Przebywanie na słońcu jest bardzo przyjemne i pozwala na uzyskanie pięknej opalenizny. Promienie słońca stymulują wytwarzanie witaminy D, która jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne może mieć również negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Sprawdź, czym dokładnie jest promieniowanie UV i jak może wpłynąć na Twoją skórę!
Promieniowanie UV — co to jest?
Poruszane tematy
Ostatnimi czasy dużo się mówi o szkodliwym wpływie promieniowania UV na stan naszej skóry, dlatego warto wiedzieć, czym dokładnie są promienie UV. Zgodnie z powszechnie przyjętą definicją promieniowanie UV, inaczej zwane ultrafioletowym, to fale promieniowania elektromagnetycznego emitowane przez słońce, których długość wynosi od 100 do 400 nm. Wspomniane fale docierają na Ziemię i oddziałują bezpośrednio na nasz organizm, a w szczególności na skórę. Co ważne, promieniowanie UV jest niewidoczne dla człowieka, a wzrost temperatury przyczynia się do zwiększenia jego natężenia. Ziemia posiada naturalną warstwę ochronną przed promieniowaniem UV, jednak powstanie dziury ozonowej powoduje, że fale przedostają się do atmosfery, oddziałują na ludzi i zwiększają ryzyko powstawania takich chorób jak nowotwór skóry.
Promieniowanie UV — rodzaje
Obecnie wyróżnia się 3 rodzaje promieniowania UV, które różnią się między sobą przede wszystkim długością fali i sposobem oddziaływania na Ziemię i zamieszkujące ją organizmy. Promieniowanie UVA to fale o zakresie 320-400 nm, które stanowią około 95% całego promieniowania UV. Ten rodzaj promieniowania przenika nie tylko przez ludzki naskórek, ale także przez chmury i szkło. Promieniowanie UVA nie powoduje oparzeń, jednak nadmierna ekspozycja może prowadzić do szybszego starzenia się skóry, a nawet do powstawania nowotworów. Kolejnym rodzajem promieniowania jest promieniowanie UVB, które stanowi około 5% promieniowania UV. Fale UVB o zakresie 280-320 nm są zatrzymywane przez chmury i szkło, ale przenikają przez naskórek do skory właściwej i mogą powodować oparzenia lub nowotwory skóry. Ostatnim rodzajem promieniowania są promienie UVC o zakresie 100-280 nm, które są pochłaniane przez atmosferę ziemską i nie docierają do Ziemi.
Promieniowanie UV — działanie
Promieniowanie UV może oddziaływać na skórę i całe ciało człowieka na dwa sposoby. Pozytywny wpływ promieni UV polega w głównej mierze na:
- udziale w syntezie witaminy D3,
- łagodzeniu chorób skóry i reakcji alergicznych,
- udziale w powstawaniu opalenizny,
- poprawie samopoczucia.
Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu w godzinach, w których promienie słoneczne są najsilniejsze, może prowadzić do uszkodzenia naskórka, powstania oparzeń, uczulenia na słońce, a nawet udaru słonecznego. Do niekorzystnych zjawisk wywołanych przez promieniowanie UV zalicza się również fotostarzenie się skóry i udział w powstawaniu nowotworów. Ponadto promienie słońca mogą podrażnić naskórek w miejscu występowania znamion lub mogą też prowadzić do tworzenia się nieestetycznych przebarwień.
Aby uchronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, należy stosować dobrej jakości kosmetyki z wysokim filtrem SPF. Dodatkowo w bardzo upalne dni warto zakładać nakrycie głowy i ograniczać czas ekspozycji na słońce do niezbędnego minimum. W ten sposób zadbasz o kondycję swojej skóry i osiągniesz piękną opaleniznę bez zbędnego ryzyka.
*Artykuł sponsorowany
1 comment
Zabezpieczam skórę od lat. Jestem z pokolenia w którym już się o to dbało, ale nie aż tak jak teraz my dbamy o swoje dzieci. Moja córka nigdy nie wychodzi z domu bez 50 na twarzy.