Co może załagodzić pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt?

Zaczerwieniona pupa niemowlaka to problem, z którym przychodzi zmierzyć się wielu rodzicom. Nie zawsze jest on spowodowany brakiem higieny, jednak jeśli się pojawi, należy podjąć odpowiednie kroki, aby ulżyć maluszkowi. W przeciwnym razie pieluszkowe zapalenie skóry może przerodzić się w infekcję bakteryjną.

pieluszkowe zapalenie skóry

Zdjęcie autorstwa cookie_studio na Freepik

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry to zmiany, jakie można obserwować na pośladkach dziecka oraz w pachwinach, pojawiające się na skutek zbyt długiego kontaktu ciała z moczem oraz kałem. Zabrudzenia, które zbyt długo przylegają do naskórka, powodują jego podrażnienie. Materiał pieluszki, który ociera się na skórę, powoduje dodatkowo mikrouszkodzenia. W skórze zaczyna rozwijać się stan zapalny, staje się ona sucha, zaczerwieniona, może również pękać. W późniejszych etapach pojawiają się też grudki i pęcherzyki.

Jakie są przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry?

Główną przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry niemowlaka jest zbyt długi kontakt z moczem oraz kałem. Zapalenie może też rozwinąć się wskutek reakcji alergicznej na substancje, z których wyprodukowana jest pieluszka. Dzieci z atopowym zapaleniem skóry oraz z biegunką są w nieco większym stopniu narażone na pieluszkowe zapalenie skóry.

Jak poradzić sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry?

Rodzice, którzy zauważą u swojego dziecka zaczerwienioną skórę w okolicy pośladków (lecz również w innych miejscach mających kontakt z pieluszką, na przykład w pachwinach), powinni podjąć odpowiednie działania, aby pomóc maluszkowi. Skóra, w której rozwija się stan zapalny, może swędzieć, boleć lub piec, przez co dziecko staje się płaczliwe, ma trudności z zasypianiem oraz jedzeniem. Podstawowym sposobem walki z pieluszkowym zapaleniem skóry jest częsta zmiana pieluchy. Należy robić to co 2-3 godziny, także w porze nocnej. Jeśli w pieluszce znajduje się kał, trzeba wymienić ją natychmiast. Dodatkowo przy każdej zmianie pieluchy przemywamy pupę czystą, przegotowaną wodą w temperaturze pokojowej. Możemy również sięgnąć po krem z cynkiem, na przykład Sudocrem, który posiada właściwości antybakteryjne. Dzięki temu przyspiesza regenerację naskórka i zapobiega rozwojowi stanu zapalnego. Dobrym sposobem na walkę z pieluszkowym zapaleniem skóry jest częste wietrzenie pupy. Polega ono na tym, że dziecko leży bez pieluszki przez około 5 minut, pozwalając skórze swobodnie oddychać. W przypadku nawracających zapaleń, warto rozważyć zmianę pieluszek na inne. Być może dziecko uczulone jest na jakąś substancję, która znajduje się w ich składzie, co dodatkowo pogłębia problem. W kontekście pieluszkowego zapalenia skóry bardzo dużą rolę odgrywa profilaktyka. Powyższych zaleceń należy przestrzegać przez cały okres noszenia przez dziecko pieluchy, tak aby nie dopuścić do nawrotu zapalenia. 

Pieluszkowe zapalenie skóry – kiedy konieczne jest leczenie farmakologiczne?

Sucha skóra dziecka oraz wilgotne środowisko pieluszki tworzą doskonałe warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Już samo pojawienie się stanu zapalnego jest alarmujące, dlatego jak najszybciej trzeba podjąć działania zmierzające ku jego zredukowaniu. Niemniej jednak w pewnych przypadkach konieczna może okazać się interwencja lekarza. Mowa o sytuacjach, w których:

  • pomimo domowego leczenia zmiany skórne utrzymują się lub pogłębiają,
  • dziecko jest płaczliwe, odmawia przyjmowania pokarmów,
  • pojawia się gorączka.

W powyższych przypadkach istnieje duże prawdopodobieństwo rozwoju grzybicy skóry lub zapalenia o charakterze bakteryjnym, które wymaga włączenia antybiotykoterapii. Ostateczną decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz pediatra, który w razie konieczności zaleci podawanie konkretnych leków przez określony czas. Oczywiście, w okresie farmakoterapii bardzo istotne jest przestrzeganie zasad higieny, a więc częsta zmiana pieluszki połączona z pielęgnacją naskórka.

Jak poradzić sobie z nawracającym pieluszkowym zapaleniem skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry może dotyczyć noworodków, a także niemowlaków i starsze dzieci, które wciąż noszą pieluszkę. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z nawracającym stanem zapalnym, które pojawia się pomimo przestrzegania wszelkich zasad higieny. Wtedy też należy zgłosić się do lekarze celem wykluczenia:

  • łojotokowego zapalenia skóry,
  • łuszczycy,
  • zapalenia paciorkowcowego odbytu,
  • atopowego zapalenia skóry,

oraz innych schorzeń, które mogą być mylone z pieluszkowym zapaleniem skóry. Pediatra przeprowadzi niezbędne oględziny naskórka, a następnie postawi diagnozę i wdroży ewentualne leczenie. 

Źródło:

https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.7.6.13.

Artykuł sponsorowany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *