Categories Bez kategorii

POZYCJONOWANIE STRON DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Nie ma najmniejszych więc wątpliwości, że pojawienie się naszej strony na czołowych pozycjach wyników wyszukiwania, jest jednym z najskuteczniejszych metod pozyskiwania klientów. Dlatego pozycjonowanie stron jest niezwykle istotne, bowiem stanowi  klucz do sukcesu każdej firmy. Jak pozycjonować stronę? Dziś kilka porad ode mnie dla osób początkujących.

Co to jest pozycjonowanie stron?
Pozycjonowanie stron to działania, których celem jest zwiększenie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania, a także działań optymalizacyjnych na stronie, czyli tzw. SEO (ang. Search Engine Optimization – optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarki internetowej). Oczywiście pozycjonowanie stron www jest procesem ciągłym, wymagającm indywidualnej strategii, a także analizy i cyklicznych prac optymalizacyjnych.

Hasła w wyszukiwarce:
Na co dzień wpisujecie w wyszukiwarkę Google dowolne hasło i otrzymujecie listę stron internetowych, które wyszukiwarka uznała najlepiej do wpisanego hasła. Za ułożenie takiej listy po kolei odpowiadają  algorytmy google, które dokonują ocenę strony internetowej oraz ustalają jej obecnej pozycji w wynikach wyszukiwania poprzez różne czynniki, mające wpływ na pozycję. Czynniki, które mają wpływ na pozycje strony to czynniki związane z treścią na stronie i jej działaniem (np. ilość treści, występowanie słów kluczowych, obecność słów kluczowych w adresie URL) oraz związane z popularnością strony (obecność w social media, jakość stron internetowych, które linkują do naszej, łączna ilość linków z innych www)

Dobór odpowiednich słów kluczowych:
Dobór odpowiednich słów kluczowych. Jeśli chcemy trafić do jak największej liczby potencjalnych klientów czy też czytelników, nasza strona powinna znaleźć się a jak najwyższych pozycjach na wybrane frazy kluczowe. Musimy dobierać słowa kluczowe tak, aby odpowiadały oczekiwaniom internautów, poszukujących usług czy też produktów przez nas oferowanych.

Linki wewnętrzne:
Ważnym aspektem w optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek jest linkowanie wewnętrzne, z ang. internal linking. Linkowanie usprawnia użytkownikom poruszanie się po stronie, a także zapewnia, że roboty wyszukiwarek poprawnie przeskanują i zaindeksują stronę. Ponadto zachęca użytkowników do przechodzenia pomiędzy stronami serwisu, czego efektem jest zmniejszenie współczynnika odrzuceń danych podstron.

Wtyczka SEO:
Jeśli macie stronę na WordPressie, koniecznie ściągnijcie wtyczkę Yoast SEO, która pomoże Ci podnieść poziom optymalizacji SEO Twojej strony. Jest bardzo prosta w użyciu. Sama ją stosuję i jestem z niej bardzo zadowolona.

Szybkość ładowania strony:
Niewątpliwie wpływ na pozycjonowanie stron ma szybkość ładowania strony. Jak sprawdzić? Za pomocą PageSpeed Insights, które dodatkowo wskazuje na elementy, które można poprawić aby strona ładowała się szybciej.

Kanibalizm słów kluczowych:
Kanibalizm jest wtedy, gdy wiele podstron jest zoptymalizowanych pod kątem tej samej frazy. Oznacza to,że co najmniej 2 strony próbują pojawić się w Google na 1 konkretną tę samą frazę kluczową. , a więc rywalizują same ze sobą o pozycję w wynikach wyszukiwania. Pojawia si to zazwyczaj na stronach, gdzie poruszany jest jeden temat. Pamiętajcie więc, aby podstrona była optymalizowana pod inną frazę kluczową.

Duplikacja treści:
Duplikacja treści jest wtedy, gdy ta sama treść występuje w kilku miejscach w sieci. Może być też w odniesieniu do jednej witryny – wtedy, gdy ta sama treść występuje w kilku jej podstronach. Zjawisko duplikacji czasem nie ma większego znaczenia, ale bywa, że to powód, przez który zmniejsza się widoczność naszej witryny. Dlatego należy jej unikać.

Specjalista:
Jeśli pozycjonowanie uważasz za czarną magię, warto skorzystać z usług profesjonalistów w pozycjonowaniu stron.

17 comments

Dorota says:

Bardzo przydatny wpis, tym bardziej że człowiek ciągle się uczy 🙂

Megly says:

To po części moja branża, w której pracuję 😉
Zatem bardzo lubię takie tematy.
Pozdrawiam serdecznie! 🙂

Ania says:

Cenne informacje 🙂 Przydadzą się 🙂

Vik says:

Thanks for the really interesting post! Have a nice weekend)

Sabrina says:

Dla mnie to własnie taka czarna magia ;D

Dookola Swiata says:

Skomplikowany temat jak dla mnie

Monika says:

Spotkałam się wcześniej z pojęciem pozycjonowania stron pod kątem wyszukiwarek, ale wciąż zgłębiam ten temat. Dzięki za przydatne porady. 🙂

Natka123 says:

Ostatnio bardzo popularne w sieci jest pozycjonowanie stron www. Ostatnio szukałam kogoś, kto się zajmuje takimi rzeczami i wpadłam na stronę http://mateusz-kozlowski.pl/. Ktoś miał może okazję współpracować z tym Panem ? Jestem bardzo ciekawa waszych opinii :).

SEOSpecjalista says:

Optymalizacja i skuteczne pozycjonowanie to kluczowe działania w marketingu internetowym. Ważny jest przede wszystkim dobór właściwej strategii, która pozwoli w możliwie krótyki czasie i bezpiecznymi metodami wypozycjonować stronę na właściwe dla niej słowa kluczowe. Nalęży zatem mocno trzymać się wskazówek dla webmasterów bezpośrednio od Google – https://support.google.com/webmasters/answer/35769?hl=pl

Semrevo says:

Klienci są coraz bardziej wymagający. Pod hasłem pozycjonowanie stron internetowych kryje już nie tylko czysta optymalizacja serwisu i dbanie o profil linkowy. Coraz częściej Klient szuka kompleksowej usługi, włączając w to testy, analizy, zagadnienia UX, marketing treści itp. Branża dojrzewa i zmienia się z miesiąca na miesiąc. Klientów nie interesują pozycje, ich interesuje konwersja, sprzedaż, zarabianie w sieci. Niektórzy twierdzą, że pozycjonowanie wypierane jest przez Growth Marketing będący jego dojrzalszą formą.

sandrak says:

Zgadza się.

Tomasz says:

Fajny artykuł, na pewno wiele można z niego wyciągnąć, w szczególności przez początkujących w branży seo.

Seoit says:

Fajny artykuł, natomiast warto jeszcze dodać o jednej ważnej kwestii. Treści, w końcu wciąż Content is King. Bez ciągłej dystrybucji treści na stronie, rywalizacja w wyszukiwarkach jest conajmniej trudna.

Adam says:

pomocny artykuł 🙂

Leszek says:

Coraz więcej słyszę o zaletach i skuteczności pozycjonowania stron. Zastanawiałem się nad tym od dłuższego czasu, aż znajoma poleciła mi sprawdzić tego fachowca https://zleca.pl/wykonawca/strony-www-michal-szczesniak-1604924054. Ciekawi mnie przede wszystkim jak długo trzeba czekać na efekty, ale ostatecznie chyba zdecyduję się wdrożyć to narzędzie marketingowe.

SITAB says:

Przydatne informacje dla początkujących. Warto wiedzieć, że bez podstawowych elementów SEO strona internetowa będzie miała mocno ograniczone zasięgi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *