Categories Bez kategorii

Samochodowy filtr powietrza – wszystko, co musisz wiedzieć

Filtr powietrza to element układu dolotowego silnika, który odpowiada za ochronę silnika przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Zapewnia on czystość powietrza dostarczanego do komory spalania, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania silnika i jego ochrony przed uszkodzeniami.

filtr powietrza

Jak działa filtr powietrza?

Podstawowym zadaniem filtru powietrza jest zatrzymywanie cząstek stałych, takich jak kurz, pyłki, czy drobne owady, które mogłyby zaszkodzić silnikowi. Filtr powietrza jest kluczowym ogniwem w układzie dolotowym samochodu, umożliwiającym bezpieczny dopływ powietrza do komory spalania silnika. Ze względu na rodzaj materiału filtrującego, filtry powietrza dzielimy na:

  • suche — najpopularniejszy rodzaj filtrów powietrza, zbudowany z papieru lub włókien syntetycznych. Zapewniają skuteczne zatrzymywanie zanieczyszczeń, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego przepływu powietrza.
  • mokre — posiadają warstwę materiału filtrującego nasączoną olejem, który ułatwia zatrzymywanie zanieczyszczeń. Są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale wymagają regularnego czyszczenia lub wymiany.

Jak wybrać filtr powietrza do samochodu?

Dobór filtra powietrza powinien być uzależniony od kilku czynników, takich jak:

  • marka i model samochodu
  • rodzaj silnika
  • preferencje eksploatacyjne
  • budżet

W pierwszej kolejności należy sprawdzić zalecenia producenta samochodu, który w instrukcji obsługi lub harmonogramie serwisowym podaje informacje o wymaganym rodzaju i rozmiarze filtra powietrza. Natomiast jeśli chodzi o wymianę, zależy to od:

  1. Zaleceń producenta. Zaleca się regularną kontrolę filtra i ewentualną wymianę zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj co 10-20 tys. kilometrów lub 12-24 miesiące.
  2. Warunków jazdy. W trudnych warunkach, takich jak obszary miejskie z dużym stężeniem zanieczyszczeń czy jazda w warunkach off-road, konieczność wymiany filtra może pojawić się wcześniej.
  3. Zmian charakterystyki pracy silnika. Pogorszenie wydajności silnika, trudności w przyspieszaniu czy zwiększone zużycie paliwa mogą wskazywać na konieczność wymiany zanieczyszczonego filtra.

Jak się czyści filtr powietrza?

Niektóre filtry powietrza można czyścić, a potem nadają się do ponownego użycia. Jak je wyczyścić? Przed przystąpieniem do pracy, silnik powinien być wyłączony i zimny. Następnie:

  1. Wymontuj filtr powietrza. Zdejmij pokrywę skrzynki filtra, aby uzyskać dostęp do filtra.
  2. Oceń stan filtra. Jeśli filtr jest uszkodzony, zaleca się wymianę. W przypadku filtra w dobrym stanie wystarczy, że usuniesz zabrudzenia delikatnymi wstrząsami, sprężonym powietrzem lub odkurzaczem.
  3. Usuń brud. Niektóre filtry można płukać wodą lub specjalnym rozpuszczalnikiem. Po czyszczeniu „na mokro” upewnij się, że filtr jest dokładnie suchy przed ponownym zamontowaniem.
  4. Zamontuj filtr powietrza. Po wyczyszczeniu i wysuszeniu, zamocuj filtr z powrotem w skrzynce.

Ile kosztuje filtr powietrza?

Cena filtrów powietrza zależy od typu pojazdu i modelu silnika. W przedziale cenowym od kilkunastu do paruset złotych filtry sportowe mogą kosztować ok. 300 zł i więcej.

Warto inwestować w regularne czyszczenie i wymianę filtrów powietrza, co wpłynie korzystnie na żywotność silnika, wydajność i komfort jazdy. Pamiętaj, że nie wszystkie filtry można czyścić, dlatego zawsze warto konsultować się z producentem lub specjalistą.

Artykuł sponsorowany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *