Jak przygotować się do matury z angielskiego?

Jak przygotować się do matury z angielskiego? Co trzeba umieć na maturę z angielskiego? I jak uczyć się słówek z angielskiego do matury? Podpowiada Anna Mądry, właścicielka Szkoły Językowej madraszkola.pl.

przygotowania do matury z angielskiego

Przygotowanie do matury z angielskiego – skuteczne sposoby

Łatwo zaobserwować, że niektórym uczniom nauka języka angielskiego przychodzi dosyć łatwo. Inni znowu muszą poświęcić na nią nieco więcej czasu. Niemniej jednak większość z nich obawia się, czy poradzi sobie na maturze z języka angielskiego. 

Jedni braku zaliczenia, drudzy zbyt niskiego wyniku potrzebnego na wymarzone studia. Sama znajomość słówek czy zasad gramatyki to za mało, aby uzyskać wysoki wynik. Zarówno podczas przygotowań, jak i samego egzaminu łatwo wpaść w pułapki, które co roku przygotowuje komisja. W takim razie, jak przygotować się do matury z angielskiego? Co trzeba umieć i jak się uczyć?

Dlatego, pomimo że do matury zostało jeszcze kilka tygodni, to  już teraz warto przedsięwziąć te bardzo istotne kroki, które warto podjąć, przygotowując się do egzaminu:

 Rozplanuj, a następnie systematycznie realizuj cel

 • Należy pamiętać, że najskuteczniejsza nauka, to systematyczna nauka. Z tego powodu do matury z angielskiego również warto przygotowywać się systematycznie. Nie będziesz w stanie nauczyć się języka w tydzień. Szczególnie zaraz przed wyznaczoną datą egzaminu. 
 • Podobnie mierny efekt będzie nauczenie się wszystkiego na raz, a następnie zaniedbanie powtórek. Wyobraź sobie, że twój mózg to trawiasta polanka. Twoja pamięć to ścieżka, którą wydeptujesz, gdy się uczysz. Wszystko, co zapamiętasz, zostawi w Twojej głowie ślad.
 • Staraj się także nie mieszać wszystkich zagadnień na początku. Powtarzaj osobno słownictwo, później zasady gramatyki, a w wolnych chwilach podsumuj naukę, rozwiązując zadania maturalne.

 Otaczaj się  językiem z każdej strony 

 • Jeśli szukasz informacji, wybieraj materiały w języku angielskim. Dzięki pochłanianiu jak największej ilości tekstów w języku docelowym odnajdziesz przydatne słownictwo, które wykorzystasz podczas egzaminu.
 • Oglądaj filmów oraz seriali w oryginalnym języku. Niemal każda pozycja na Netflixie, czy HBO ma do wyboru angielską ścieżkę językową. 

Poznaj użyteczne strony i aplikacje pomagające w opanowaniu umiejętności   maturalnych:

 • Voscreen

To rewelacyjna strona dla osób, którym zależy na ćwiczeniu swoich umiejętności rozumienia ze słuchu. Opanowanie tego elementu zapewnia kilkadziesiąt punktów na maturze. Strona na bieżąco sprawdza i bada Twoje postępy. A jeśli któreś nagranie szczególnie przypadnie Ci do gustu, masz możliwość dodać je do swojej playlisty i odtworzyć w późniejszym czasie.

 •  Arkusze.pl

     W tej witrynie znajdziesz arkusze egzaminów, które odbywały się w latach ubiegłych – zarówno próbnych jak i tych oficjalnych. I to nie tylko z angielskiego.

Dodatkowo od razu, bez potrzeby dodatkowego wyszukiwania, masz możliwość pobrać klucz odpowiedzi oraz transkrypcję nagrań. Z pewnością przydadzą się one podczas sprawdzania swoich rezultatów.

 •  Ang.pl

Na tej stronie otrzymasz dostęp do setek zadań i przykładów z różnych struktur gramatycznych. Istnieje tutaj jednak drobny haczyk. Niektóre przykłady warto robić w obecności osoby znającej język bardzo dobrze. Czasami dobrze jest zapytać, dlaczego w danym przypadku jest inaczej, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. 

 • CKE

Chcąc przygotowywać się samodzielnie,  twoim zadaniem na dzisiaj będzie sprawdzenie jakie zagadnienia są potrzebne na egzaminie. Strona CKE zawiera wszelkie arkusze maturalne z kluczem odpowiedzi i nagraniami do części słuchowej.

Jak przygotować się do matury z angielskiego? 6 skutecznych sposobów

Zastanawiasz się, jak przygotować się do matury z angielskiego? Jakie sposoby są na naukę słówek? Oto WSKAZÓWKI NA SUKCES MATURALNY:

 1. Systematyczność i plan nauki.
 2. Ucz się krócej a efektywniej.
 3. Staraj otaczać się językiem w jak największej ilości.
 4. Rozwiązuj arkusze z poprzednich lat.
 5. Sprawdź zagadnienia na CKE.
 6. Brak czasu na samodzielne przygotowanie? Przydatne strony, które z pewnością Ci pomogą: Voscreen , Arkusze.pl ,Ang.pl .

jak przygotować się do matury z angielskiego

PAMIĘTAJ!

Warto analizować swoją wypowiedź i dokonywać regularnej korekty. Tu dobrym wyjściem może być współpraca z doświadczonym nauczycielem, który od razu zauważy niepoprawne zwroty i zaproponuje prostsze, ale skuteczne alternatywy.

Kurs angielskiego do matury online

Jako doświadczony lektor, nauczyciel oraz egzaminator maturalny  języka angielskiego pomagam zdać maturę śpiewająco i spełniać młodych ludzi marzenia

W trakcie zaledwie kilkunastu intensywnych tygodni razem ze mną uda ci się zapewnić bardzo wysoki wynik. Niezależnie, czy będzie to matura podstawowa, czy rozszerzona z angielskiego.

Dzięki temu kursowi na maturze:

 • Bez problemu rozwiążesz zadania słuchowe
 • Znalezienie odpowiedzi w tekstach zajmie ci zaledwie kilkanaście minut
 • Zadania z gramatyki pójdą Ci jak z płatka,
 • Napisanie wypracowania nie okaże się być syzyfową pracą
 • A część ustna egzaminu będzie równie prosta, co wstanie rano na egzamin

Zapraszam do zapoznania się z ofertą SPRAWDZONEGO i SKUTECZNEGO kursu maturalnego. Przeprowadzę Cię w nim krok po kroku po kolejnych etapach przygotowania do matury.

 • dotychczasowe problemu z nauką języka , to nie problem pomoże Ci w tym kurs  You shall pas 
 • dla osób celujących w “the highest results” przydatnym kursem będzie Go with the flow.

A jeśli chcesz nauczyć się jak pisać wypracowanie na maturze na 10 pkt, to mam dla Ciebie specjalną ofertę Kursu Video z darmowym PDF, gdzie krok po kroku przeprowadzam Cię przez cały proces pisania listu nieformalnego.

Link poniżej:

https://anna-madry-edukacja-szkolna.elms.pl/s/kurs-wypracowanie-maturalne.html

Zapraszam również do dołączenia do moich grup, gdzie dzielę się darmową wiedzą z innymi o języku angielskim:

 •  link do grupy na fb: https://www.facebook.com/groups/419671876097987
 •  link do IG: https://www.instagram.com/annamadry.edukacjaszkolna/

Mam nadzieję, że już wiesz, jak przygotować się do matury z angielskiego oraz wdrożysz moje wskazówki. 

POWODZENIA JESTEŚMY Z WAMI MATURZYŚCI !!

kurs angielskiego do matury online

Zobacz również:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *