W jakim miejscu powinien stać stół w pokoju?

Stół to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia, gdyż jest główną bryłą w strefie przeznaczonej do wspólnego biesiadowania. Warto zatem znaleźć dla niego odpowiednie miejsce, które zapewni komfort podczas spożywania posiłków i rozmawiania z domownikami czy gośćmi, a także zagwarantuje pełną funkcjonalność wnętrza. Dowiedz się już dziś, gdzie ustawić stół z krzesłami, aby wykorzystać wszystkie możliwości aranżacyjne dostępnej przestrzeni i nie ograniczać swobody poruszania się po pokoju. W naszym poradniku znajdziesz garść cennych wskazówek.

Idealne miejsce na stół, czyli jakie?

Zastanawiasz się, jakie miejsce będzie najlepsze na stół z krzesłami? Po pierwsze – takie, w którym każdy będzie mógł komfortowo z niego korzystać, czyli wygodnie usiąść przy jego blacie – bez obawiania się o uderzenie krzesłem o ścianę czy ściskanie się wzajemne przy siedzeniu ramię w ramię. Stół może być dosunięty do ściany, rogu pokoju lub ustawiony na środku, wszystko w zależności od tego, ile mamy miejsca w danym wnętrzu.

Jeśli zdecydujesz się na ustawienie stołu w centralnej części jadalni, salonu czy kuchni to warto pamiętać o zasadzie, która mówi, że blat powinien znajdować się w odległości około 80-100 cm od innego mebla lub ściany, co zapewni dobrą komunikację. Samo miejsce na stół warto wybrać również w oparciu o częstotliwość korzystania z niego, gdyż im rzadziej użytkowany, tym mniej miejsca powinien zajmować, aby nie przeszkadzać na co dzień.

Szukasz drewnianych stołów, które będą pasować do stylu Twojego mieszkania? Sprawdź ofertę: https://meblezych.pl/stoly.

Błędy popełniane podczas ustawiania stołu

Podczas ustawiania stołu dużym błędem jest źle dopasowana ilość miejsca dla jednej osoby. Każdy jego użytkownik powinien mieć do dyspozycji około 60 cm powierzchni blatu, dlatego warto o tym pamiętać w trakcie dostawiania krzeseł. Kolejnym błędem jest brak możliwości swobodnego odsunięcia się od stołu, bez obaw o uderzenie w ścianę czy w inny mebel. Zatem odległość stołu od oparcia krzesła powinna wynosić około 50 cm.

Bardzo częstym błędem jest również kupowanie zbyt dużego stołu do dostępnej przestrzeni, co znacznie obniża komfort korzystania z pomieszczenia. W niewielkich wnętrzach dużo lepiej sprawdzi się rozkładany model, w przypadku którego można z łatwością powiększyć blat w mgnieniu oka poprzez jego rozłożenie, dzięki czemu na co dzień zajmować będzie znacznie mniej miejsca.

Nierzadko ustawiamy też stół w nieodpowiednim miejscu względem innych mebli. Tak duża bryła może np. zasłaniać telewizor czy ograniczać dostęp do szafy, przez co meble mogą się o siebie obijać lub za każdym razem, gdy przyjdzie nam znaleźć ubranie czy tekstylia domowe. Będziemy poirytowani, że nie jesteśmy w stanie całkowicie otworzyć drzwi od szafy.

Błędem jest również ustawienie stołu w ciemnym kącie pokoju, przez co jego blat nie będzie wystarczająco oświetlony, co obniży komfort korzystania z niego i radość płynącą ze wspólnego biesiadowania.

Jaki stół wybrać?

Odpowiednie miejsce na stół jest bardzo ważne, jednak nie mniej istotne niż wybór właściwego modelu. Na co zwracać uwagę podczas zakupu tego mebla? Przede wszystkim na jak najwyższą jakość. To kluczowa kwestia, od której zależy trwałość, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia wybranej bryły. To ważne, gdyż przecież każdemu z nas zależy, aby zakupione meble okazały się wieloletnią inwestycją.

Ponadto istotna jest wielkość stołu, a w zasadzie jego blatu. Warto dopasować go do wielkości pomieszczenia, jak i również liczby osób, które najczęściej będą przy nim siedzieć. W sklepach można znaleźć niewielkie modele na 2 czy 4 osoby, jak i również obszerne bryły przeznaczone nawet dla 12 osób. Zatem wszystko zależy od wielkości Twojej rodziny czy też grona znajomych, z którymi spędzasz wolny czas, siedząc przy stole i wspólnie biesiadując.

Bardzo ważny jest także design wybranego stołu. Warto postawić na stylistykę, która dobrze współgra z pozostałymi elementami – zarówno pod względem koloru, jak i stylu. Stoły i krzesła, które tworzą razem spójny komplet, powinny także pasować do aranżacji wnętrza i idealnie się w nią wpisywać. Mowa o wystroju vintage, nowoczesnym, klasycznym, rustykalnym, loftowym czy glamour – każdy z nich jest zupełnie inny, dlatego tak duży mebel jak właśnie stół, który zajmuje sporo miejsca w każdym wnętrzu, powinien zapewniać harmonię.

Wpis sponsorowany

1 comment

olga says:

super!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *