Categories Zdrowie & sport

Dlaczego należy jeździć rowerem w kasku? – powody, dla których warto

Zastanawiasz się, czy i dlaczego należy jeździć rowerem w kasku? Jeśli jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości, to przedstawiam Ci powody, dla których warto założyć kask. One same mnie przekonały.

dlaczego należy jeździć rowerem w kasku

Dlaczego należy jeździć rowerem w kasku? – powody, dla których warto

Na samym początku napiszę Wam, że kask używam dopiero od tego roku. Wiem, wstyd, ale wychodzę z założenia, że lepiej późno niż wcale. A także stwierdzenia, że człowiek uczy się na błędach. Całe szczęście w tej kwestii nie musiałam uczyć się na swoim błędzie. Przez wiele lat nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak ważne jest zakładanie kasku. Olewałam to. Może dlatego, że jeździłam głównie po leśnych ścieżkach? W tym roku powróciłam do częstych wycieczek rowerowych z Maksysiem i zaobserwowałam, że bardzo mało osób jeździ w kaskach. Co więcej, nawet DZIECI jeżdżą bez kasku!! I nie mam tu na myśli leśnych ścieżek, a DROGI! Drogi, na których jest ogromny ruch, samochód za samochodem. Przeraziło mnie to i jednocześnie zmusiło do napisania tego artykułu. Dodam, że u Maksia kask jest nieodłącznym elementem jazdy na rowerze. I od tego roku moim również. Dlaczego należy jeździć rowerem w kasku? Oto powody, dla których warto.

Ochrona głowy

Głównym zadaniem kasku jest ochrona głowy przed wszelkimi urazami w razie upadku, zderzenia bądź wypadku. I nie ma tu miejsca na żadne „kask nic nie daje”. Nic bardziej mylnego! Czasami wystarczy chwila naszej nieuwagi, czy innego uczestnika ruchu drogowe, aby rower się przewrócił i my razem z nim. Może zdarzyć się, że uderzymy głową w podłoże, krawężnik lub kamień, co mogłoby się skończyć wstrząsem mózgu, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią. A niestety i takie przypadki wciąż się zdarzają. Sami lekarze wypowiadają się, że w wielu przypadkach wystarczyłby kask na głowie, aby uniknąć poważnych urazów, które kończą się bardzo długim leczeniem. Zanim zdecydowałam się na zakup kasku, przeczytałam artykuły o wypadkach rowerowych, gdzie rowerzysta jechał bez kasku i skończyło się to bardzo poważnymi obrażeniami. Były również śmiertelne. Od tamtej pory zdecydowałam, że moja każda podróż rowerem odbędzie się tylko i wyłącznie w kasku. W tym artykuł o 6-letnim chłopcu, który leży na OIOM-ie (niestety nie podano, czy chłopczyk wrócił do zdrowia).

jazda w kasku

Po drugie, pamiętajmy, że rowerzysta zawsze przegra z samochodem. Niestety nie ma żadnej karoserii, która mogłaby go ochronić przed ewentualnymi urazami. Jedyną ochroną jest właśnie wspomniany kask.

Zabezpiecza głowę

Poza zabezpieczeniem przed urazami, kask chroni Cię także przed np. wystającymi gałęziami. Nie raz zdarzyło mi się jeździć w lesie i schylać się, bo wystawała gałąź. Mając kask, nawet jej nie poczuję.

Bezpieczeństwo na drodze

Jeżdżąc rowerem w kasku, masz poczucie bezpieczeństwa, co z kolei wpływa na lepsze samopoczucie w trakcie wycieczki rowerowej. Oczywiście należy zachować szczególną ostrożność. To, że założymy kask, wcale nie powoduje, że mamy czuć się pewni, bezpieczni i szarżować. Nadal musimy być bardzo ostrożni, jeździć zgodnie z przepisami. O tym przeczytasz w artykule 10 zasad bezpiecznej wycieczki rowerowej.

Chroni głowę przed słońcem

Jeśli zastanawiasz się nadal, dlaczego należy jeździć rowerem w kasku, to przedstawiam kolejny powód, a mianowicie ochrona przed słońcem. Zwłaszcza w upalne dni. Nie ukrywajmy, ale jazda w dużym słońcu nie należy do najprzyjemniejszych. Zdecydowanie lżej jeździ się z nakryciem głowy, a kask jest idealny. Tym bardziej że na rynku są modele, które dodatkowo posiadają daszek, który można zdjąć. Do tego kaski posiadają otwory wentylacyjne, dzięki którym zwiększony jest przewiew. Głowa się nie poci, a jednocześnie jest chroniona.

Mój rower to  model Liv Lavie SLR 2 z kolekcji 2021, (sprawdźcie recenzje: rower Liv lavie slr 2)

dlaczego trzeba jeździć w kasku

Jesteś przykładem dla innych

Nie wiem, jak w większych miejscowościach, ale w mojej ludzie praktycznie nie jeżdżą w kasku. Najbardziej przeraża mnie, jak już wspomniałam, że bez kasku jeżdżą dzieci i to ulicą, bardzo ruchliwą ulicą, gdzie samochody jeżdżą z ogromną prędkością. W kasku jeżdżą głównie osoby, które uprawiają zawodowo lub amatorsko jazdę na rowerze (akurat kilku z nich znam osobiście). A więc, jeśli zastanawiasz się, dlaczego należy jeździć rowerem w kasku, to dlatego, aby dać przykład inny, zwłaszcza dzieciakom! Im więcej osób będzie jeździło w kasku, tym szybciej stanie się to powszechne.

Kaski są modne

Akurat w przypadku jazdy na rowerze moda schodzi na drugi plan. Warto jednak mieć na uwadze, że obecne kaski są tak designerskie, że wyglądamy w nich naprawdę dobrze. I do tego profesjonalnie. 

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Aby kask spełniał swoje funkcje, musi być odpowiednio dobrany. Dzięki temu będzie dobrze trzymać się na głowie. Zbyt luźny może zsunąć się podczas upadku. Natomiast za ciasny spowoduje dyskomfort. Dlatego, zanim kupimy konkretny model, musimy zmierzyć obwód głowy. Kaski posiadają regulację. Należy go założyć, a następnie potrząsnąć głową podczas przymiarki. Jeśli trzyma się mocno, nie spada, nie rusza się i nie powoduje dyskomfortu, to znaczy, że jest odpowiedni. Warto poprosić o pomoc ekspedienta sklepu, który pomoże w wyborze odpowiedniego modeli i rozmiaru. 

Pamiętaj, że jeżeli uczysz dziecko jeździć na rowerze (jak to zrobisz, przeczytasz w artykule: jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?), to musi mieć kask!

dlaczego warto jeździć rowerem w kasku

Czy jazda na rowerze w kasku jest obowiązkowa?

Niestety polskie prawo nie wymaga zakładania kasku w trakcie jazdy rowerem. Co prawda, od pewnego czasu temat ten cały czas powraca przy dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale na chwilę obecną nie ma obowiązku jeżdżenia w kasku.

Mam nadzieję, że już wiesz, dlaczego należy jeździć rowerem w kasku i, że moje argumenty Cię przekonały 🙂 I pierwsze co zrobisz, to wybierzesz kask!

4 comments

Moto Trips says:

Głowa najważniejsza nie tylko na rowerze, a to ciekawe, że pojedziesz na takie Rodos i tam już na skuterach czy motocyklach nie jeżdżą w kaskach…

sandrak says:

o nie wiedziałam..

Adam says:

Bezpieczeństwo ponad wszystko !!!

Przyszła mama says:

Zgadzam się, bezpieczeństwo najwazniejsze! I nawet mama w ciąży może jeździć na rowerze 😉

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *