Przodem czy tyłem do kierunku jazdy? To jedno z częstych pytań przyszłych rodziców. Okazuje się, że dziecko wozi się tyłem. Dlaczego warto wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy? Co znaczy RWF?
Czym jest RWF?
Poruszane tematy
Na samym początku zaznaczę, że to nie jest wpis sponsorowany. Fotelik samochodowy RWF kupiłam za własne pieniądze. Wydałam około 1700 złotych i nie żałuję 🙂 Jednak do napisania artykułu poprosiłam specjalistów z tylem.pl, ponieważ zależało mi, aby wpis był merytoryczny. Postanowiłam, że zasięg swojego bloga wykorzystam do szerzenia wiedzy na temat przewożenia dzieci w odpowiednim foteliku. Dlaczego mi na tym zależy? A to dlatego, że sama nie miałam wiedzy. I gdybym nie trafiła na artykuły o tym czy przodem czy tyłem i dlaczego warto wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy, nie wiedziałabym, jak to istotne i jak wpływa na bezpieczeństwo.
Może tym wpisem Cię przekonam i dam bezpieczeństwo twojemu dziecku. Dodam, że nie lubię dawać rad innym mamom – uważam, że każda mama wie najlepiej. Ne ingeruję w kwestie karmienia, ba nawet się nie wypowiadam. To samo odnośnie jedzenia słodyczy, jedzenia ze słoiczków itd. Ale w kwestii wożenia tyłem, ZAWSZE STARAM SIĘ przekonać mamę, by kupiła fotelik RWF.
Pamiętam, jak dowiedziałam się, ze jestem w ciąży. Byłam wtedy z jednym z dyskontów i w moje oczy wpadł piĘkny fotelik samochodowy (przodem), który zachwycił mnie swoim wyglądem. Coś mnie pokusiło i zamiast go kupić, wróciłam do domu i wpisała w wyszukiwarkę przodem czy tyłem do kierunku jazdy? Słyszałam o tym, ze wozi się dziecko tyłem, stąd moje pytanie 😉 Przeczytałam mnóstwo artykułów, obejrzałam mnóstwo filmików. I nie wróciłam po ten piękny fotelik, a raczej antymandat 😉
Maksyś jeździ tyłem, a ma 2,5 latka. Nie ma szans, ze go przestawię przodem. W tym roku, w wakacje, jechał przodem – dlatego, że osoba, która nas przewoziła, miała fotelik przodem do kierunku jazdy. Poruszaliśmy się po mieście, zakorkowanym, naprawdę z małą prędkością, więc mówię dobra, ten jeden raz. Od razu, jak posadziłam Maksa w tym foteliku, zobaczyłam, jak jest beznadziejny. A gdy tylko ruszyliśmy, wiedziałam, że to nasza ostatnia podróż tym fotelikiem. jak wspomniałam, jechaliśmy wolniutko, a wystarczyło nieco mocniejsze hamowanie i główka ostro leciała (oczywiście wiedziałam, więc cały czas trzymałam Maksa, co NIE BYŁO NAJLEPSZĄ OPCJĄ). W tym momencie zrozumiałam, że inwestycja w RWF jest jedną z najlepszych inwestycji. przy kolejnym spotkaniu jeździliśmy już naszym autem 🙂 Wolałam jechać na dwa auta, ale być spokojna 🙂
Zanim przejdziemy do szczegółów przodem czy tyłem – dlaczego warto wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy, warto najpierw skupić się na definicji fotelika RWF.
Niedoskonała Mama: Czym jest RWF?
Tylem.pl: Sama definicja RWF jest banalne prosta – jest to rozwinięcie angielskiego skrótu Rear Way Facing czyli „tyłem do kierunku jazdy”. To sposób montowania fotelika samochodowego dla dzieci. Montujemy go tak, aby był ustawiony tyłem do kierunku ruchu samochodu. Czyli kierowca patrzy do przodu przez przednią szybę, a dziecko patrzy przez tylną szybę, nad bagażnikiem. Z wielu badań wynika, iż jest to dużo bezpieczniejszy sposób przewożenia dzieci niż jazda przodem. Jest to też dużo wygodniejsze dla dzieci 🙂
Niedoskonała Mama: Czym różni się fotelik rwf od fwf?
Tylem.pl: To kompletnie inne konstrukcje, choć obie spełniają identyczne zadanie – chronią dzieci. Klasycznego fotelika RWF nie można montować przodem tak jak fotelików FWF (czyli przodem do kierunku ruchu) i tak samo fotelika FWF nie montujemy tyłem. Reszta już jest podobna ? Obie konstrukcje mają chronić dzieci, obie mogą być np. na pasy, lub na Isofix, obie mogą posiadać regulację wychylenia, obie konstrukcje mogą mieć niezależne testy różnych instytutów. Niezależnie czy tyłem, przodem, czy bokiem i tak podlegają tym samym regułom przed zakupem, czyli dopasowaniu do samochodu i do dziecka. To w końcu tylko fotelik, tylko inaczej montowany.
Przodem czy tyłem do kierunku jazdy – dlaczego warto wozić dziecko tyłem?
Niedoskonała Mama – przyszli rodzice zadają sobie pytanie: przodem czy tyłem do kierunku jazdy? Czy mogą Państwo wyjaśnić Dlaczego warto wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy?
Tylem.pl: Zalet jest kilka, a najważniejszą jest zwiększone bezpieczeństwo dla dziecka względem podobnej konstrukcji zamontowanej przodem.
Z badań wynika, iż wzrost bezpieczeństwa jest od 5 krotności! Różne firmy, różne konstrukcje, przewidziane dla różnych wiekowo dzieciaków i każda jest bezpieczniejsza niż podobna konstrukcja FWF czyli zamontowana przodem.
Dlaczego? Dlatego, że w przypadku fotelików RWF w czasie zdarzenia drogowego (nie mylić ze zderzeniem) możemy w tych konstrukcjach inaczej poradzić sobie z powstałą siłą na skutek tego właśnie zdarzenia drogowego np. nagłe i raptowne hamowanie, uderzenie w barierki na drodze czy inny pojazd. Najprościej pisząc, to sposób montażu oraz konstrukcja a zarazem sposób w jaki dziecko siedzi powoduje że możemy rozprowadzić powstałe siły w taki sposób iż większość z nich nie trafi do wewnątrz fotelika a to co tam trafi jest mniejsze niż ma to miejsce w fotelikach FWF. Zatem fotelik łatwiej sobie poradzi z ochroną dziecka.
Tak najprościej opisując, to w foteliku RWF jesteśmy „wciskani” w fotelik na całej linii kręgosłupa a w foteliku FWF jesteśmy z niego „wyrywani” i tylko pasy nas utrzymują na części klatki piersiowej.
Dlaczego warto wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy? Polecam poniższy film: https://www.youtube.com/watch?v=Owzp51bW8dk
Dodatkowe zalety to lepsza pozycja dla dziecka – mamy większy zakres regulacji odchylenia siedziska, wygodniejsza pozycja nóg – mamy podparcie w postaci oparcia kanapy samochodu. Czyli dwa bardzo ważne elementy poprawiające wygodę i komfort podróży dziecka.
Jeśli zastanawiasz się przodem czy tyłem, polecam też nasz art. https://www.tylem.pl/blog/przewaga-rwf-nad-fwf-czyli-jak-przekonac-nieprzekonanych/
Kiedy dziecko może jeździć przodem w foteliku?
Niedoskonała Mama: Do kiedy wozić dziecko tyłem? Do jakiego wieku? Do jakiego wzrostu?
Tylem.pl: Jak najdłużej się da ?Dlaczego? Bo to jest bezpieczniejsze i wygodniejsze niż konstrukcje przodem. Koniec. To naprawdę takie proste ? Ogranicza nas już nie sam rynek fotelików jak ok 10 lat temu i dostępność, ale właściwie to wielkość samochodów. Wielkość samochodów to ilość dostępnego w nich miejsca na montaż a rynek fotelików. Chcąc dziś wybrać fotelik tyłem mamy tylko dwie główne możliwości i tak dla przykładu mamy konstrukcje:
- do 18kg, czyli do ok 105 cm wzrostu, to jest do ok. 4 roku życia
- do 25kg, czyli do ok 135 cm wzrostu, to jest do ok. 5-5,5 roku życia
Są też na rynku konstrukcje RWF do 32kg i do 36kg jednak są to foteliki na dość specyficzne potrzeby.
Niedoskonała Mama: Czy przodem też jest bezpiecznie?
Tylem.pl: Tak, oczywiście. Jednak naszym zadaniem, jako ekspertów, jest wyszukanie najlepszego z możliwych rozwiązań. W grupie wiekowej od urodzenia do 4-6 lat prym zdecydowanie wiodą konstrukcje RWF i to potwierdzają badania. Jeśli jednak jest potrzeba podróżowania przodem, też są konstrukcje które dobrze sobie poradzą z tym zadaniem. Na pewno lepiej niż brak fotelika, co niestety nadal często się spotyka.
Serdecznie dziękuję tylem.pl za udzielenie mi wywiadu. W razie wątpliwości zapraszam do napisania do tylem.pl – obsługa pomoże w doborze fotelika!