Jaką szczoteczkę do zębów dla dziecka wybrać?

Zastanawiasz się, jaką szczoteczkę do zębów dla dziecka wybrać? Czy warto kupić szczoteczkę soniczną? I na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jak dbać o higienę jamy ustnej dzieci?

Odpowiednia higiena jamy ustnej naszego maluszka jest bardzo ważna. Mycie jamy ustnej rozpoczynamy już w okresie niemowlęcym, nawet jeżeli maluszkowi nie wyszły jeszcze ząbki. Czynność wykonujemy dwa razy dziennie, używając specjalnej silikonowej nakładki albo gazika nasączonego przegotowaną wodę – wystarczy go potem nałożyć na palec 🙂 Później, gdy pojawią się ząbki, warto wybrać szczoteczki, które nakładane są na palec. Sama taką miałam i musze przyznać, że znacznie ułatwiają codzienną pielęgnację zębów. Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak bardzo ważna? Dbając odpowiednio o  naszej pociechy, minimalizujemy ryzyko wystąpienia próchnicy i osłabienia zębów.

Co prawda, czynność ta nie zawsze należy do najłatwiejszych, ponieważ dzieciaki nie zawsze są chętnie do współpracy. Niezależnie jednak od ich zdania, naszym zadaniem jest je zachęcić. Najlepiej robić to na spokojnie w taki sposób, aby dziecko polubiło mycie zębów i zrozumiało, że jest to rytuał. Ja sama mówię Maksysiowi, że jeśli chce jeść słodkości (oczywiście zdrowe 😀 ), to musi myć ząbki i że babcia oraz ciocia Ela (jego ulubiona 😀 ), będą z niego bardzo dumne. I u nas to działa 🙂 Tłumaczę, że mycie ząbków to taka codzienna, fajna czynność, jak wychodzenie z mamusią na dwór. I uwierzcie mi, że młody chętnie sięga po szczoteczkę. Skłamałabym, gdybym powiedziała, że tak jest zawsze. Czasami, zwłaszcza gdy jest mocno zmęczony, ma zły dzień, muszę go prosić 5 minut, ale nie odpuszczam ;)

jaką szczoteczkę do zębów dla dziecka wybrać

Wbrew pozorom wybór szczoteczek do zębów nie jest taki trudny. Co prawda, w drogeryjnych sklepach znajdziemy ogromny wybór. Producenci, chcąc zachęcić rodziców i dzieci, tworzą designerskie urządzenia, które dodatkowo posiadają ciekawe wzory czy postaci z ulubionych bajek. Jednak w tej kwestii wygląd wcale nie ma znaczenia. najważniejszą są funkcje, jakie szczoteczka spełnia. W takim razie, jaką szczoteczkę do zębów dla dziecka wybrać? Już podpowiadam!

Jaką szczoteczkę do zębów dla dziecka wybrać?

Wbrew pozorom wybór szczoteczek do zębów nie jest taki trudny. Co prawda, w drogeryjnych sklepach znajdziemy ogromny wybór. Producenci chcąc zachęcić rodziców i dzieci, tworzą designerskie urządzenia, które dodatkowo posiadają ciekawe wzory czy postaci z ulubionych bajek. Jednak w tej kwestii wygląd wcale nie ma znaczenia. najważniejszą są funkcje, jakie szczoteczka spełnia. Poszukując idealnej szczoteczki, kieruj się:

 • wiekiem – wybieramy szczoteczki adekwatne do wieku naszej pociechy. takie oznaczenia posiada każdy model. Mogą to być szczoteczki 0-2, 0-3, 3-6 itd. Takie oznaczenie informuje nas o tym, że dana szczoteczka została zaprojektowana z myślą o rozwoju dzieci na tym etapie,
 • rodzajem – jaką szczoteczkę do zębów dla dziecka wybrać: manualną, soniczną czy elektryczną? To jeden z podstawowych dylematów każdego rodzica.
  Szczoteczki manualne nie wydają głośnych dźwięków jak soniczne czy elektryczne. Niestety nie czyszczą tak dobrze, jak pozostałe dwa rodzaje.
  Doskonale sprawdza się szczoteczka soniczna, która usuwa aż sześć razy więcej bakterii z płytki nazębnej niż modele manualne! Wykonuje ona kilkadziesiąt tysięcy obrotów, zaś elektryczna nawet kilka tysięcy. Mimo to soniczna ma jedną ważną zaletę. Otóż wytwarza ona fale dźwiękowe. W efekcie w ruch wprawiane są cząsteczki pasty do zębów, które mieszają się ze śliną. To prowadzi do powstania pęcherzyków, które nie tylko skuteczniej usuwają płytkę nazębną niż sama pasta, ale również docierają w miejsca, do których nie trą włókna szczoteczki. Dzięki temu mamy pewność, że zęby są porządnie wyczyszczone.

jaką szczoteczkę do zębów dla dzieci

Czy warto kupić szczoteczkę soniczną dla dziecka?

Poszukując idealnej szczoteczki dla Maksysia, trafiłam na soniczną szczoteczkę do zębów dla dzieci z funkcją 360 marki InnoGIO. Jako że markę już znam, od razu się na nią zdecydowałam. Dlaczego? Ponieważ szczoteczka:

 • wykonana jest z antybakteryjnego tworzywa silikonowego ABS, które zapewnia trwałość oraz dokładnie czyszczenie zębów i dziąseł,
 • posiada innowacyjną rączkę, która ułatwia trzymanie szczoteczki podczas mycia zębów,
 • ma trójstronną końcówkę z funkcją 360 stopni, tym samym gwarantują bardzo dokładne czyszczenie ząbków oraz dziąseł,
 • posiada 3-fazowy przycisk, gdzie faza 1 jest przeznaczona dla dzieci 2-4 lat, faza 2 dla 406 lat, a 3 dla 5-8-laktów.,
 • ładuje się ją bezprzewodowo – tylko 3 godziny,
 • jest łatwa w utrzymaniu czystości – nie dość, ze wykonana jest z antybakteryjnego materiału, to dodatkowo otrzymujemy w zestawie higieniczne etui. Dzięki temu może przechowywać szczoteczkę bezpiecznie w domu i wziąć w podróż. Ponadto, etui pełni funkcję kubeczka, który posłuży do płukania zębów,
 • żywotność baterii to od 14 do 22 dni w zależności od fazy,
 • jest łatwa w użytkowaniu,
 • jest cicha – praca szczoteczki jest naprawdę cicha, więc nie musimy obawiać się, że dźwięk będzie przeszkadzał naszemu maluszkowi. Szczerze mówiąc, to delikatne brzęczenie bardzo zainteresowało Maksysia. Chodził za mną i cały czas tylko „bzi bzi” mówił 😀 Także uważam, że to ogromna zaleta tego modelu.

Zachęcam również do sprawdzenia artykułów do higieny jamy ustnej dzieci i niemowląt marki GUM®

jaką szczoteczkę do zębów dla dziecka

1 comment

Anna Antkowiak says:

Szczoteczka dla malucha musi być jak najbardziej delikatna i odpowiednio wyprofilowana.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *