PRACA ZA GRANICA: OPIEKUNKA

PRACA ZA GRANICA: OPIEKUNKA

Jeśli śledzicie mojego bloga i fanpage’a, wiecie, że od pewnego czasu przebywam poza granicami kraju , a dokładnie w Holandii. Mija już czwarty miesiąc – nawet nie wiem, kiedy ten czas tak szybko zleciał! Wiele z Was pyta czy tu mieszkam, czemu wyjechałam. Zapewne zrobię o tym osobny post, a na facebooku czy pod tym postem możecie zawsze zadać pytania – chętnie odpowiem 🙂  W każdym bądź razie chciałam zobaczyć jak to jest pracować za granicą, a najlepiej przekonać się na własnej skórze 🙂 Także znalazłam agencję, agencja mi prace i.. wyjechałam 🙂 Dziś chciałabym się skupić na pożądanej za granicą pracy, a mianowicie opiekunce dla osób starszych. Sama patrzyłam na oferty opiekunki dla osób starszych, jednakże stwierdziłam, że łatwość przywiązywania się do ludzi i moja nadwrażliwość nie są cechami pożądanymi w tej pracy i wybrałam inną drogę. Nie mniej jednak,  praca dla opiekunek cieszy się popularnością i jest na nie duże zapotrzebowanie, dlatego warto jej poświęcić trochę czasu. Jakie cechy powinna posiadać opiekunka? Jak się zabrać za wyjazd? Dziś postaram się odpowiedzieć na pytania.
Jakie cechy powinna posiadać opiekunka?
Niewątpliwie praca z osobami starszymi daje wiele satysfakcji. Osoba, która chce się podjąć takiej pracy, powinna czerpać radość z pomagania potrzebujących. Należy również pamiętać, że takie zajęcie obciąża psychikę. Dlatego też osoba, która chciałaby aplikować na takie stanowisko powinna posiadać cechy:
-wrażliwość – to niewątpliwie bardzo istotna kwestia, bowiem należy mieć odpowiednie podejście do osób starszych.
-komunikatywność – praca opiekunki polega przede wszystkim na komunikowaniu się z drugim człowiekiem. Dlatego tez komunikacyjność i otwartość jest niezwykle istotna
-odpowiedzialność – należy mieć świadomość, że opieka nad starszymi ludźmi to pełna odpowiedzialność. Nie można sobie pozwolić na jakiekolwiek zaniedbania
-optymizm – seniorzy potrzebują nie tylko pomocy w czynnościach codziennych, ale również rozmowy, wsparcia duchowego.
-pracowitość – opieka nad osobami starszymi jest zajęciem absorbującym i wymaga pracowitości.
Dlaczego opiekunka?
Praca opiekunki osób starszych stale zyskuje na popularności. Charakteryzuje się dość dobrymi zarobkami, a także stabilnością zatrudnienia, co niewątpliwie korzystnie wpływa na wizerunek takowej pracy.
Dla kogo praca?
Praca opiekunki jest dla osób, które wyróżniają się empatią i cierpliwością. To zajęcie dla tych, którzy czują potrzebę pomagania innym.
Jak się wybrać do pracy?
Jeśli myślisz o wyjeździe za granicę do pracy jako opiekunka i nie wiesz jak zacząć, zacznij od wyszukania dobrej agencji. To zawsze dobry start.

20 Comments

 1. Ja za granicą pracowałam jedynie jako pomoc w domu (m.in. także osobom starszym). Do moich obowiązków jednak należało mycie okien i podstawowe prace domowe. Miło wspominam tę pracę, bo trafiałam naprawdę na fantastycznych ludzi.
  Pozdrawiam. Miłej soboty 🙂

 2. Lubię pomagać innym i wydaje mi się, że jestem cierpliwa, bo pracuję z dziećmi, ale chyba nie podołałabym pracy przy osobach starszych.

  1. Z dziećmi ja bym spokojnie podołała, jednak z osobami starszymi byłoby mi ciężej. Jestem cholernie wrażliwa i krzywda, cierpienie innych bardzo mnie bolą.

  1. ja do tej pory też jeździłam tylko na wakacje i zwiedzać :p Ale zawsze ciekawiło mnie, jak wygląda praca za granicą 🙂

  1. Ja też się bałam 🙂 I to bardzo. Panikowałam, płakałam. A jak wyjechałam, to okazało się,że cała panika była zbędna 🙂

 3. pracowałam jako opiekunka osób starszych ale w Polsce, świetne miałam panie z którymi do dzisiaj mam kontakt.. fakt praca nieraz ciężka, zalezy na jakie osoby trafisz, ale ja nie narzekałam na tą pracę 😉

 4. Praca opiekuna osoby starszej nie jest łatwa, dużo też zależy od tego na kogo się trafi. Znam parę osób w różnym wieku, którzy zajmują się starszymi ludźmi i opinie są bardzo różne. Czekam na post, w którym napiszesz coś więcej. Pozdrawiam 😉

 5. Podziwiam 🙂 U mnie po moim kierunku na studiach jak najbardziej jeszcze z rękoma wyjętymi by przyjeli mnie w takiej pracy, ale ja wiem – że nie wzięłabym takiej odpowiedzialności nad starszą osobą:)

  Pozdrowienia

 6. Podziwiam ludzi, ktorzy decyduja sie na taka prace. Ja chyba nie bylabym w stanie. W Szwajcarii trzeba przejsc szkolenia, zeby wykonywac ten zawod.

 7. Ja pracuję za granicą jako opiekunka osoby starszej Niemcy, są krajem który chętnie korzysta z takich usług. Zgadza się potrzeba wiele empatii, cierpliwości, zaangażowania i jest to praca wyczerpująca, ale nie zamieniłabym jej na inną. Uwielbiam pracować z ludźmi i im pomagać, słuchać ich opowieści z lat młodości. Jeśli ktoś pracował w podobnej pracy w Polsce to polecam wyjazd za granicę, czasami warto zaryzykować :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *