Sposoby na katar u dziecka – 10 sposobów

Katar u niemowlaka i małego dziecka może ciągnąć się tygodniami. Szczególnie dotyczy to żłobkowiczów i przedszkolaków. Co zrobić, żeby szybciej pozbyć się kataru i nie dopuścić do infekcji bakteryjnej? Zobaczcie sprawdzone sposoby na katar u dziecka.

sprawdzone sposoby na katar u dziecka

Katar u dziecka – po co z nim w ogóle walczyć?

Zacznę od tego, po co w ogóle warto zadbać o szybsze pozbycie się kataru u Malucha. Po pierwsze, niemowlęta i małe dzieci potrzebują drożnego nosa do spokojnego snu i komfortowego jedzenia. Jeśli występuje nawet niewielka niedrożność, będzie to uporczywe zarówno dla dziecka, jak i Rodziców. Co więcej, utrzymujący się katar może łatwo doprowadzić do takich powikłań, jak zapalenie ucha czy oskrzeli. Niestety Maluch nie potrafi w tym wieku jeszcze sam usunąć wydzieliny, zatem aby uniknąć takich konsekwencji i poprawić komfort dziecka, niezbędna jest pomoc rodzica. To naszym zadaniem jest, aby nos był drożny. To rodzic musi zająć się usuwaniem zalegającej wydzieliny.

Jeśli zaniedbamy katar u dziecka, otwieramy wrota do poważniejszych chorób, a nie tylko przeziębienia (polecam Ci artykuł przeziębienie u dziecka – jak leczyć w domu?). Dlatego jeśli Wasza pociecha ma objawy kataru, nie lekceważcie ich, tylko zacznijcie działać jak najszybciej. Im szybciej zaczniecie leczyć taki katar, tym większa szansa na łatwe pozbycie się go i uniknięcie rozwoju choroby. Poniżej przedstawiam kilka sprawdzonych sposobów na katar u dziecka.  Jakie są sprawdzone sposoby na katar u dziecka? Już Wam przedstawiam!

Chciałabym też uczulić Was na to, aby obserwować Malucha, gdy rozpoczyna się infekcja z katarem. Jeśli pojawi się np. gorączka, wymioty, uporczywy kaszel czy inne niepokojące objawy, koniecznie udajcie się do lekarza pediatry.

Sprawdzone sposoby na katar u dziecka

Przygotowałam dla Was kilka skutecznych metod na katar u dzieci.

Inhalacje z soli to podstawa

Pierwszym sposobem, który naprawdę fajnie wspomaga leczenie kataru u dziecka, to inhalacje z pomocą nebulizatora. Dobrze, jeśli nebulizator ma przyjazny wygląd – np. jest w kształcie misia czy ma ciekawe kolory – dzięki temu Maluch będzie chętniej uczestniczył w takiej inhalacji. Czym inhalować dziecko? Lekarze zalecają sól fizjologiczną 0,9% NaCl. To bezpieczna substancja, która pomaga rozrzedzać wydzielinę i ją usuwać. Udrażnia też drogi oddechowe. Wystarczy, że przeprowadzicie 2-3 inhalacje z soli dziennie, aż do ustąpienia kataru. Zaletą inhalacji z soli jest także nawilżanie śluzówki nosa. Na rynku są dostępne także sole z dodatkiem np. kwasu hialuronowego, który dodatkowo nawilża błonę śluzową nosa. U starszych dzieci przy bardzo gęstym katarze, niekiedy lekarze zalecają mocniejszą sól – tzw. hipertoniczną o stężeniu 3%.

Spraye do nosa na katar u dziecka

Sól fizjologiczną można także stosować w formie sprayu. Takim preparatem psikamy kilka razy dziennie do nosa dziecka, co także będzie na bieżąco upłynniać katar i wspomagać jego usuwanie. Sól w sprayu również nawilży śluzówkę. W aptece są dostępne także ciekawe kombinacje soli z innymi składnikami wspomagającymi regenerację błony śluzowej i udrożnianie nosa. Np. dla małych alergików jest spray z soli fizjologicznej i ektoiny, która ma działanie przeciwalergiczne. 



skuteczne sposoby na katar u dziecka

Odciąganie kataru aspiratorem

Odciąganie kataru znacznie przyspiesza leczenie infekcji. Wspomagając usuwanie zalegającej wydzieliny zmniejszamy ryzyko, że dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, które często trzeba leczyć antybiotykiem. Warto więc regularnie, a przynajmniej rano i wieczorem, odciągać Maluchowi katar. Obecnie mamy wiele wygodnych opcji. Nie musimy już używać tzw. gruszki, która jest produktem bardzo niehigienicznym, jeśli stosuje się ją wielokrotnie.

Możemy natomiast sięgnąć po aspirator do odkurzacza, co ułatwi odciąganie wydzieliny lub aspirator elektryczny, który nie wymaga podłączania kabli. Szczególnie polecam tego typu aspiratory, np. Nosiboo Pro. Dlaczego? Przede wszystkim jest to urządzenie mobilne, które można zabrać ze sobą wszędzie. Ma przyjazny dla dziecka wygląd, cicho pracuje i co najważniejsze, jest naprawdę bardzo skuteczny. Tego aspiratora używam u mojego synka i w mojej opinii jest to najlepszy produkt do odciągania kataru (wcześniej używałam wielu innych aspiratorów, m.in. do odkurzacza, które wiele mam uznaje za bardzo skuteczne, jednak zawsze pojawiały się jakieś minusy i nie byłam do końca zadowolona). 


sposoby na katar u dziecka

Nawilżanie i oczyszczanie powietrza

Kolejna metoda to zainwestowanie w oczyszczacz powietrza z opcją nawilżania. Ja Wam polecam oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger. Takie urządzenie szczególnie przyda się, jeśli w domu jest mały alergik. Oczyszczacz zmniejsza stężenie różnego rodzaju pyłków w powietrzu, które mogłyby pobudzać produkcję kataru. Jednocześnie nawilża suche powietrze, co sprzyja upłynnianiu wydzieliny, udrożnianiu nosa i tym samym przyspiesza leczenie kataru. 


Inne skuteczne sposoby na katar u dziecka

Skuteczne w leczeniu kataru mogą być również takie sposoby, jak:

  • podawanie oleju z czarnuszki (po 1. roku życia) – sprawdzi się szczególnie przy katarze alergicznym (ale po dłuższym stosowaniu – co najmniej 14 dni). O tym, dlaczego warto stosować olej z czarnuszki, już kiedyś pisałam – odsyłam Cię do artykułu 🙂
  • podawanie syropu z bzem, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe (co zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji) – oczywiście po konsultacji z lekarzem,
  • krótkotrwałe stosowanie preparatów obkurczające błonę śluzową nosa (ksylometazolina, oksymetazolina, tetryzolina, tymazolina, nafazolina) – można je stosować tylko kilka dni, ponieważ uzależniają,
  • leki przeciwhistaminowe na zalecenie lekarza, jeśli powodem kataru jest reakcja alergiczna np. na pyłki roślin,
  • nawadnianie – woda rozrzedza wydzielinę, nawilża błony śluzowe i przyspiesza leczenie kataru,
  • spacery i wietrzenie mieszkania – chłodniejsze powietrze obkurcza błonę śluzową i zmniejsza tym samym obrzęk (a więc udrażnia nos).

domowe sposoby na katar u dziecka

Oczywiście przed zastosowaniem jakichkolwiek syropów i preparatów z apteki, koniecznie poradźcie się pediatry. Jeśli znacie jeszcze inne, skuteczne sposoby na katar u dziecka, dajcie znać w komentarzu!

 

1 comment

Kobiecy blog lifestylowy says:

Dziękuję za cenne podpowiedzi! Z pewnością z nich skorzystam. Mój synek chodzi do żłobka i takie infekcje niestety pojawiają się co najmniej raz na miesiąc.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *