Studia podyplomowe a dziecko w domu. Jak połączyć macierzyństwo z edukacją?

Coraz większa konkurencja na rynku pracy sprawia, że nieustanny rozwój i dokształcanie się są wręcz niezbędne, jeśli zależy ci na awansie, podwyżce lub znalezieniu lepszej pracy. Co w sytuacji, gdy masz w domu dziecko, które wymaga twojej opieki? Jak się okazuje, nie musisz odkładać edukacji na później. Zamiast tego możesz zapisać się na studia podyplomowe online, które ukończysz przez internet. Zobacz, jakie to proste.

studia podyplomowe online

Studia podyplomowe na urlopie macierzyńskim – co na to prawo?

Wiele kobiet, głównie w obawie przed zbyt długą przerwą w zatrudnieniu, chciałoby wykorzystać urlop macierzyński nie tylko na opiekę nad dzieckiem, ale także na rozwój i edukację. Tu jednak pojawia się pytanie – czy zapisanie się na studia podyplomowe jest zgodne z prawem, jeśli przebywasz właśnie na wspomnianym urlopie macierzyńskim?

Jak się okazuje, kwestia ta nie jest uregulowana w Kodeksie pracy, jednak przyjęło się, że podnoszenie kwalifikacji, bo do tego służą właśnie studia podyplomowe, nie narazi świeżo upieczonej mamy na problemy zarówno ze strony pracodawcy, jak i ZUS-u. Najważniejsze, aby edukacja nie utrudniała jej opieki nad maluchem. Dotyczy to nie tylko urlopu macierzyńskiego, ale także rodzicielskiego i wychowawczego.

Studia podyplomowe online – dlaczego to dobre rozwiązanie dla mam?

Jakie zalety mają studia podyplomowe online? Jak wspomnieliśmy już wcześniej, to idealna opcja na połączenie opieki nad dziećmi z rozwojem i edukacją. Tak naprawdę możesz robić dwie rzeczy jednocześnie – bawić się z maluchem, oglądając w tym samym czasie wykłady. Co więcej, zdobywanie nowych kwalifikacji wpłynie pozytywnie na twoją konkurencyjność na rynku pracy oraz zwiększy szanse na awans.

Na tym jednak nie koniec. Studia podyplomowe wykorzystujące metody i techniki kształcenia na odległość:

  • gwarantują wygodę i elastyczność nauki, umożliwiając zapoznawanie się z materiałami dydaktycznymi w dogodnym dla ciebie miejscu i czasie oraz przerabianie ich w odpowiednim dla ciebie tempie;
  • sprawdzą się już po powrocie z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego, pozwalając ci na połączenie pracy i opieki nad dzieckiem z edukacją;
  • pozwalają zaoszczędzić pieniądze i czas, np. na dojazdach do innego miasta czy konieczności znalezienia noclegu.

Dużą zaletą samym studiów podyplomowych (nie tylko tych w formie online) jest również dostępność dziesiątek różnorodnych kierunków. Dzięki temu przyszłe słuchaczki mogą zapisać się na ścieżkę, która albo jest kontynuacją wcześniej zdobytego wykształcenia, albo umożliwi im przebranżowienie się.

studia podyplomowe a macierzyństwo

Jakie kierunki są dostępne na studiach podyplomowych?

Jak już wspomnieliśmy, oferta studiów podyplomowych jest bogata i różnorodna. Jedną z najdłuższych list kierunków proponuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która od lat specjalizuje się w kształceniu zdalnym, proponując nie tylko podyplomówki, ale także studia I i II stopnia w formie online.

Jakie kierunki warto rozważyć? Wszystko zależy od twojego dotychczasowego wykształcenia i doświadczenia oraz planów zawodowych. Poniżej wybraliśmy popularne ścieżki, na które możesz się zapisać. To studia podyplomowe:

  • z zakresu psychologii – psychologia biznesu i zarządzania, psychologia pozytywna, psychologia społeczna, seksuologia kliniczna;
  • z zakresu dietetyki – psychodietetyka, coaching dietetyczny, dietetyka pediatryczna, bezpieczeństwo żywności;
  • z zakresu marketingu – e-marketing, social media & content marketing, e-commerce, copywriting;
  • z zakresu zarządzania – zarządzanie zasobami ludzkimi, event manager, archiwistyka i zarządzanie dokumentacją; 
  • z zakresu pedagogiki i pedagogiki specjalnej – doradztwo zawodowe, pedagog szkolny, organizacja i zarządzanie oświatą, surdopedagogika, tyflopedagogika, oligofrenopedagogika.

Oprócz wymienionych kierunków możesz zapisać się też na studia podyplomowe online z zakresu prawa, IT, bibliotekoznawstwa, integracji sensorycznej, rolnictwa, MBA, coachingu, kosmetologii, logopedii i neurologopedii czy architektury wnętrz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *