop
Tradycyjne hula hop to klasyczny model, znany nam z dzieciństwa. Mogą z niego korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Obręcz jest dość duża, a żeby wprowadzić ją w ruch, należy mocno zakręcić na pasie/biodrach. Największą zaletą tego rodzaju obręczy jest niska cena.
Hula hop z wypustkami
Kobiety chętnie sięgają po modele z wypustkami. Wypustki masują ciało, a w efekcie rozbijają tkankę tłuszczową, dzięki czemu trening jest bardziej efektywny. W tyn rodzaju kółka mamy jeden albo dwa rzędy wypustek. Może być ich być 30, 48, 60, a nawet i ponad 200! Im jest ich więcej, tym masaż jest bardziej efektywny i bardziej pobudza mięśnie do pracy. Co istotne, wypustki mają pozytywny wpływ na krążenie. Będą również skuteczne w walce z cellulitem. Warto jednak mieć na uwadze, że wypustki mogą przyczynić się do powstawania mikro urazów pod skórą, czego efektem są siniaki. Efekty uboczne zazwyczaj pojawiają się u osób, które do tej pory nie były aktywne fizycznie i nie ćwiczymy z tym rodzajem obręczy. Jeśli się zdecydujesz na hula hop z wypustkami, to zacznij od kilku minut i zwiększaj powoli częstotliwość treningu. Warto dodać, że jest to hula hop dla dorosłych, nie dla dzieci!
Smart hula hop
Inteligentne hula hop to nowoczesny sprzęt na rynku, o którym już Wam pisałam. Ta obręcz składa się z segmentów, które zdejmujemy tak, aby dopasować obręcz do obwodu swojej talii. Kółko ma wspomniane wyżej wypustki, a dodatkowo ciężarek, za pomocą którego wprowadzamy kółko w ruch.Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jakie hula hop wybrać, aby osiągnąć efekty w szybkim tempie, to ten model jest dla Ciebie. Atutem są efekty, które są naprawdę spektakularne! I oczywiście wygoda. Moim zdaniem to fenomenalna alternatywa dla tradycyjnej obręczy i będzie idealne dla osób, które nie lubią kręcić zwykłym hula hop.
Jak dobrać do siebie hula hop?
Jakie hula hop wybrać dla siebie? Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna. Osobiście nie lubię kręcenia tradycyjną obręczą. Miałam model klasyczny z wypustkami i leżał. Używałam zaledwie kilka razy.
Natomiast jestem fanką inteligentnego hula hop — mam hooply i dla mnie to jest GENIALNY WYNALAZEK, o czym pisałam w recenzji tego rodzaju hula hop. Po pierwsze, jest wygodne i składane, a więc nie zajmuje zbyt wiele miejsca i z powodzeniem można spakować do torby. Po drugie, jest proste w kręceniu — ja kręcę i jednocześnie czytam książkę, dzięki czemu przeczytałam całkiem sporo książek od nowego roku. Po trzecie, daje naprawdę fajne efekty przy systematycznym treningu, który trwa co najmniej 30 minut.
Zwróć uwagę na to, czy hula hop z wypustkami powoduje u Ciebie siniaki. Jeśli tak, to wybierz hula hop bez wypustek. Ponadto pod uwagę weź:
- rozmiar — tutaj ważny jest Twój wzrost i waga,
- wagę — optymalnie obręcz ma ważyć około 2 kg,
- marka — warto wybierać produkty sprawdzonej firmy, która cieszy się dobrą opinią. Ja polecam Ci hooply,
- materiał — najlepiej, aby hula hop było wykonane z solidnego i wytrzymałego materiału,
- miejsce w domu — jeżeli nie masz, gdzie trzymać obręczy, to dobrze sprawdzi się model składany.
Jak wybrać rozmiar hula hop?
Jakie hula hop wybrać? Tutaj liczy się przede wszystkim odpowiedni rozmiar. Uwzględniamy przede wszystkim nasz wzrost. To niezwykle istotne, ponieważ źle dobrany nie tylko utrudni kręcenie, ale również negatywnie wpłynie na efekty.
Przy zakupie hula hop trzeba wziąć pod uwagę wzrost. Jak dobrać hula hop do wzrostu? Zmierz odległość od podłogi do kolców biodrowych, ab y wiedzieć, jaką wybrać średnicę.
Drugi czynnik decydujący to Twoja waga. Musisz wiedzieć, ze Twoje ciało jest osią, wokół której porusza się obręcz. Im oś jest większa, tym szybszy ruch trzeba wykonać. Puszyste Panie powinny dodać 5-10 cm do średnicy, aby zapewnić sobie komfort kręcenia.
Jakie hula hop wybrać dla początkujących i zaawansowanych?
Dla początkujących są zalecane lekkie obręcze i najlepiej bez wypustek. Dopiero po pewnym czasie możesz sięgnąć po kółko z obciążeniem i wypustkami. Najlepiej, aby kółko ważyło przynajmniej jeden lub dwa kilogramy. Pamiętaj, że jest to hula hop dla dorosłych i dzieci absolutnie nie powinny kręcić obręczą z obciążeniem!
Jak ćwiczyć z hula hop?
Już wiesz, jakie hula hop wybrać, a co z wykonywanym treningiem? Jak działa obręcz? Nie dla każdego hula hop jest łatwym zadaniem. Jednak trening czyni mistrza! Na samym początku unieś obręcz na wysokości tali i zacznij wykonywać ruchy biodrami -0 do tyłu i do przodu. Następnie wpraw w ruch kółko obieram rękoma. W tym czasie nie przestawać ruszać biodrami!! Najważniejsze, abyś nadarzyła za ruchem obręczy. Jeżeli zacznie Ci spadać, ugnij kolana i próbuj umieścić ją z powrotem na początkowe miejsce. Na początku kółko może Ci spadać na ziemię, ale nie przejmuj się tym. Nieco inaczej kręci się inteligentnym hula hop. Tutaj obręcz wprowadzasz w ruch poprzez obciążenie.
Początkowo wystarczy kilka minut treningu. Jeśli jesteś osobą zaawansowaną, ćwicz minimum 30 minut, aby uzyskać pożądane efekty.
Czy hula hop z wypustkami jest bezpieczne?
Jakie hula hop wybrać, aby było bezpieczne? Wiele osób zastanawia się, czy hula hop z wypustkami jest bezpieczne. Tym bardziej że niejednokrotnie można było zobaczyć zdjęcia dziewczyn z siniakami. Zacznę od tego, że wypustki są po to, aby osiągnąć pożądane efekty szybciej. Jak wspomniałam wcześniej, wypustki rozbijają tłuszcz, co pozwala wymodelować sylwetkę. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z kręceniem obręczą, wybierz modele z małą ilością wypustek. Kluczem jest odpowiedni dobór obręczy i poprawnie wykonywane ćwiczenia. W ten sposób zminimalizujesz powstanie mikro urazów, które kończą się siniakami. Z kolei przy uczuciu dyskomforty, warto zrezygnować z ćwiczeń na około 2 tygodnie i spróbować ponownie np. z hula hop z mniejszą ilością wypustek. Zacznij od kilkuminutowych ćwiczeń i regularnie wydłużaj.
Ponadto jest kilka przeciwwskazań do kręcenia hula hop z wypustkami. To:
- ciąża,
- połóg,
- operacje przeprowadzone w okolicach brzucha,
- choroby narządów wewnętrznych,
- bolesne miesiączki.
Pamiętaj: Jeżeli będziesz odczuwała duży ból, dyskomfort, a zasinienia będą wracały po każdej próbie treningu z obręczą, zrezygnuj z ćwiczeń z ciężkim hula-hoop z wypustkami.
*współpraca reklamowa — wpis zawiera kod na zakup hooply na stronie hooply.eu