Jak nie powielać dysfunkcyjnych schematów, wychowując dzieci?

Jak nie powielać dysfunkcyjnych schematów, wychowując dzieci?

Czym jest rodzina dysfunkcyjna? Jaki ma wpływ na wychowanie dzieci? Jak nie powielać dysfunkcyjnych schematów, wychowując dzieci? I jakie są role dzieci w rodzinie?

O tym opowie dziś Zuzanna Kuhl – mediatorka rodzinna, mentorka oraz Coach. Serdecznie zapraszam do lektury! role dziecka w rodzinie dysfunkcyjnej

Jak wychowywać dzieci bez powielania dysfunkcyjnych schematów?

Niedoskonała Mama: Jak zdefiniować dysfunkcyjną rodziną? Czym jest rodzina dysfunkcyjna?

Zuzanna Kuhl: Najpierw zobaczmy co o obowiązkach rodziców mówi Kodeks Rodzinny i opiekuńczy: „Rodzice co do zasady sprawują władzę rodzicielską nad swoimi niepełnoletnimi dziećmi. Oznacza to w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. (…) Obowiązani są troszczyć się o jego fizyczny i duchowy rozwój”.

Dysfunkcyjna rodzina zatem, to taka, w której nie szanuje się dziecka np. stosując psychiczną, fizyczną i seksualną przemoc, zaniedbując je, albo przeciwnie, nie dając mu wolności, hamując samodzielność i kontrolując, uzależniając tym samym dziecko od siebie. Nie zawsze łatwo określić czy Twoi rodzice są, lub byli toksyczni. Nie każdy trudny związek z rodzicami świadczy o tym, że są oni emocjonalnie destrukcyjni. Możesz to sprawdzić odpowiadając na poniższe pytania.

  1. Czy w Twoim dzieciństwie rodzice mówili Ci, że jesteś niedobry lub bezwartościowy? Czy używali wobec Ciebie wyzwisk? Czy ciągle Cię krytykowali?
  2. Czy rodzice używali siły fizycznej aby Cię utrzymać w ryzach? Czy dostawałeś od nich lanie?
  3. Czy Twoi rodzice pili lub zażywali inne środki odurzające narkotyków? Czy czułeś się zakłopotany, przestraszony, dotknięty, lub zawstydzony z tego powodu?
  4. Czy Twoi rodzice przeżywali stany depresyjne, lub zamykali się przed Tobą z powodu własnych emocjonalnych problemów, lub umysłowej czy fizycznej choroby?
  5. Czy musiałeś opiekować się rodzicami z powodu ich problemów?
  6. Czy rodzice zrobili coś co miało być utrzymane w tajemnicy? Czy byłeś w jakiś sposób seksualnie wykorzystywany?
  7. Czy zazwyczaj bałeś się swoich rodziców?
  8. Czy bałeś się wyrazić swoją złość na nich? 

Rodzina dysfunkcyjna – przyczyny

Zuzanna Kuhl: Zdecydowana większość toksycznych zachowań to wynik zaburzonego poczucia wartości spowodowanego przez dysfunkcyjne dzieciństwo, dlatego właśnie toksyczne zachowania podróżują z pokolenia na pokolenie. Nasi rodzice są toksyczni, bo toksyczni byli ich rodzice itd. To znaczy też, że i my mamy tendencję do toksycznych zachowań.

Wychowując się w dysfunkcyjnej rodzinie wchodzimy w relacje z poziomu strachu, co z kolei prowadzi do kontroli i manipulacji. Kluczem pracy nad sobą jest pożegnanie się ze strachem dzieciństwa (tu polecam pracę z Wewnętrznym Dzieckiem) i wchodzenie w relacje z poziomu Dorosłego, który widzi rzeczywistość bez szkodliwego filtra wyniesionego z toksycznego domu.

Rodzina dysfunkcyjna a wpływ na przyszłość

Niedoskonała Mama: Dysfunkcyjne schematy mają ogromny wpływ na dzieci nie tylko w okresie ich dzieciństwa, ale w przyszłości. Bardzo często zdarza się, że osoby te powielają je, wychowując swoje dzieci. Jak nie powielać dysfunkcyjnych schematów, wychowując dzieci? Czy istnieją na to skuteczne sposoby?

Zuzanna Kuhl: Przerwanie dysfunkcyjnej historii naszej rodziny jest możliwe. Żeby to zrobić, powinnyśmy się przyjrzeć naszym mechanizmom dostosowawczym, które wykształciłyśmy w dzieciństwie. Tu najbardziej efektywna jest terapia, która jest nastawiona na odczytywanie filtrów i wzorców wyniesionych z domu, naszych niewspierających przekonań i dysfunkcyjnych zachowań w relacjach z innymi.

Zwracajmy uwagę na sytuacje, w których reagujemy bardzo emocjonalnie i czujemy, że emocje przejmują nad nami kontrolę – to są zazwyczaj zachowania mające swoje źródło w dysfunkcyjnym dzieciństwie. Te sytuacje powinny być punktem wyjścia w terapii, najlepiej z terapeutą pracującym z syndromem DDD (dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych), którego objawy są takie same jak DDA. 

Serdecznie dziękuje za rozmowę „jak nie powielać dysfunkcyjnych schematów, wychowując dzieci”, wyjaśnienie takich zagadnień, jak rodzina dysfunkcyjna i role dziecka w rodzinie dysfunkcyjnej. Zapraszam do zapoznania się ze stroną Pani Zuzanny oraz profilami w mediach społecznościowych.

1 Comment

  1. Temat szeroki jak rzeka. Zaczytałam się. Rodzic to tak wiele znacząca osoba w życiu każdego człowieka. Dziecko również. Natomiast predyspozycje jak widać bywają różne. Samo życie. Piękny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *