Terapia behawioralna: kurs kwalifikacyjny dla mam dzieci z autyzmem i nie tylko

Wielu rodziców dzieci, które wykazują trudności społeczne, spowodowane np. autyzmem czy zespołem Aspergera, szuka sposobu na lepsze zrozumienie swoich pociech i zapewnienie im wsparcia w domowych warunkach. Jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku w wypracowaniu prawidłowych wzorów i reakcji, to dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z narzędziami z zakresu terapii behawioralnej. Pomoże ci w tym kurs kwalifikacyjny, na który mogą zapisać się również specjaliści – pedagodzy czy psycholodzy.

terapia behawioralna

Co warto wiedzieć o kursie kwalifikacyjnym z zakresu terapii behawioralnej?

Terapia behawioralna, którą możesz poznać bliżej w trakcie kursu kwalifikacyjnego, to jedna z metod terapii autyzmu dostępnych w Polsce. Oprócz niej można korzystać z terapii logopedycznej, pedagogicznej, TEACCH czy metody ESDM. Głównym celem SAZ (Stosowanej Analizy Zachowania) jest pomoc dzieciom w zmniejszeniu liczby negatywnych i nieprawidłowych zachowań, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby tych pozytywnych i akceptowalnych społecznie.

W przypadku terapii behawioralnej na kursie kwalifikacyjnym słuchacze uczą się, jak pracować z dziećmi nie tylko z zaburzeniami rozwojowymi, ale także tymi, które przejawiają trudne zachowania. Szkolenie wyposaża kursantów w wiedzę, umiejętności i narzędzia, z których mogą korzystać, aby pomagać dzieciom w wypracowaniu prawidłowych wzorców i reakcji, ale nie tylko. W trakcie kursu omawiane są również zagadnienia z zakresu diagnozy i terapii zachowań trudnych czy konstruowania programów edukacyjno-terapeutycznych.

Kurs kwalifikacyjny z zakresu terapii behawioralnej jest polecany:

  • psychologom,
  • rehabilitantom,
  • terapeutom,
  • logopedom,
  • wychowawcom i pedagogom,
  • rodzicom dzieci z zaburzeniami rozwojowymi i przejawiającymi trudne zachowania.

Aby się na niego zapisać, należy legitymować się wykształceniem wyższym. W przypadku osób, które nie mają dyplomu ukończenia studiów I lub II stopnia, istnieje możliwość warunkowego przystąpienia do kursu.

Program kursu kwalifikacyjnego z zakresu terapii behawioralnej. Co obejmuje?

Czy warto zdobywać wiedzę i umiejętności z zakresu terapii behawioralnej na kursie kwalifikacyjnym? Jak najbardziej, i to nawet jeśli planujesz wykorzystać je wyłącznie w życiu prywatnym. Samo szkolenie jest prowadzone zgodnie z wymogami Ministra Edukacji Narodowej, a jego program obejmuje zagadnienia, które zaciekawią osoby wychowujące lub chcące pracować na co dzień z dziećmi z autyzmem, zespołem Aspergera czy przejawiającymi trudne zachowania.

W przypadku terapii behawioralnej kurs kwalifikacyjny obejmuje aż 270 godzin teorii, w tym między innymi następujące zagadnienia:

  • podstawowe procesy, pojęcia i techniki analizy zachowań,
  • autyzm, zaburzenia ze spektrum autyzmu: epidemiologia, przyczyny, diagnostyka i terapia,
  • zachowania trudne: ocena funkcjonalna, procedury reagowania, metody oddziaływań i kwestie etyczne,
  • techniki terapii behawioralnej zaburzeń lękowych,
  • metody i techniki terapeutyczne wspomagające SAZ,
  • techniki terapii behawioralnej zachowań agresywnych.

Interesuje cię terapia behawioralna? Wiemy, gdzie zapisać się na kurs kwalifikacyjny

Zarówno mamy, jak i specjaliści, którzy chcą zdobyć kompetencje z zakresu terapii behawioralnej, chętnie wybierają kurs kwalifikacyjny w formie e-learningu, organizowany np. przez platformę ePedagog.pl. Dlaczego? Ze względu na wygodę zdobywania nowej wiedzy i praktycznych umiejętności oraz możliwość realizowania szkolenia w dogodnym dla siebie tempie. Możesz przerabiać udostępnione na nowoczesnej platformie materiały dydaktycznej w dowolnym czasie i miejscu, łącząc realizację kursu z zakresu terapii behawioralnej z macierzyństwem i pracą zawodową.

Artykuł sponsorowany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *