Jakie kapcie do przedszkola dla dziecka?

Zastanawiasz się, jakie kapcie do przedszkola dla dziecka kupisz? Czym powinny się charakteryzować i na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim komfortem chodzenia, bezpieczeństwem i wpływem na rozwój stopy. 

jakie kapcie do przedszkola

Kapcie do przedszkola dla dzieci – jakie wybrać?

Wybór odpowiedniego obuwia to zadanie, które spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Tak samo sprawa wygląda z kapciami, które również powinny być dopasowane do stopy dziecka, aby zapewnić mu nie tylko wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Tym bardziej że nasze maluszki spędzają sporo czasu w placówce. W tym czasie wykonują wiele czynności, są ruchliwe, biegają, bawią się, siedzą i stoją.

I tutaj warto napisać, że gdy dziecięce stopy są w ruchu, to jest to bardzo istotne dla zdrowia oraz rozwoju naszych maluszków. W stopie człowieka znajdują się receptowy czuciowe, odbierające bodźce, które są przesyłane do mózgu w postaci informacji. To sprawia, ze człowiek wie, co dzieje się z jego ciałem. A nasze stopy są odpowiedzialne m.in. za świadomość położenia ciała czy orientację w przestrzeni.

Dlatego najlepiej chodzić boso, ponieważ w ten sposób nie zaburza się prawidłowego rozwoju stóp. Ponadto pozwala to na skuteczne i wiadome operowanie swoim ciałem i uczy kontrolowania ciała. Kiedy na nogi zakłada się buty czy papcie, to niestety przepływ bodźców zostaje ograniczony, tak jak i swoboda rozwoju. Stąd tak ważna jest kwestia zakupu odpowiednich kapci do przedszkola.

Dodam jeszcze, że domu wiele dzieciaczków chodzi boso – ja sama Maksysia od początku uczę chodzenia boso i nie zakładamy papci, co jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest zdrowe dla rozwoju stóp. Niestety w przedszkolu chodzenie na boso jest niemożliwe, dlatego niezwykle ważny jest wybór odpowiednich kapci. Przeglądając ofertę sklepu, wybieraj kapcie dla dzieci, które:

  • dziecko będzie potrafiło samodzielnie włożyć oraz zdjąć. Pamiętaj, że maluszkom znacznie łatwiej będzie zapiąć kapcie na rzep,
  • mają płaską, gietką i cienką podeszwę, aby nasza pociecha odczuwała bodźcie sensoryczne z otoczenia, 
  • są na tyle elastyczne, że można je bez problemu zginać w każdą stronę
  • można prać je w pralce,
  • są zgodne z naturalnym kształtemn dziecięcych stóp. Tu idealnie sprawdzą się buty dziecięce typu barefoot,
  • są oddychające,
  • są wykonane z wysokiej jakości, bezpiecznych materiałów.

Na co zwrócić uwagę, kupując kapcie do przedszkola dla dziecka?

Aby kapcie dla dzieci do przedszkola spełniały swoje funkcje, były wygodne, weź pod uwagę:

Zapięcie

Zapięcie uzależnij od umiejętności maluszka. Tak, jak wspomniałam wcześniej, dla tych najmłodszych wybieraj modele zapinane na rzepy, bo są najłatwiejsze w obsłudze.

Rozmiar

Kapcie dla dzieci do przedszkola dla dziecka powinny być w dobrym rozmiarze, aby zapewnić maksymalną wygodę podczas chodzenia. Nie mogę być ani za małe, ani za duże, bo będą powodować dyskomfort. Pamiętaj, ze stopy naszeh pociechy rosną w eskpresowym tempie. Z tego względu co jakiś czas sprawdzaj, czy kapcie nadal są dobre.

Podeszwa

Tak, jak już wspomnjałam wcześniej, podeszwa powinna być miękka, lekka i elastyczna

Kapcie do przedszkola dla dziecka barefoot – najlepszy wybór

Barefoot to idea chodzenia boso, co daje wiele korzyści. Chodzenie boso przede wszystkim pozwala na prawidłowy rozwój stopy, co przejawia się w zachowaniu naturalnego kształtu oraz tym, że mięsnie stopy są silne podczas stania, jak i biegania.

Niestety nie zawsze nasze dzieci mają możliwość chodzenia boso. Dlatego też stworzono buty dziecięce typu barefoot, które w jak najmniejszym stopniu powodują zmiany w naturalnym ruchu człowieka.

Aby wyjaśnić czym się charakteryzują, zacznę od tego, czym się różnią od normalnego obuwia. Otóż buty czy kapcie dla dzieci są sztywne, często wąskie, co może przyczynić się do deformacji stopy, gdy nasz maluch rośnie. Przez to, że buty są sztywne, niemożliwy jest naturalny ruch stopy.

Skutkiem tego jest zakłócenie ruchu oraz równowagi całego ciała. Wiele modeli dodatkowo ma podeszwę z podparciem pięty lub takie, gdzie zarówno pięta i palce są nienaturalnie wygięte, co sprawia, że nie mają one kontaktu z podłożem. To z kolei prowadzi do zaburzenia postawy ciała i zakłócenia naturalnej równowagi oraz procesu chodzenia.

jakie kapcie do przedszkola wybrać

Natomiast buty dziecięce i kapcie do przedszkola typu barefoot skonstruowane są w taki sposób, aby jak najbardziej przypominać chodzenie boso. Tak, jakby tych butów w ogóle nie było. Do najważniejszych cech takich butów zalicza się:

Szerokie

Jedną z najważniejszych cech butów barefoot jest to, że są szerokie. Dzięki temu zapewniają swobodny ruch, przez co stopy pracują znacznie lepiej. Mają tyle miejsce, że podczas chodzenia palce u stóp nie są zgniatane i z każdym krokiem się rozprostowują.

Lekkie i cienkie

Super lekkie i elastyczne kapcie dla dzieci są zaprojektowane w taki sposób, jakby dziecko chodziło boso. W tego typu butach podeszwa jest maksymalnie cienka, ale jednocześnie wytrzymała oraz odporna.

Elastyczne

Bose buty dziecięce oprócz tego, ze są lekkie i cienkie, to również elastycznie. Można je wygiąć w każdą stronę, co pozwala na swobodne i naturalne zginanie kości, mięśni, więzadeł czy ścięgien.

Podeszwa ZERO-DROP

Tak jak wspomniałam wcześniej, w normalnych butach występuje różnica wysokości między piętą a palcami. Natomiast w kapciach typu barefoot różnica ta wynosi zero. A podeszwa jest płaska i równa na całej długości, od palca do końca pięty.

Brak usztywnień

W tradycyjnych butach często stosuje się amortyzację, podbicie albo dodatkowe wkładki. Z kolei w bosych butach nie ma żadnych zbędnych usztywnień, które mogłyby zaburzać naturalną pracę stopy.

Warto dodać, że bose buty to idealnie kapcie dla dzieci na każdy etap rozwoju. Sprawdzą się nie tylko u maluszków, które rozpoczynają przygodę z przedszkole, ale również u starszaków, które zaraz rozpoczną naukę w szkole podstawowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *