Z czym najlepiej się wchłania witamina D?

Witamina D jest niezwykle ważna dla zdrowia naszego organizmu. Jej odpowiedni poziom jest kluczowy dla utrzymania mocnego układu kostnego, funkcjonowania mięśni, a także wspierania układu immunologicznego. Zdarza się jednak, że są problemy z jej wchłanianiem. Z czym najlepiej się wchłania witamina D? Dlaczego witamina D się nie wchłania? I z czym brać witaminę D?

Z czym najlepiej się wchłania witamina D

Witamina D — kiedy najlepiej się przyswaja?

Witamina D to witamina, która jest rozpuszczalna w tłuszczach. Z tego względu zarówno jej wchłanianie, jak i wydalanie nie jest takie łatwe, Co więcej, nadmiar witaminy D jest toksyczny i może doprowadzić do wielu dolegliwości. Rozpuszczalność w tłuszczach sprawia, że jej najlepsze wchłanianie jest w przypadku diety zawierającej odpowiednie ilości tłuszczu. Dobrze będzie się wchłaniać z w awokado, tłustymi rybami, orzechami czy z oliwą. Co ciekawe, na podstawie badania z 2013 zasugerowano, że prawidłowe wchłanianie witaminy D zapewni posiłek, który zawiera 10 gram tłuszczu.

Witamina D jest syntetyzowana w skórze w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne, a także może być dostarczana organizmowi poprzez dietę i suplementację. Optymalne przyswajanie witaminy D zależy od kilku czynników.

  1. Ekspozycja na słońce — skóra syntetyzuje witaminę D pod wpływem promieniowania UVB ze słońca. Najlepszym czasem na ekspozycję na słońce w celu produkcji witaminy D jest okres od wiosny do jesieni, szczególnie w godzinach między 10:00 a 15:00.
  2. Jedzenie — witaminę D można również uzyskać z niektórych pokarmów, takich jak tłuste ryby (np. łosoś, makrela, śledź), żółtka jaj, wątroba i niektóre gatunki grzybów.
  3. Suplementacja — w przypadkach niedoboru witaminy D warto zastosować suplementację. Jeśli zdecydujesz się na suplementację, zalecam skonsultowanie się z lekarzem w celu określenia odpowiedniej dawki dla Twojego indywidualnego przypadku. W przypadku suplementacji polecam ci produkty health labs. Health labs opinie ma naprawdę dobre, o czym już wspomniałam w wielu artykułach. A na hasło niedoskonalamama macie 10% zniżki!
  4. Czynniki zdrowotne — niektóre problemy zdrowotne powodują problemy ze wchłanianiem witaminy D.

W jaki sposób wchłania się witamina D?

Witamina D może być wchłaniana przez organizm na kilka różnych sposobów, w zależności od jej źródła. Z czym najlepiej się wchłania witamina D? Oto główne sposoby wchłaniania witaminy D:

  1. Skóra — tak, jak wspomniałam we wcześniejszym akapicie, skóra jest w stanie syntetyzować witaminę D pod wpływem promieniowania UVB ze słońca. Kiedy promienie UVB docierają do skóry, prekursor witaminy D, 7-dehydrocholesterol, przekształca się w witaminę D3 (cholekalcyferol). Następnie witamina jest transportowana do wątroby i nerek, gdzie ulega dalszym przemianom i staje się aktywną postacią witaminy D (kalcitriolem).
  2. Pokarmy — witamina D występuje naturalnie w niektórych pokarmach. Po spożyciu tych pokarmów witamina D jest wchłaniana z przewodu pokarmowego do krwiobiegu. Wchłanianie witaminy D z pokarmów wymaga obecności tłuszczów, ponieważ jest ona rozpuszczalna w tłuszczach.
  3. Suplementy — witaminę D można dostarczać organizmowi poprzez suplementację. Suplementy witaminy D są dostępne w różnych formach, takich jak kapsułki, tabletki lub krople. Po spożyciu suplementu witamina D jest wchłaniana z przewodu pokarmowego podobnie jak w przypadku witaminy D pochodzącej z pokarmów.
witamina d wchłanianie

Z czym się wchłania Witamina D?

Z czym najlepiej się wchłania witamina D? Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że jej wchłanianie jest uzależnione od obecności tłuszczów w diecie. Aby witamina D była prawidłowo wchłaniana, ważne jest, aby spożywać ją w połączeniu z tłuszczami.

Dlaczego witamina D się nie wchłania?

Już wiesz, z czym najlepiej się wchłania witamina D, a co w sytuacji, gdy jest problem z przyswajalnością? Niedobór witaminy D w trakcie suplementacji może wynikać z różnych powodów:

  • zaburzone wchłanianie tłuszczów np. celiakia,
  • niski poziom kwasów żółciowych,
  • restrykcyjna dieta niskotłuszczowa,
  • weganizm,
  • osoby w podeszłym wieku,
  • niedobór magnezu.

Co istotne, magnez jest niezbędny dla prawidłowego metabolizmu witaminy D. Przemiany enzymatyczne, które przekształcają witaminę D w jej aktywną postać, wymagają obecności magnezu. Z kolei niedobór magnezu może wpływać na przekształcanie witaminy D w jej aktywną postać, co może prowadzić do niedoboru witaminy D, pomimo odpowiedniej ekspozycji na słońce lub spożywania pokarmów bogatych w tę witaminę. Dlatego warto zadbać o odpowiednią podaż magnezu w diecie, aby pomóc w prawidłowym przyswajaniu witaminy D.

Witamina D a alkohol i leki

Gorsze wchłanianie alkoholu występuje również w przypadku nadużywania alkoholu oraz stosowania niektórych leków.

  1. Alkohol. Nadmierne spożycie alkoholu może mieć negatywny wpływ na metabolizm witaminy D. Badania sugerują, że nadużywanie alkoholu może zmniejszać poziom witaminy D w organizmie. Alkohol może wpływać na wątrobę i nerki, które są zaangażowane w przekształcanie witaminy D w jej aktywną postać. Ponadto, osoby z nadużywaniem alkoholu często mają również zaburzenia żywieniowe, które mogą prowadzić do niedoboru witaminy D. Ważne jest, aby zachować umiar w spożywaniu alkoholu i dbać o zdrową i zrównoważoną dietę, bogatą w witaminę D.
  2. Leki. Niektóre leki mogą mieć wpływ na wchłanianie, metabolizm czy też wydalanie witaminy D. Na przykład leki przeciwpadaczkowe, glukokortykosteroidy, leki przeciwzapalne niesteroidowe (NLPZ) i niektóre leki przeciwwirusowe mogą wpływać na przemiany witaminy D w organizmie. Jeśli przyjmujesz regularnie jakiekolwiek leki, zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą w celu określenia, czy istnieje możliwość, że wpływają one na przyswajanie witaminy D=

1 comment

Iga says:

Nie wiedziałam :O

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *