Rozszerzanie diety niemowląt – kiedy zacząć? Jak powinno wyglądać?

Kiedy zacząć rozszerzanie diety dziecka? Co na początek rozszerzania diety? I po czym poznać że dziecko jest gotowe? Na te pytania odpowiada dietetyk Katarzyna Ring-Andrzejczuk.

kiedy zacząć rozszerzanie diety

Kiedy należy zacząć rozszerzanie diety niemowląt?

Rozszerzanie diety u dziecka rozpoczyna się już w brzuchu matki. To co spożywa mama, ma wpływ na jego zdrowie i rozwój. To od mamy maluszek czerpie wszelkie substancje odżywcze.  Zróżnicowana dieta matki powoduje, że różne smaki przenikają do wód płodowych. Wtedy też kształtuje się preferencje smakowe małego smakosza.

Niewątpliwie czas kiedy będzie rozszerzana dieta jest dla mamy niezwykle stresujący i ekscytujący zarazem.  Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka na każdym etapie życia.

Dziecko z każdym dniem się rozwija, nabiera nowych umiejętności. Rozszerzanie diety  służy głównie, aby dziecko nauczyło się jeść, poznało nowe smaki oraz odżywić malucha. Nie wszystkie składniki znajdują się w mleku, a z wiekiem zapotrzebowanie na różne składniki jest coraz większe

Pamiętajmy, że przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka rekomendowane jest karmienie piersią malucha. Według zaleceń Polskich jak i  Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaleca się, aby rozszerzanie diety rozpocząć między 17 a 26 miesiącem życia dziecka. 

Po czym poznać, że niemowlę jest gotowa do podawania posiłków?

Oznaki gotowości to przede wszystkim:

  • siedzenie z podparciem i trzymanie stabilnie głowy,
  • nie wypychanie językiem łyżeczki,
  • chwytanie jedzenia i wkładanie do buzi,
  • zainteresowanie się jedzenie,
  • próbowanie żucia pokarmów.

Bardzo ważne, aby dziecko podczas siedzenia w krzesełku albo na kolanach nie wyginało się na boki. Nie wolno na siłę ustawiać dziecka w krzesełku, jeżeli nie siedzi stabilnie!

Przy podawaniu posiłków ważna jest koordynacja naszego maluszka, która umożliwia chwycenie jedzenia, a następnie celne trafienie do buzi. Oczywiście pamiętajmy o tym, że dotykanie jedzenia to dla naszej pociechy nowe doznanie. Dotykając, dziecko bada konsystencję, a także sprawdza, co może zrobić z posiłkiem np. rozmazać, wyrzucić czy wycisnąć. Taka forma zabawy sprzyja rozwojowi.

Jak rozszerzać dietę dziecka – najważniejsze zasady

Niejedna mama zastanawia się od czego zacząć rozszerzanie diety? Często nasze mamy czy babcie zastanawiały się co lepsze marchewka czy jabłko? Miały gotowy rozpisany scenariusz co i jak.



Teraz nie ma takich wytycznych.  Każda mama może ustalić sobie swoją kolejność. Taka zasada dla jednych może być łatwiejsza dla innych trudniejsza do wdrożenia. 

Ile i jakie posiłki podawać przy rozszerzaniu diety u niemowląt?

Tu też nie mam dla Ciebie gotowego scenariusza. Ile posiłków masz podawać. Zaczynamy od 1-2 posiłków stałych w ciągu dnia i stopniowo zwiększamy te ilości. Pamiętaj, że dziecko się uczy i ono bardziej smakuje nowe produkty, potrawy. Czasem wystarczą mu 2-3 łyżeczki, nie musi zjadać całej miseczki ( pamiętaj, że jego brzuszek też jest mały). Ważne, aby nie przekarmiać dzieci. Wraz z wiekiem i gotowością dziecka dążymy do 4-5 posiłków stałych w ciągu dnia.

Jeśli chcesz się zainspirować, możesz sprawdzić moje autorskie PRZEPISY DLA DZIECI 

rozszerzanie diety niemowląt

Co można podawać przy rozszerzaniu diety u dzieci?

W tym miejscu należy przypomnieć o podstawowej zasadzie karmienia dzieci: Rodzic decyduje co podaje dziecku do jedzenia, a ono wybiera co i ile chce zjeść.  Mamo tak naprawdę możesz podawać prawie wszystko swojemu maluchowi. Musisz jednak zwracać uwagę na konsystencję i sposób podania. W pierwszej kolejności zazwyczaj podaje się warzywa, owoce, kasze, mięso czy ryby. Produkty alergizujące też podajemy w tym samym czasie. Nie opóźniamy ich podawania.

Ważne przy rozszerzaniu jest monitorowanie co i jak wprowadzamy. Poczynając od jednego produktu. Wtedy jest nam łatwiej dostrzec po czym nastąpiła ewentualna reakcja alergiczna.

rozszerzanie diety

Czego nie wolno podawać dziecku przy rozszerzaniu diety? Lista produktów

Dziecko, które nie ukończyło roku nie powinno dostawać takich produktów jak :

  • Cukier
  • Sól
  • Miód
  • Mleko kozie
  • Mleko ryżowe- nie podawaj do 5 roku życia z uwagi na obecność arsenu
  • Grzyby leśne- tu wstrzymaj się do 12 roku życia (wpis niebawem)
  • Surowe mięso
  • Surowe jaja
  • Soki
  • Herbata z kopru
  • Podroby, parówki, wędliny, kiełbasy

Pamiętaj rozszerzanie diety ma na celu naukę jedzenia różnych konsystencji, różnych temperatur, produktów o różnych smakach. Pokaż swojemu dziecku jak różnorodne może być jedzenie, a o wielkości potraw zadecyduje dziecko!

jak zacząć rozszerzanie diety niemowląt



1 comment

Anna Bogacka says:

Na pewno trzeba podejść do tego indywidualnie, gdy dobieramy dietę dla swojego dziecka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *