Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Jazda na rowerze to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywność fizyczną. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Poznaj 11 cennych wskazówek!

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut

Nauka jazdy na rowerze dzieci — o czym pamiętać?

Przyznam szczerze, że z niecierpliwością czekałam na moment, gdy zacznę uczyć Maksymiliana jeździć na rowerze. Nieco się obawiałam, ale i tak czekałam! Uwielbiam spędzać czas aktywnie i od początku zarażam młodego swoją miłością do sportu. I tak w dniu czwartych urodzin Maksa, zdecydowałam, że biegówkę ma na tyle opanowaną, że czas na rower. O czym pamiętać?

  1. Wybierz odpowiedni rower. Szukałam, szukałam, aż znalazłam BAJKIDS. Napisałam do właściciela i rozpoczęliśmy wybór roweru. Co prawda, o tym będzie osobny post, ale pozwolę sobie wtrącić kilka ważnych zdań. Jak widzicie na zdjęciach, Maksyś nie jeździ na rowerze z małymi kółkami 12 cali, a większymi — dokładnie mają one 20 cali. Dla wielu osób było to dziwne. Zacznę od tego, że rower dobiera się do WZROSTU dziecka, a nie jego wieku. Rower z większymi kołami również sprawdzi się jako rower do nauki jazdy. I Maksymilian jest tego doskonałym przykładem! Po drugie, rower BAJKIDS to lekki rower dla dzieci, a to jest podstawa! Zapamiętajcie — rower do nauki jazdy MA BYĆ LEKKI.
  2. Pamiętaj o bezpieczeństwie. Upewnij się, że dziecko ma na sobie odpowiedni kask ochronny. Możesz również kupić ochraniacze na kolana i łokcie. Zadbaj także o odpowiednią odzież, która nie krępuje ruchów.
  3. Wybierz odpowiednie miejsce nauki. Sprawdzi się spokojne i pozbawione ruchu miejsce do nauki, idealnie na płaskim terenie i z górką. Unikaj ruchliwych ulic i miejsc o nierównym podłożu.
  4. Balans i równowaga. Zacznij od nauki balansu. Pomóż dziecku nauczyć się utrzymywać równowagę na rowerze, unosząc nogi nad ziemią i wykonywając krótkie przejażdżki.
  5. Naucz dziecko, jak korzystać z kierownicy i hamulców. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Pokaż mu, jak działa kierownica i hamulce. Ćwicz hamowanie, aby dziecko wiedziało, jak zatrzymać rower w każdej chwili.
  6. Naucz dziecko pedałowania. Kiedy dziecko poczuje się pewniej z balansem, wprowadź naukę pedałowania. Pomóż mu zrozumieć, jak pracować pedałami i utrzymać równowagę podczas tego procesu.

W jakim wieku dziecko uczy się jeździć na rowerze?

Kiedy nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Wiek, w którym dziecko może nauczyć się jeździć na rowerze, może być różny, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Ogólnie większość dzieci zaczyna uczyć się jeździć na rowerze w wieku od 3 do 8 lat.

Warto jednak zaznaczyć, że każde dziecko jest unikalne, a tempo jego rozwoju może się różnić. Niektóre dzieci mogą zacząć jeździć na rowerze wcześniej niż wskazane wyżej, podczas gdy inne mogą potrzebować więcej czasu. Kluczowe jest, aby dostosować naukę do indywidualnych zdolności i komfortu dziecka, zachęcając je do nauki w sposób pozytywny i cierpliwy.

w jakim wieku dziecko uczy się jeździć na rowerze

Ponadto nauka jazdy na rowerze to proces, który wymaga praktyki i cierpliwości. Ważne jest, aby wspierać dziecko, pomagać mu w radzeniu sobie z trudnościami i celebrować każdy postęp, niezależnie od wieku, w którym zaczyna ono przygodę z jazdą na rowerze.

Jesteś rodzicem, więc najlepiej znasz swoje dziecko i będziesz wiedział/a, czy maluch jest gotowy na naukę. Ja widziałam, że Maksyś jest gotowy i chce, dlatego zaczęłam naukę w wieku 4 lat.

11 sposobów na to, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Nauka jazdy na rowerze to jedna z niezapomnianych przygód, które dzieci przeżywają w swoim życiu. To nie tylko umiejętność poruszania się po ścieżkach i ulicach, ale także sposób na zdobywanie pewności siebie i rozwijanie zdolności motorycznych. Dla wielu maluchów jest to pierwszy krok w podróży do niezależności i samodzielności. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze na dwóch kółkach?

Zacznij od rowerka biegowego

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Na samym początku podpowiem Wam jedną rzecz — zacznij od rowerka biegowego (odsyłam Cię do mojego wpisu: Rowerek biegowy, w którym podałam 5 powodów, aby go kupić), ponieważ to świetny wstęp do nauki jazdy na rowerze.

Wybierz odpowiedni rower

Wybór odpowiedniego roweru ma ogromne znaczenie, o czym już wspomniałam. Jeśli wiec zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze, to zacznij od zakupu dobrego roweru, który jednocześnie jest LEKKI. Odsyłam Cię tu do wpisu: jak wybrać pierwszy rower dla dziecka, gdzie poznasz najważniejsze wskazówki, dotyczące odpowiedniego wyboru roweru. I to również sprawdziliśmy na własnej skórze, ponieważ Maksymilian miał aż trzy rowery, w tym z BAJKIDS. I to właśnie ten był strzałem w 10. Dwa pozostałe się nie nadawały, były ciężkie i nawet nie chciał się na nich się uczyć.

Nasz rower to model KUbikes 20 S: https://bajkids.pl/rowery-20/KUbikes-20S-zielony

Zrobiłam eksperyment i dałam mu najpierw rower, który dostał po kuzynce (ciężki, koła 16 cali), potem mały rowerek od wujka (koła 12 cali). Na koniec najlżejszy rower, zwany dalej „zielony”, od BAJKIDS. I gdy tylko usiadł na „zielony” rower, to za tamte podziękował. Dlaczego? Po pierwsze, oba są niewygodne. Po drugie, oba są ciężkie, mają ciężkie pedały, a jak uczył się pedałować, to szło mu ciężko. Na rowerze z BAJKIDS, który powtarzam po raz kolejny, jest lekkim rowerem, pedałowanie szło mu naprawdę łatwo. Nauczył się jeździć w trzy dni! Po trzecie, rower MUSI BYĆ LEKKI i to ma ogromne znaczenie. I właśnie taki jest z BAJKIDS.

nauka jazdy na rowerze

Dobierz rower do wzrostu, a nie do wieku dziecka

Jak już wspomniałam wcześniej, rower dobieramy do wzrostu dziecka, a nie do jego wieku! Dzięki temu zapewnisz maluchowi maksymalny komfort podczas nauki jazdy na rowerze. Maksymilian jest wysoki, więc na pierwszy rower wybraliśmy rower z kołami 20 cali. I tu ważna jest (tak wiem, powtarzam :D), lekkość roweru. Tym bardziej jeżeli jest on nieco większy.

Nie wprowadzaj bocznych kółek

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Nie przykręcaj kółek bocznych. Zapewne pomyślisz „Ale jak to? Przecież każdy z nas uczył się właśnie z kółkami!”. I uwierz mi, że kiedy ja przeczytałam, że jeśli dziecko opanuje jazdę na rowerku biegowym, to do nauki na tradycyjnym nie stosuje się kółek. I Maciej z BAJKIDS to potwierdził. Dlaczego? Dlatego, że byłby to krok wstecz. Poszłam za radą Macieja i nie doczepiłam bocznych kółek. I wiecie co? To był strzał w 10! Maksymilian po trzech dniach już ładnie śmigam. Jedyne czego nie umiał, to hamować.

Zachęć dziecko do pedałowania

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? W pierwszej kolejności zachęcałam Maksa do tego, aby pedałował, co pomaga rozwinąć siłę i koordynację (trzymałam wtedy rower za siodełko, aby młody załapał, jak działa pedałowanie). Do tej pory był przyzwyczajony do odpychania się nogami. Gdy to opanował, przeszłam do kolejnego etapu.

I w tym przypadku ważna jest lekkość roweru. Ze względu na to, że rower BAJKIDS jest lekki, było mi naprawdę łatwo trzymać rower z Maksem. Oczywiście musiałam użyć dużo siły, ale zdecydowanie łatwiej mi było niż w przypadku cięższego rowerku.

Trzymaj za siodełko

W takim razie jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze, jeżeli nie ma bocznych kółek? W Internecie słyszałam o sposobie z chustą. Polega na tym, ze pod pachami przewiązujemy dziecku chustę/szalik i ją trzymamy. Ja wybrałam sposób trzymania lekko za siodełko, ale naprawdę lekko. Bardziej chodziło o to, aby pomóc Maksysiowi zachować równowagę. Robiłam to jednak bardzo, bardzo delikatnie, aby to Maks nauczył się balansować. Jak widziałam, że w miarę daje radę, to go po prostu puszczałam. Czy się bałam? Raczej nie. Miał kask, bieganie za nim nie sprawiało mi problemu i mam super refleks w takich sprawach.

jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Daj dziecku czas

Pamiętaj, że to dziecko ma być gotowe na naukę jazdy na rowerze, a przede wszystkim ma chcieć! Znam chłopca, który śmiga na rowerze od 3 roku życia, ale również inne dziecko, które rozpoczęło naukę w wieku 5 lat. Każdy maluch opanowuje nowe umiejętności w swoim czasie. Nic na siłę! To ma być zabawa, wspólnie spędzony czas, a nie przymus!

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Zachowaj spokój

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Zachowuj spokój. Emocje rodziców udzielają się maluchom. Z tego względu ważne jest, abyśmy podczas nauki zachowali spokój. Nie panikuj, że dziecko upadnie. Załóż kask (obowiązkowo!) i będziesz nieco mniej zestresowana/y. Przecież sam/a uczyłaś/eś się jeździć na rowerze i dobrze wiesz, że czasem wiąże się to z niegroźnym upadkiem.

Weź dziecko na górkę

Najlepszym sposobem na naukę jazdy na rowerze dziecka jest wzięcie go na górkę. Jeżeli nadążysz za nim, to możesz na asfalcie. Jeśli nie, to radzę na górkę z trawą — będzie bezpieczniej. Niektóre osoby zalecają puszczanie z górki nawet bez pedałowania. Po prostu po to, aby maluch się przyzwyczaił do roweru. Ja natomiast najpierw skupiłam się na nauce pedałowania. Gdy Maks załapał, poszliśmy na małą górkę na asfalcie. I załapał!

„Patrz przed siebie!”

Większość dzieci patrzy na pedały albo się rozgląda. Z kolei rodzice krzyczą „uważaj”. Tymczasem najlepszą metodą, moim skromnym zdaniem, jest uczenie dziecka od samego początku, aby patrzyło przed siebie. Dlatego najpierw kazałam Maksysiowi ustawić odpowiednio stopy na pedałach, a następnie cały czas powtarzałam „Patrz przed siebie, cały czas patrz przed siebie”. To działa!

jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze na dwóch kółkach

Pamiętaj, aby chwalić dziecko za postępy

To doda mu motywacji i sprawi, że będzie się bardziej cieszyło z nauki jazdy na rowerze.

Post powstał we współpracy z marką bajkids.pl. Jednak współpraca nie ma absolutnie żadnego znaczenia w mojej opinii. Rower jest świetny i z czystym sumieniem polecam każdemu!

2 comments

Anita says:

Wielkie brawa! my również uczyliśmy się bez kółek bocznych

anita says:

Ogromne brawa! my tez uczyliśmy się bez kółek

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *