Categories Aranżacja wnętrz

Home staging – co to jest? Ile kosztuje? Na czym polega?

Co to jest Home staging? Na czym polega i ile kosztuje? O tym opowiada Home stagerka Marzena Piotrowska.

home stagingHome staging – co to jest i na czym polega?

Home staging to proces przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub najmu. Brzmi prosto, ale to trochę bardziej złożone przedsięwzięcie. To bardzo potężne narzędzie w sprzedaży nieruchomości i doskonale zdają sobie z tego sprawę inwestorzy (na co dzień remontujący nieruchomości) oraz najlepsi pośrednicy.

Zakup nowej nieruchomości (mieszkania czy domu) to często największa inwestycja jaką robimy w życiu. Często rezygnujemy z potencjalnego zysku, jaki odpowiednie przygotowanie nieruchomości (czyt. Home staging) może przynieść. Cena sprzedaży, jaką otrzymamy od kupujących może wpłynąć na to, jaką nieruchomość kupimy w przyszłości, ile kredytu spłacimy lub ile odłożymy na emeryturę.

Home staging to szereg działań marketingowych, które odgrywają ogromną rolę w szybszej i bardziej zyskownej sprzedaży nieruchomości. Zakres prac zawsze zależy od stanu nieruchomości, ale warto zacząć od konsultacji, czyli spotkania na terenie nieruchomości lub on-line. W czasie konsultacji homestagerka (najczęściej kobieta) przekaże rekomendacje, wskaże mocne i słabe strony nieruchomości.  Ma na celu wydobycie potencjału nieruchomości, pokazanie tego czego potencjalni kupujący szukają w podobnych nieruchomościach i wyróżnienie oferty na tle innych, by to właśnie nasze oferta przyciągała uwagę. 

Wielu klientów po konsultacji samodzielnie wprowadza rekomendacje. Czasem wystarczy spakować część dekoracji, książek lub przestawić kanapę. Mieszkając przystosowujemy wnętrza do siebie, potrzeb naszej rodziny, tego w jaki sposób lubimy spędzać czas. Sprzedając powinniśmy na pierwszym miejscu postawić na lepszą prezentację przestrzeni. Sprzedajemy nieruchomość, a nie nasze pamiątki 😊

Czasem trudno samodzielnie zdecydować jakie zmiany wprowadzić, więc pomoc homestagerki jest nieoceniona. Chcę wyraźnie zaznaczyć, że konsultacja to nie szukanie wad czy krytykowanie stylu życia właścicieli. Wręcz odwrotnie. Niewiele wnętrz w życiu codziennym wygląda tak, jak na zdjęciach, ale sprzedając nie powinniśmy się afiszować z naszym stylem życia. On nie jest istotny dla kupującego. Sprzedając musimy przekształcić nasz dotychczasowy DOM w PRODUKT, który będzie zachęcał kupujących, a usługa home stagingu jest opakowaniem dla produktu.

Kiedy warto zdecydować się na usługę home stagingu?

Home staging to usługa, która zwiększy wartość każdej nieruchomości. W czasie oglądania ofert sprzedaży nieruchomości na stronach www wygląd ma ogromne znaczenie. Uwagę przyciągają wnętrza atrakcyjne, a decyzja o kliknięciu w konkretną ofertę jest podejmowana w ciągu kilku sekund. Sprzedający ma więc chwilę na zachęcenie potencjalnego kupującego do obejrzenia zdjęć nieruchomości. Poza kryteriami, według których filtrowane są ogłoszenia (wielkość nieruchomości, cena, ilość pomieszczeń) bardzo ważne są emocje, jakie w kupującym wywołają zdjęcia. Dlaczego? Zakup to nie tylko inwestycja, to także miejsce, w którym wiele osób planuje założyć rodzinę, przeprowadzić się z rodziną, spędzać wolny czas i, do którego będą wracać po pracy. Emocje są więc bardzo ważne.

Zakres home staging zależy od stanu nieruchomości, co oznacza, że jest ustalany indywidualnie. W przypadku nieruchomości stosunkowo nowych, a nawet zaprojektowanych przez projektanta wnętrz, wystarczy depersonalizacja przestrzeni i odpowiednia stylizacja. 

na czym polega home staging

Depersonalizacja, czyli właśnie przygotowanie przestrzeni dla potencjalnego kupującego. Pamiętajmy, ze sprzedajemy przestrzeń, a nie znajdujące się w niej przedmioty. One mają pokazać jak funkcjonalne jest wnętrze i zachęcać do pozostania w nim dłużej.

Trzeba jednak uważać, by wnętrze nie stało się puste i nijakie. W każdym pomieszczeniu powinien znaleźć się punkt skupiający uwagę- pięknie zaaranżowany stolik kawowy, ciekawa galeria plakatów na ścianie czy aranżacja łazienki zachęcająca do długiej i relaksującej kąpieli.

Kiedy przedmiotem usługi jest mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, w którym remont odbył się ponad dwadzieścia lat temu i od tego czasu nic nie było zmieniane- należy się zastanowić jak zachęcić potencjalnych kupujących. Wymiana niemodnych firan, dywanów, dostosowanie koloru ścian do znajdujących się w nieruchomości mebli oraz odpowiednia aranżacja przestrzeni może bardzo odmienić wnętrze.

Jak home staging może pomóc w sprzedaży mieszkania?

Inwestycja w home staging zawsze się zwraca. 

  • Usługa podnosi wartość nieruchomości średnio o 10%, a przeliczając na złotówki daje nam konkretne pieniądze. 
  • Czasem także skutkuje wzrostem ceny, czasem brakiem negocjacji ceny w dół, ale tak czy inaczej właściciel zyskuje. 
  • Badania pokazują, że czas sprzedaży skraca się nawet o 40%, ale z doświadczenia wiem, że dla niektórych nieruchomości to jedyna szansa na sprzedaż. 
  • Mamy przypadki mieszkań, które sprzedawane były przez rok bezskutecznie, a po mojej usłudze sprzedaż nastąpiła w ciągu kilku tygodni. 

Oprócz zmian wewnątrz, warto pomyśleć także o zmianach na zewnątrz. Jeżeli szukasz fajnego sposobu na zmianę zewnętrzną, postaw na betonowy kamień ewelacyjny. Płytka ewelacyjna to trwały produkt, który jest mrozoodporny, odporny na wahania temperatur, a także na wilgoć. Płytki pięknie imitują kamień, tym samym zastępując kamień naturalny i są dostępne w niskiej cenie. Taka niewielka zmiana z pewnością wyjdzie na plus i sprawi, że balkon, taras czy dom bedzie prezentował się o wiele lepiej.

Ile kosztuje usługa home stagingu?

Cena usługi zawsze zależy od stanu i wielkości nieruchomości i jest ustalana indywidualnie. Zależy też od chęci zaangażowania się właścicieli w cały proces. W przypadku, kiedy spotykamy się na konsultacji (niezależnie od tego, czy odbędzie się w nieruchomości czy on-line) i właściciel zanotuje wszystkie rekomendacje, wprowadzi je samodzielnie, kosztem może być jedna czy dwie konsultacje. 

Koszt dwugodzinnej konsultacji z home stager – ze mną on-line to 600zł. Przed spotkaniem wysyłam kwestionariusz z pytaniami, by móc się jak najlepiej przygotować. Właściciel wypełniając go otrzymuje pierwszą informację na co wrócić uwagę by w czasie spotkania zyskał jak najwięcej informacji do wdrożenia.

Takie spotkania określam hasłem: „Ja mówię, Ty notujesz”.

Wiele osób po konsultacji decyduje się na pisemny raport lub listę zakupową produktów niezbędnych do stylizacji nieruchomości. Taka usługa jest wyceniana niezależnie i można z niej skorzystać po spotkaniu, jeśli nadmiar informacji ciężko uporządkować. W tym przypadku „ja piszę, Ty słuchasz”. 

Wykonuję dla właścicieli również zakupy, transport produktów, nadzór nad montażem i naprawą usterek. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie dla osób, które nie mieszkają w nieruchomości, nie mają czasu na zajmowanie się tym samodzielnie. Nie każda nieruchomość wymaga jednak takiego przygotowania, dlatego po konsultacji, wprowadzeniu rekomendacji przez właścicieli często następuje stylizacja.

Stylizacja do sesji zdjęciowej to wisienka na torcie. To jakby szykowanie się na bal. Piękna suknia bez odpowiedniej fryzury nie zrobi efektu WOW. Stylizacja, czyli odpowiednie ustawienie mebli i dodatków w kadrze aparatu, odpowiedni dobór kolorów, stworzenie przytulnej atmosfery wpływa na ostateczny odbiór zdjęć. 

Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą na stronie www.wystrojmaznaczenie.pl i kontaktu kontakt@wystrojmaznaczenie.pl

Pomagam nie tylko osobom sprzedającym nieruchomości, ale też tym które chcą przeprowadzić metamorfozę swojej nieruchomości nie rujnując budżetu. Piękne wnętrze nie musi wiele kosztować.

Prowadzę też warsztat praktyczny w nieruchomościach na wynajem: Home staging w praktyce. Do doskonała okazja by sprawdzić czy jest to zawód, o którym marzą moje kursantki.

home staging co to

6 comments

asia says:

ciekawe

domka says:

wiadomo, że fachowiec zrobi to szybciej i lepiej, ale można samodzielnie też coś zdziałać, jak nie mamy odpowiednich funduszy 🙂 największą różnicę robi zmiana koloru ścian, usunięcie osobistych rzeczy np. ramek ze zdjęciami, jak i dodanie uniwersalnych akcesoriów łazienkowych, kuchennych i pokojowych 🙂

Marzena z Wystrój ma znaczenie says:

Zgadzam, że z Tobą. Niektóre osoby potrafią samodzielnie przygotować nieruchomość. Dla nich min. zamieściłam na mojej stronie bezpłatny poradnik o home staging. Nie wszyscy jednak mają chęć i czas (szczególnie w trakcie przeprowadzki). Nie każdy też potrafi. Jak z każdą usługą 🙂 Warto jednak próbować, bo home staging pomaga sprzedać szybciej.

Justyna Juszczak says:

Takie usługi to świetna pomoc, jeśli nam zależy na szybkiej sprzedaży mieszkania.

Malwina Jusełko says:

Sama korzystałam przy aranżacji mojego mieszkania z pomocy home stagerki i jestem bardzo zadowolona! Fakt, nie jest to tania usługa, ale końcowa aranżacja wnętrza rekompensuje wszystko! 🙂

Przytulniej says:

Bardzo fajnie się to czyta 🙂 Dopiero zapoznaje się z tematyką, ale trzeba powiedzieć, że to właśnie ten wpis mnie urzekł najbardziej – jak się już na coś zdecyduje to lubię trochę o tym poczytać. Na pewno będę tu wracał i polecam innym – pozdrawiam.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *